کد خبر: انتقال-تجارب-موفق-حوزه-سلامت-کشورها-از
۲ خرداد ۱۳۹۶،‏ ۹:۰۹

وزیربهداشت با بیان اینکه اجلاس مجمع جهانی بهداشت فرصت مناسبی برای انتقال تجارب کشورها است، ایجاد معاونت اجتماعی و توجه به ظرفیت خیرین را اقدام مناسبی در راستای برنامه های سلامت برشمرد.

به گزارش خبرگزاري سلامت دکتر سیدحسن هاشمی، وزیربهداشت در حاشیه اجلاس مجمع جهانی بهداشت در ژنو، درخصوص اجلاس حرکت به سوی توسعه پایدار که با ریاست ایران تشکیل شد، گفت: هفتادمین اجلاس سازمان جهانی بهداشت درحال برگزاری است و در این اجلاس وزرای بهداشت و کارشناسان از تمام کشورهای دنیا شرکت می کنند.

وی افزود: در اولین روز اجلاس، جلسه ای داشتیم که با مشارکت وزرا و کارشناسان مختلف جهان برگزار شد. در این جلسه در مورد دستاوردهای طرح تحول سلامت بحث شد و شاخص های بهداشتی و مسیری که طی کردیم، نیز مطرح گردید. کشورهای دیگر نیز تجارب خود را مطرح کردند. مباحث خوب پیش رفته و جمع بندی های خوبی شد.

وی خاطرنشان کرد: نظام بهداشتی ایران، به ویژه مشارکتی که نظام در امر سلامت داشته، اعم از حمایتهای مقام معظم رهبری، رئیس جمهور و همچنین دولت سلامت محور و مجلس که حمایت های خوبی ارائه کرده، مورد توجه کشورهای دیگر قرار گرفت. البته بعضی از کشورهای اروپایی هم در اینکه سیاست مداران خود را متقاعد کنند، تا موضوع مهم سلامت حمایت شود، موفق بودند. برای آنها جالب بود که در ایران دولت و مجلس و بخش های دیگر سیاست گذاری دولت، حمایت خوبی از سلامت کردند.

وزیربهداشت گفت: صحبت هایی که در این جلسه مطرح شد، بیشتر از معرفی طرح تحول سلامت بود چراکه آنها با طرح تحول تقریبا آشنا هستند، در سه سال اخیر در مورد طرح تحول زیاد صحبت شده، لذا آنچه مطرح شد، تجربیات ما برای بخشی از استراتژی ایران در حوزه سلامت بود که در راستای توسعه پایدار تعریف شده است.

وی ادامه داد: در این جلسه بر روی تجربیات ایران، فنلاند و سوئد و تایلند که در حوزه سلامت موفق بودند، بحث شد. هر کدام از این کشورها در یک یا چند بخش برنامه ها و تجاربی را پشت سر گذاشته بودند که حائز اهمیت و انتقال به سایر کشورها است. در این تجربیات درس‌ هایی نهفته است که بقیه کشورها هم می توانند از آن استفاده کنند بنابراین نقایص موجود را می توان با درنظر گرفتن تجربیات کشورهای دیگر اروپایی برطرف کرد. دو کشور اروپایی که جزو بهترین ها هستند، فنلاند و سوئد است که دستاوردهای آنها در این جلسه مطرح شد. کشور تایلند نیز در بخش هایی خوب کار کرد.

وزیربهداشت با تاکید بر عملکرد خوب حوزه سلامت، تصریح کرد: ایران نیز در بعضی از حوزه ها کارنامه خوبی دارد. ایجاد معاونت اجتماعی و استفاده از ظرفیت خیرین اقدام مناسبی بود که انجام شد.

وی گفت: روابطی که وزارت بهداشت با سایر وزارتخانه ها دارد، ازجمله نقاط مثبت ماست که مورد توجه سایر کشورها قرار گرفت. یافتن زبان مشترک با سایر وزارتخانه ها می تواند در سازندگی بیشتر کشور کمک کننده باشد. بنابراین نمی توان گفت، یک نظام سلامت کارآمد در یک کشور وجود دارد که جامع و بدون نقص و قابل تعمیم به همه است. چراکه فرهنگ ها، اقلیم ها و توانمندی ها در هر کشوری متفاوت است و استفاده از تجربیات مفید همه کشورها می تواند حرکت به سمت یک نظام کارامد سلامت را تسهیل کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha