کد خبر: برنامه-مشترک-وزارت-بهداشت-و-وزارت-آموز
۱۰ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۳۹

به گزارش  گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت به نقل از وبدا، دکتر زهرا عبداللهی با بیان این مطلب اظهار داشت: امروزه مشکل اضافه وزن و چاقی در کودکان و نوجوانان 5 تا 18 سال در جهان به صورت یک مشکل همگانی درآمده است و به سرعت رو به افزایش است.

وی افزود: این معضل از یک سو ناشی از تغییر الگوی غذایی و مصرف غذاهای پرانرژی با ظاهر جذاب ولی با ارزش غذایی کم، مصرف میان وعده های حاوی مقدار زیادی قند، نمک و چربی، مصرف ناکافی مواد غذایی دارای فیبر و از سوی دیگر، کاهش فعالیت جسمانی روزانه و تنش های عصبی ناشی از زندگی ماشینی حاکم در بیشتر جوامع می باشد.

وی ادامه داد: از پیامدهای نامطلوب چاقی در دوران کودکی و نوجوانی می توان افزایش خطر دیابت نوع 2، اختلالات چربی خون، کبد چرب، پرفشاری خون، آسم، مشکلات تنفسی و بیماری های قلبی، عروقی را نام برد.

عبداللهی بیان کرد: بر اساس نتایج بررسی های ملی انجام شده حدود 20 درصد دانش آموزان دچار اضافه وزن و چاقی هستند و حدود 21 درصد از چاقی شکمی رنج می برند.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه گفت: کنترل چاقی دانش آموزان یکی از اولویت های برنامه سلامت دانش آموزان کشور است که با همکاری واحد های مرتبط در معاونت بهداشت وزارت بهداشت و معاونت تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش در سطح کشور به مورد اجرا گذاشته است.

وی افزود: این برنامه بر اساس راهنمای ملی مراقبت تغذیه ای دانش آموزان مبتلا به اضافه وزن و چاقی که توسط دفتر بهبود تغذیه جامعه تدوین و به معاونت های بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی کشور ابلاغ شده است.

وی ادامه داد: کارشناسان تغذیه موظفند در تعامل با کارشناسان آموزش و پرورش، خدمات مشاوره تغذیه و تنظیم رژیم غذایی رابرای دانش آموزان چاقی که توسط معلمین و مراقبین سلامت مدارس شناسایی و به مراکز جامع خدمات سلامت ارجاع شوند را ارائه دهند.

وی تصریح کرد: با تدوین بسته آموزشی تغذیه صحیح در کودکان سنین مدرسه، برنامه های آموزشی وسیع به طریق مجازی، حضوری و غیر حضوری توسط کارشناسان تغذیه از طربق سامانه مشاوره تلفنی 4030 به دانش آموزان و خانواده های آنها ارائه می شود.

دکتر عبداللهی گفت: با اجرای برنامه "کوچ" سعی بر آن است که قد و وزن و نمایه توده بدنی 14 میلیون دانش آموز در سطح کشور تعیین شده و با آموزش  وسیع و همه جانبه و استفاده از کلیه ظرفیت های موجود  در حیطه تغذیه سالم و ترویج فعالیت بدنی شیوع اضافه وزن و چاقی دانش آموزان که خود عامل خطر انواع بیماری های زمینه ای مثل دیابت ، کبد چرب ، فشار خون بالا ، بیماری های قلبی و عروقی و حتی افزایش احتمال ابتلا به بیماری کووید 19 می باشد، کاهش یابد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha