کد خبر: تزریق-واکسن-کرونا-اولویت-بندی-شده-است
۲۶ بهمن ۱۳۹۹، ۱۱:۴۰

به گزارش گروه استان های خبرگزاری سلامت به نقل از  پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ حسین کلانتری در یکصد و نوزدهمین جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا اظها داشت: از ۱۰۰ دُز واکسن سهمیه استان ۸۰ مورد آن تزریق شد و هیچگونه عوارض جانبی هم نداشته است.

وی با بیان اینکه، جهت اطلاع مردم عزیز استان حتی یک عدد واکسن خارج از شبکه دانشگاه علوم پزشکی برای توزیع و یا تزریق نخواهیم داشت گفت: واکسن ها سهمیه هستند و از طریق مرکز کشور در اختیار دانشگاه علوم پزشکی قرار می گیرند.

استاندار یادآور شد: شرایط نگهداری واکسن در دمای منفی ۲۰ درجه سانتی گراد و بیش از مدت ۲ ساعت خارج از این دما عملا غیرقابل مصرف است و تزریق آنها با توجه به گروه بندی هایی که انجام شده در ستاد ملی مقابل با کرونا، انجام می شود.

به گفته استاندار، تحویل گرفتن و نگهداری هر واکسن پروسه خاص خود را دارد و هر واکسن یک شناسه و یا کد مخصوص ۲۰ رقمی دارد و مشخص است که هر واکسن به چه شخصی با چه کد ملی تزریق شده است.

استاندار به شرایط برگشت سه شهرستان استان به وضعیت بدتر کرونایی اشاره کرد و گفت: در شرایطی که به سال نو نزدیک می شویم باید وضعیت به سمت عادی و فعالیت همه گروه ها پیش می رفت اما به دلیل عدم رعایت پروتکل های بهداشتی، تجمعات در عروسی ها، عزا و دورهمی ها سبب افزایش شیوع این بیماری، مبتلایان و تغییر وضعیت شده است.

کلانتری ابراز داشت: متاسفانه  شهرستان های بویراحمد، کهگیلویه وگچساران از وضعیت قبلی خارج و به وضعیت نارنجی برگشته است و اگر ادامه داشته باشد شرایط شکننده و سخت تر خواهد شد و محدودیت های بیشتری اعمال می شود.

وی یادآور شد: با اینکه کرونا تمام نشده و خطرناکتر، پیشرفته و جهش یافته تر شده اما متاسفانه رعایت پروتکل ها از ۹۲ به ۸۰ درصد و حدود ۱۲ درصدی کاهش یافته است.

استاندار تاکید کرد: طبق مصوبه استانی ستاد مقابله با کرونا هرگونه تجمعات عزا و عروسی حداکثر با ۵۰ نفر آن هم با شرایط رعایت کامل پروتکل های بهداشتی باشد و در غیر این صورت نیروی انتظامی مقابله خواهد کرد.

کلانتری به افزایش بخش بیماریابی سرپایی در قالب طرح شهید سلیمانی تاکید کرد و گفت: ما این خطر را حس کردیم و نگرانیم که دوباره وارد پیک کرونایی دیگری شویم و بر همین اساس تکالیفی برای گروه های مختلف تعیین خواهد شد.

استاندار تاکید کرد: آنهایی که مراسمات عروسی و عزا برپا می کنند و دستورالعمل های بهداشتی را رعایت نمی کنند مردم را دعوت به مرگ می کنند و باید با آنها برخورد شود.

استاندار با توجه به وضعیت قرمز در برخی از شهرستان های خوزستان به ممنوع بودن تردد خودروهای خوزستان به استان از امروز تاکید کرد و گفت: تردد خودروها در شهرهای استان از ۹ شب به بعد ممنوع است.

وی بیان کرد: با توجه به بدتر شدن شرایط کرونا و افزایش ترددهای فصلی به سمت مناطق گرمسیری استان این مسئله نیز مورد توجه قرار گیرد.

 کلانتری با تذکر به تبلیغات زود هنگام انتخابات میاندوره ای مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه گچساران و باشت گفت: با تجمعات و دورهمی ها در این خصوص، بر شیوع ویروس کرونا در این شهرستان ها افزوده شده است و باید برخورد شود.

استاندارتاکید کرد: تمام مکان ها و باغات گردشگری بدون مجوز تعطیل و آنهایی هم که مجوز گرفته اند و رعایت نمی کنند مجوز آنها لغو شود.

وی از همه صنوف، گروه های مختلف، دستگاه های اجرایی استان به خصوص مردم عزیز استان خواست تا بیش از گذشته پروتکل های بهداشتی، فاصله گذاری اجتماعی و ماسک زدن را رعایت کنند.

استاندار تصریح کرد: صدا و سیما و رسانه مختلف استان بیش از پیش نسبت به وضعیت شیوع کرونا، عادی انگاری، خطر و آسیب پذیری و سرعت انتقال آن آگاهی بخشی کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج هم با بیان اینکه ۱۱۴ بیمار در بیمارستان‌های این استان بستری هستند، گفت: از این تعداد ۳۷ بیمار کرونایی قطعی و ۸ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان هستند.

یزدانپناه با بیان اینکه شش روز مورد فوتی گزارش نشده، افزود: از مجموع مبتلایان به کرونا در استان ۲۳ هزار و ۸۹۳ نفر بهبود یافته اند.

وی با بیان اینکه شروع واکسیناسیون به منزله کنترل بیماری نیست، زیرا فعلا بخش کوچکی از جامعه واکسیناسیون می‌شوند گفت: همه ما باید تا کنترل نهایی کرونا همراه کادر بهداشت و درمان، دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنیم.

معاون دانشگاه علوم پزشکی استان هم  به تعداد ۴ هزار و ۸۶۴ تست در هفته گذشته اشاره کرد و گفت: نسبت به هفته ماقبل آن ۱۰ درصد افزایش داشتیم و درصد رهگیری در استان هم از ۷,۴ به ۸.۷ رسیده است.

بانشی به تعداد ۲ هزار و ۵۱۰ بازدید در هفته گذشته اشاره کرد که ۱۱۰ مورد به دستگاه قضایی معرفی و ۲۷ مورد هم پلمب شد در استان رعایت دستورالعمل‌ها ۲ درصد کاهش یافت و نسبت به روزهای خوب گذشته ۱۲ درصد کاهش داشته‌ ایم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha