معاون عتبات عالیات مرکز پزشکی حج و زیارت با اشاره به چگونگی روند ساخت کلینیک هلال احمر در کربلا گفت: کلینیک تخصصی هلال‌احمر با امکانات رادیولوژی، کلینیک‌های تخصصی، بخش اورژانس و آزمایشگاه در کربلا تا 10 ماه آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

به گزارش خبرگزاري سلامت دکتر علی حیدری با تشریح روند ساخت کلینیک 10 طبقه تخصصی هلال احمر در کربلا بیان کرد: در حال حاضر سقف 10 طبقه از کلینیک ساخته شده است و در حال ساخت بنای داخلی ساختمان هستیم. براساس برنامه‌ریزی انجام شده طبقه اول اورژانس، طبقه دوم داروخانه و آزمایشگاه، طبقه سوم قسمت درمانی، طبقات بعدی به سیستم مدیریت، محل اسکان کادر پزشکی و تاسیسات ساختمانی متعلق است.

حیدری بیان کرد: در نظر داریم دو طبقه از ساختمان را برای مناسبت‌ها آماده‌سازی کنیم تا که یک طبقه مختص آقایان و یک طبقه هم به صورت عام با هدف ایجاد ظرفیت بیشتر در اختیار خانم‌ها قرار بگیرد.

معاون عتبات عالیات مرکز پزشکی حج و زیارت با اعلام اینکه کلینیک تخصصی جمعیت هلال احمر در کربلا تا 10 ماه آینده به بهره‌برداری خواهد رسید، گفت: براساس این برنامه‌ریزی و با توجه به راه‌اندازی بخش رادیولوژی، کلینیک‌های تخصصی، بخش اورژانس و آزمایشگاه کامل، روند ارائه خدمات به زائرین عتبات عالیات به شکل چشمگیری متحول خواهد شد.

وی افزود: یکی از مزیت‌های این کلینیک به نام جمعیت هلال احمر بودنش است؛ به این معنا که زمین این کلینیک به نام جمعیت هلال احمر است و ما هر هزینه‌ای داشته باشیم برای همیشه همه موارد مربوطه به آن از جمله مدیریت کلینیک متعلق به جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

پاسخگویی مناسب کلینیک در زمان اوج مراجعه زائرین

حیدری با اشاره به میزان پرسنل مورد نیاز و میزان پذیرش بیمار در این کلینیک گفت: در حقیقت ساختمان طوری طراحی شده است که هم در موارد عادی و هم در زمان اوج مراجعه زائران بتواند پاسخگو باشد.

وی اظهار کرد: کربلا همیشه یک حجم ثابت از زائرین را ندارد؛ به این معنی که در ماه مبارک رمضان با توجه به توقف اعزام زائرین در 15 روز نخست ماه، به شدت خلوت است و در زمان‌هایی نظیر اربعین با حجم انبوهی از زائرین مواجه می‌شود، به همین دلیل تعداد مطب‌ها و سایر امکانات کلینیک طوری طراحی شده است تا در هر زمان بهترین خدمات را بدون کاستی ارائه کنیم.

حیدری با بیان اینکه تعداد پرسنل بستگی به شرایط دارد، افزود: در زمان اربعین ما معمولا 1500 نیرو داریم و در زمان عادی همچون الان 71 نیرو مستقر است، این شرایط هم به معنی تعیین میزان حجم زائر و مناسبت ها است که ما این نوسان را پذیرفتیم.

در اعزام پرسنل به کلینیک درکربلا محدودیت نداریم

وی با اشاره به تفاوت همه مناقب ائمه اطهار در عراق و حج عمره و تمتع گفت: در بحث حج عمره و تمتع یک حجم ثابتی وارد عربستان می‌شوند و همه 6 ماه تقریبا تعداد زائران ثابت است اما در عراق با توجه به فعال بودن در طول سال، شرایط اعزام متفاوت است.

وی افزود: با توجه به زمان هایی همچون عید نوروز که مناسبت ملی خاص ایرانیان است تنها زائران ایرانی را در عراق داریم و نیز در زمان اربعین که مناسبت مذهبی جهانی است از همه نقاط دنیا زائر در عراق است، نوسانات را پذیرفتیم و شرایط خود را برای ارائه خدمات تطبیق دادیم. با افزایش تعداد زائران، تعداد درمانگاه‌ها و پرسنل افزایش پیدا می‌کند و با کاهش آن امکانات هم کاهش می‌یابد.

حیدری با تاکید بر اینکه همه پرسنل کلینیک از جمعیت هلال‌احمر نخواهد بود، گفت: در حال حاضر هم 71 پرسنل موجود در عراق از داخل جمعیت نیست، بنابراین اصلا محدودیت اعزام نداریم و فقط به اعزام پرسنل جمعیت بسنده نخواهیم کرد.

وی در پایان تاکید کرد: ما نقشه ساخت بیمارستان در نجف را هم طراحی کردیم و در مراحل اخذ مجوز از استانداری و شهرداری هستیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha