کد خبر: استفاده-طولانی-مدت-از-وسایل-دیجیتال،-آ
۳۰ بهمن ۱۳۹۵، ۱۳:۵۸

عدم استعمال دخانیات، صاف نشستن و راست قامت بودن و پرهیز از استفاده طولانی مدت از موبایل و تبلت در پیشگیری از ابتلا به تنگی کانال نخاع موثر است.

 

به گزارش خبرگزاری سلامت، دکتر امیر سعید صدیقی، جراح مغز و اعصاب، در گفتگو با شبکه رادیویی سلامت بیان داشت: ستون فقرات از ناحیه گردن تا کمر و بعد ناحیه دنبالچه یا خاجی ادامه دارد. تنگی  ممکن است در نواحی نام برده رخ دهد، اما بیش از همه در ناحیه گردن و کمر ایجاد می‌شود. بسیاری از افراد تنگی کانال نخاع را با کمردرد و دیسک مشابه می‌دانند، در حالی که با هم متفاوتند.
صدیقی در توضیح دلیل تنگی کانال نخاع عنوان کرد: به طور کلی در این ارتباط می توان به دو علل مادرزادی و اکتسابی اشاره نمود. از علل اکتسابی می‌توان عوامل شغلی، افزایش وزن، استعمال سیگار را نام برد. رانندگان، آرایشگرها، خیاط‌ها و کارگران ساختمانی، افرادی که پرش از ارتفاع دارند مانند تکاورها، چتربازها یا افرادی که ورزش پارکور انجام می‌دهند در معرض ابتلا به این اختلال قرار دارند.
صدیقی کمر درد، در یا اختلال حسی و حرکتی در اندام ها را به عنوان نشانه هایی از این اختلال مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: ممکن است فرد هنگام راه رفتن از درد ناحیه کمر رنج ببرد یا در پا، حالت سوزن سوزن شدن احساس کند. اگر تنگی در ناحیه گردن باشد، بیمار علائم نخاع گردنی را ذکر می کند، مانند سفتی دست ها، افتادن شئ از دست، احساس خالی شدن و یا پرش دست و پا.
 جراح مغز و اعصاب با تاکید بر این که انجام MRI به دلیل تحیا هزینه های فراوان به نظام سلامت کشور، برای همگان توصیه نمی شود، خاطرنشان کرد: افرادی که در طول روز، به اقتضای شغلشان مدت زمان زیادی را پشت میز می نشینند از خم شدن روی میز کامپیوتر خودداری نمایند.
صدیقی با یادآوری این مهم که بیش از ۲۰ دقیقه نشستن، باعث تغییر ستون فقرات می شود، انجام حرکات کششی و ورزش شنا را به همگان توصیه و عنوان کرد: عدم استعمال دخانیات، صاف نشستن و راست قامت بودن و پرهیز از استفاده طولانی مدت از موبایل و تبلت در پیشگیری از ابتلا به این اختلال موثر است.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر درمان تنگی کانال نخاع خاطرنشان کرد: ورم کم با ترکیبات ضد التهاب، کاهش وزن، استخر کاهش می یابد. در کمتر از 10 درصد موارد، نیاز به جراحی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha