کد خبر: آلودگی-هوای-دشمن-سینوزیت
۱۰ آبان ۱۳۹۶، ۱۲:۴۸

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت) دکتر نادر اکبری دیلمقانی در ارتباط با جراحی‌های بینی اظهار داشت: جراحی پلاستیک بینی از رایج‌ترین جراحی‌ها در این زمینه بوده و بعد از آن جراحی تیغه بینی یا به اصطلاح انحراف بینی و جراحی‌های سینوس به دلیل بیماری‌های مزمن سینوس و پولیپ‌های بینی بیشترین آمار را به خود اختصاص می‌دهند.

وی افزود: روش‌های جراحی در طی سال‌های اخیر تغییر کرده و روش‌های باز جراحی تبدیل به روش‌های آندوسکوپی جراحی شده است؛ یعنی امروزه جراحی‌های تیغه بینی و سینوس‌ها نیز بیشتر به روش آندوسکوپی انجام می‌شود.

دبیر اجرایی ششمین کنگره بین‌المللی راینولوژی و جراحی پلاستیک صورت در ارتباط با موضوع سینوزیت گفت: ۲ نوع اصلی سینوزیت داریم که اولی شامل سینوزیت‌های حاد ناشی از باکتری‌ها یا ویروس بوده و بعدی سینوزیت مزمن است که علت آن کاملا ناشناخته نیست و برخی آن را التهابی و برخی عفونی دانسته، اما هیچ کدام از آنها تا کنون ثابت نشده است.

اکبری ادامه داد: مشکل اصلی که ما در حال حاضر در جامعه با آن مواجه هستیم، سینوزیت مزمن است. همچنین سینوزیت ناشی از قارچ نیز وجود دارد که ویژگی‌های خاصی داشته و در بیماران خاصی به وجود می‌آید.

این فوق تخصص بینی، سینوس و جراحی‌های قاعده جمجمه گفت: سینوزیت‌های حاد باکتریال معمولا درمان دارویی داشته که در اغلب موارد به این درمان جواب می‌دهند و اگر فرد دچار عارضه شد نیز می‌توان با درمان دارویی آنها را درمان کرد، مگر اینکه در موارد خاصی نیاز به جراحی داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه مهم‌ترین عامل بروز سینوزیت در افراد بزرگسال بیماری‌های تنفسی فوقانی ویروسی است، افزود: بعد از آن آلرژی از دیگر عوامل بروز سینوزیت است. همچنین در کودکان نیز بیماری‌های ویروسی و آلرژی از دلایل بروز سینوزیت‌ها بوده و بهترین راه پیشگیری، کنترل این بیماری‌ها است.

اکبری در پاسخ به این سوال که آلودگی هوا چقدر در بروز مشکلات سینوسیت موثر است؟ گفت: یک عامل به تنهایی نمی‌تواند عامل سینوزیت شود، اما می‌تواند در همراهی با عوامل دیگر باعث تشدید علائم یا طولانی مدت شدن علائم سینوزیت شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: در هر درمانگاه فوق تخصصی بینی و سینوس شاید از هر ۱۰ بیمار که با شکایت دائم از سینوزیت و بینی مراجعه می‌کنند، حدود هشت نفر از آنها از خلط پشت حلق شکایت کرده و می‌گویند صبح‌ها که از خواب بلند می‌شوند و نیز در تمام مدت روز خلط پشت حلق دارند.

بنابر اعلام روابط عمومی انجمن راینولوژی ایران، وی ادامه داد: این خلط پشت حلق معمولا عفونی نبوده و به صورت ترشحی چسبناک سفید که در پشت حلق این افراد وجود دارد، است و به هیچ وجه نیاید برای از بین بردن آن از آنتی بیوتیک استفاده کرد. همچنین این مساله ارتباط واضحی با آلودگی هوا دارد؛ به طوری که در بسیاری از بیمارانی که به شهرستان و جاهایی که آلودگی کمتر دارد، سفر می‌کنند؛ علائم آنها کمتر شده اما در تهران دوباره زیاد می‌شود.

اکبری در مورد تاثیر آلودگی هوا در بروز سینوزیت گفت: آن چیزی که من و همکاران فوق تخصص مشاهده می‌کنیم این بوده که آلودگی هوا نقش موثری در تشدید سینوزیت و طولانی شدن آن دارد.

ششمین کنگره علمی بین‌المللی راینولوژی و جراحی پلاستیک صورت ١ تا ٣ آذر ماه سال جاری با حضور اساتید و صاحبنظران این حوزه در مرکز همایش‌های رازی تهران برگزار می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha