معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت با بیان اینکه 75 درصد از تعیین کننده های سلامت، خارج از نظام سلامت هستند، افزود: 14 دستگاه اجرایی در این خصوص درگیر هستند که خوشبختانه جلسات بسیار خوبی در وزارت بهداشت با این دستگاه ها داشته ایم.


به گزارش خبرگزاري سلامت  دکتر سید محمد هادی ایازی شب گذشته در نشست مشترک وزرای راه و شهرسازی و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و امضای تفاهم نامه همکاری بین بخشی با هدف کاهش مرگ و میر ناشی از حوادث ترافیکی که در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، گفت: وزارت راه و شهرسازی نقش ویژه ای در کاهش تلفات در جاده های بین شهری دارد و تبعات حوادث در حوزه وزارت بهداشت و درمان است که خدمات به مصدومان ارائه می شود.


وی ضمن تاکید بر اهمیت کاهش حوادث و سوانح ترافیکی و انعقاد تفاهم نامه بین وزارتخانه های بهداشت و راه و شهرسازی، اظهار داشت: در سیاست های کلی سلامت که توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شد، تحقق رویکرد سلامت همه جانبه و انسان سالم در همه قوانین، سیاست های اجرایی تاکید شده و رییس جمهور هم بر تحقق اهداف سلامت توسط وزارت بهداشت تاکید دارند و ضرورت دارد که همکاری بین بخشی بین دستگاه های اجرایی شکل بگیرد.


دکتر ایازی اضافه کرد: وزارت بهداشت توانست تفاهم نامه بسیار خوبی را برای بهبود وضعیت بوفه های مدارس با آموزش و پرورش امضا کند که طی آن توزیع سوسیس، کالباس، نوشابه، چیپس و پفک در بوفه های مدارس ممنوع شود که خوشبختانه بالغ بر 90 درصد از مدارس آن را رعایت کردند.


معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت با اشاره به تصویب سند ملی کنترل و پیشگیری بیماری های غیرواگیر در هیات وزیران در اسفند سال گذشته، افزود: وزارت بهداشت از طریق عقد تفاهم با دستگاه های اجرایی به دنبال اجرایی کردن این سند است.


وی از توسعه همکاری های بین بخشی به عنوان یکی از اهداف اصلی سند کنترل و پیشگیری بیماری های غیرواگیر یاد کرد و گفت: تفاهم نامه های وزارت بهداشت با دستگاه های مختلف یکی از ابزارهای توسعه همکاری های بین بخشی است.


دکتر ایازی راهبردهای کلان توسعه همکاری های بین بخشی را بر شمرد و خاطرنشان کرد: ایجاد یکپارچگی در سیاست گذاری، برنامه ریزی، ارزشیابی، نظارت و تخصیص منابع عمومی در زمینه همکاری های بین بخشی، گسترش همکاری و هماهنگی بین بخشی در دستگاه های اجرایی، اصلاح و تکمیل نظام های پایش و ارزشیابی از سوی دستگاه های مربوطه و توسعه کمی و کیفی پژوهش های مشترک با سایر بخش ها از جمله راهبردهای کلان است.


معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت شواهد و کارهای مطالعاتی بین وزارت بهداشت و راه و شهرسازی را مربوط به دو دهه قبل دانست و گفت: در دولت یازدهم، تفاهم نامه همکاری بین دو وزارتخانه در چارچوب جدید تنظیم شده که شامل تنظیم فرمت اولیه تفاهم نامه، تنظیم تفاهم نامه بر اساس مطالعات پیشین، نظرخواهی از معاونت های وزارت بهداشت و دستگاه های همکار مانند وزارت راه و شهرسازی، برگزاری نشست های مشترک با حضور دستگاه های همکار و نظرخواهی نهایی قبل از امضای تفاهم نامه بود.


وی در بخش دیگری از سخنان خود به رئوس کلی تفاهم نامه همکاری بین بخشی وزارت بهداشت و راه و شهرسازی اشاره کرد و گفت: همکاری در بهبود شاخص ها با هدف ایجاد جامعه ای ایمن، تدوین پیوست سلامت برای طرحهای عمرانی و توسعه ای، ارتقای ایمنی عبور و مرور در مناطق پر خطر، ارتقای شاخص های ایمنی و بهداشت در انواع حمل و نقل جاده ای، ریلی و هوایی، ایمن سازی مدارس حاشیه راه ها، ساخت پایگاه های اورژانس و مراکز بهداشتی با تاکید بر حاشیه شهرها، فرهنگسازی و ارتقای دانش جامعه با تاکید بر مناطق روستایی و استفاده از مراکز بهداشتی سراسر کشور از مهم ترین رئوس این تفاهم نامه است.


دکتر ایازی از ارتقای برنامه مراقبت از سلامت شغلی رانندگان وسایط نقلیه سنگین و عمومی، بهبود سیاست ها و برنامه های اجرایی مسکن و شهرسازی با تاکید بر بهداشت، ایمنی و فعالیت های بدنی، توجه به اقشار آسیب پذیر مانند سالمندان و بیماران قلبی و توسعه و اجرای استاندارهای مسیرهای امداد شهری و جاده ای به عنوان دیگر رئوس تفاهم نامه یاد کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha