اوّلین مُهر رئیس اتاق تجارت کرمان کشف شد

سرپرست معاونت میراث‌ فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کرمان، گفت: اوّلین مُهر رئیس اتاق تجارت کرمان توسط مجموعه‌ دار شخصی در حراجی شهر قم خریداری شد.

به گزارش خبرگزاری سلامت(طبنا) و به نقل از میراث فرهنگی استان کرمان؛ محسن موحدی گفت: چندی پیش در یک مجموعه شخصی و حراجی در شهر قم مُهر برنجی مربوط به اتاق تجارت کرمان به فروش رسید، که با پیگیری علی بهرامی سردبیر نشریه بیداری کرمان مُهر مذکور خریداری شده و برای پژوهش و تحقیق در اختیار کارشناسان این اداره کل قرار گرفت.

وی افزود: مُهر یاد شده دارای ویژگی های منحصربفرد از لحاظ حکاکی و تاریخی است.

سرپرست معاونت میراث‌ فرهنگی کرمان در ادامه تصریح کرد: جنس مُهر از فلز برنج ترکیبی آلیاژی از مس و روی است؛ که صفحه برنجی دیگری که با خط نستعلیق در سال ۱۳۰۳ به امتحان رئیس التجار رسید و ثلث در رفسنجان با تصویر حکاکی شده دو فلش و به مُهر مذکور الحاق شده که ظاهراً یک مُهر موقت تجاری است.

موحدی خاطرنشان ساخت: این مُهر با مُهر تجاری دیگر که مربوط به شرکت تجار زرتشتی در رفسنجان با متن حکاکی شده روی سنگ با متن خط نستعلیق شرکت مهربان اردشیر و جمشید شهریار سال ۱۳۳۳ خط ثلث رفسنجان که در مجموعه علی بهرامی موجود است، شباهت دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha