کد خبر: 204421
۲۴ شهریور ۱۴۰۲، ۱۷:۴۷
اجرای رایگان و کشوری برنامه تشخیص زودرس سرطان

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت اظهار کرد: تشخیص زودرس سرطان روده بزرگ در مراکز جامع خدمات سلامت با انجام یک تست ساده اولیه توسط همکاران مراقب سلامت از مراجعان بالای ۴۰ سال انجام می شود. در صورت مثبت بودن تست از طریق نظام ارجاع بیمار به بیمارستان های کشور ارجاع می شود.

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت(طبنا) مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اعلام اجرای رایگان و کشوری برنامه تشخیص زودرس سرطان های شایع از آغاز برنامه غربالگری پوکی استخوان زنان بالای ۵۰ سال برای اولین بار در کشور خبر داد.

دکتر کوروش اعتماد به وبدا گفت: تشخیص زودرس برای بیماری هایی انجام می شود که هم بار سلامتی و مالی زیادی را به حوزه سلامت جامعه و مردم تحمیل کنند و هم تشخیص زودرس آنها امکان انجام یک مداخله موثر را فراهم کند.

وی افزود: در بین بیماری های مختلف چند بیماری از جمله دو سرطان شایع روده بزرگ و پستان در دستور کار قرار دارند. در هر دو نوع سرطان، برنامه تشخیص زودرس در کل کشور به صورت رایگان در حال انجام است.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت اظهار کرد: تشخیص زودرس سرطان روده بزرگ در مراکز جامع خدمات سلامت با انجام یک تست ساده اولیه توسط همکاران مراقب سلامت از مراجعان بالای ۴۰ سال انجام می شود. در صورت مثبت بودن تست از طریق نظام ارجاع بیمار به بیمارستان های کشور ارجاع می شود.

دکتر اعتماد بیان داشت: با توجه به محدود بودن ظرفیت های بیمارستانی در برخی نقاط کشور، تجربه خوبی توسط دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران در حال انجام است که عملا هیچ فردی که مشکوک به سرطان روده بزرگ هست در صف انتظار باقی نمی ماند.

بیمه بیمار در مقابل سرطان روده بزرگ

وی با بیان این که خوشبختانه یک سیستم خوب نظام ارجاع برای سرطان های روده بزرگ و پستان در کشور آماده و طراحی شده است، گفت: موفق ترین مداخله برای تشخیص سرطان، برای سرطان روده بزرگ انجام می شود. زیرا اگر این بیماری به موقع تشخیص داده شود و مداخله انجام گیرد، بیمار کامل بهبود می یابد. این نوع تشخیص، پیشگیری و مداخله ای است و شبیه واکسن زدن عمل می کند و فرد در برابر این سرطان بیمه می شود.

وی اضافه کرد: امیدواریم با افزایش استقبال مردم از این برنامه شاهد ارتقای آن باشیم. زیرا یکی از مشکلات ما این است که بسیاری از مردم عزیز کشورمان از این خدمات رایگان اطلاع ندارند.

برنامه غربالگری سرطان پستان

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت با اشاره به این که سالانه حدود ۱۰ هزار مورد جدید سرطان روده بزرگ در کشور داریم که عدد قابل توجهی است، گفت: سرطان بعدی که در برنامه های نظام سلامت کشور مورد توجه قراردارد، سرطان پستان است که بیشترین فراوانی بروز را در بین سرطان ها در کشور با ۱۵ هزار مورد جدید سالانه داراست و بالای ۹۵ درصد از این افراد بانوان هستند.

دکتر اعتماد یادآور شد: تشخیص و مداخله برای این سرطان که به صورت رایگان در سطح مراکز بهداشتی انجام می پذیرد به طور موثر از عوارض، ناتوانی های ناشی از بیماری و فوت بیماران جلوگیری کرده و آمار ناشی از این بیماری را کاهش می دهد.

برنامه رایگان تشخیص زودرس دیابت و فشار خون

وی با اعلام این که دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت برای بیماری های دیابت و فشار خون نیز برنامه تشخیص زودرس دارد، ابرار داشت: میزان بیماری دیابت در کشور حدود ۱۰ درصد است و ۷ تا ۸ درصد افراد، دچار پری دیابت یا پیش دیابت هستند. اگر در مرحله پیش دیابت مداخله موثر صورت گیرد از ابتلا به دیابتِ یک سوم افراد جلوگیری می شود. خدمات این بخش هم به صورت رایگان انجام می شود ولی محدودیتی در تامین کیت های تشخیص سریع قند وجود داشت که با اقدامات خوبی که در تامین منابع صورت گرفته است، در حال تامین این کیت ها هستیم. مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت بیان کرد: ۵۰ درصد افرادی که مبتلا به دیابت هستند از بیماری خود بی اطلاع هستند. آزمایش تشخیص این بیماری بسیار ساده و ارزان است و در سیستم شبکه به صورت رایگان انجام می شود.

پوشش بیمه ای داروهای دیابت

اعتماد با اعلام این که اقدام خوبی که در حوزه دیابت صورت پذیرفت این بود که داروهای این بیماری تحت پوشش صندوق بیماران صعب العلاج قرار گرفت، گفت: دیابتی ها دیگر فرانشیز دارویی پرداخت نمی کنند و داروی جدید این افراد کاملا رایگان شده است. وی افزود: همچنین بر اساس اقدامات کارشناسی انجام شده مقرر شده است داروهای مراحل سخت تر و پیشرفته تر دیابتی ها که هزینه هایی گزافی دارد نیز تحت پوشش بیمه قرار گیرد. این کار شاخص های کنترل دیابت در کشور را ارتقا خواهد داد. این مساله برای بیماران فشار خون نیز وجود دارد. مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت گفت: یک برنامه از ۱۰ سال پیش تحت عنوان پروتکل پن (PEN) در کشور راه اندازی شده است که دیابت و فشار خون را در افراد بالای ۳۰ سال خطرسنجی می کند. به این شکل که برای افرادی که به مراکز بهداشتی مراجعه می کنند بر اساس سن، سابقه فامیلی و اضافه وزن آنها یک برنامه مراقبت سه ماهه، شش ماهه و یکساله ترتیب داده می شود. این برنامه کمک می کند که بیماری زودتر تشخیص داده شود یا عوامل خطر در افراد تحت کنترل قرار گیرد.

غربالگری پوکی استخوان

دکتر اعتماد ادامه داد: اتفاق خوشایندی که در نظام سلامت در حال انجام است برنامه جدید غربالگری پوکی استخوان در افراد بالای ۵۰ سال است. تقریبا ۵۰ درصد افراد بالای ۵۰ سال کشور پوکی استخوان دارند که این بیماری در بانوان بسیار بیشتر است. وی اضافه کرد: یکی از معضلات این بیماری شکستگی مفاصل بزرگ مثل لگن و زانوست که گاهی باعث عوارض و هزینه زیاد و متاسفانه بعضا تکرار عوارض و فوت فرد می شود. مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: غربالگری پوکی استخوان در زنان بالای ۵۰ سال بعد از مطالعات مقدماتی در حال اجراست. این کار در سال جاری در دانشگاه علوم پزشکی همدان با غربالگری حدود ۲ هزار خانم بالای ۵۰ سال شروع شده است. وی اظهار داشت: همچنین با سازمان های ارائه دهنده خدمت برای تحت پوشش قرار گرفتن داروی این افراد هماهنگی شده است. اقدامات تشخیصی رایگان برای این افراد نیز تحت حمایت معاونت بهداشت وزارت بهداشت قرار دارد. مداخلات بعدی در برنامه غربالگری پوکی استخوان منجر به کاهش شدت پوکی استخوان و شکستگی ها برای این افراد خواهد شد. اعتماد با اعلام این که نتیجه فاز مقدماتی این برنامه ممکن است دو سال طول بکشد، گفت: بعد از فاز مقدماتی برای چگونگی اجرای کشوری برنامه شناسایی زودرس پوکی استخوان در افراد تصمیم گیری خواهد شد. مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت بیان کرد: نظام سلامت حداکثر تلاش خود را برای افزایش سال های عمر افراد و امید به زندگی انجام داده است و اجرای این غربالگری ها به افزایش سال های عمر با کیفیت افراد کمک خواهد کرد.

برنامه بی نظیر ایران در غربالگری ناشنوایی نوزادان

دکتر اعتماد برنامه ایران در غربالگری ناشنوایی در نوزادان را در منطقه بی نظیر دانست و گفت: این برنامه جزو معدود غربالگری ها در حوزه بهداشت است که صفر تا ۱۰۰ زنجیره ارائه خدمت آن که از بهداشت و درمان شروع می شود کاملا به هم وصل است و هیچ فاصله ای بین آنها نیست و خوشبختانه هیچ کودکی در لیست انتظار پیوند کاشت حلزون شنوایی در کشور وجود ندارد.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت در پایان با بیان این که حدود ۲ تا ۳ درصد نوازدان اختلال شنوایی دارند که با تشخیص و مداخله به موقع و اثربخش این مشکل مرتفع می شود یا کاهش می یابد، گفت: بار بیماری ناشنوایی بسیار بالاست زیرا علاوه بر معضلات جسمی، کودکان ناشنوا دچار اختلال تکلم و برقراری ارتباط می شوند، بنابراین از نظر رفتاری هم دچار مشکل می شوند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha