کد خبر: تشخیص-سرطان-با-بررسی-ژنتیکی
۲۶ آذر ۱۳۹۸، ۹:۳۰

به گزارش گروه بهداشت و درمان طبنا(خبرگذاری سلامت)، محمدرضا قوام نصیری، در آستانه برگزاری چهارمین کنگره بین‌المللی کلینیکال انکولوژی به مهم ترین محورهای کنگره امسال اشاره کرد و گفت: بهینه سازی وضعیت بیماران مرهون پیشرفت علم و دانش پزشکی در سال‌های اخیر است؛ به طوری که رادیوتراپی، شیمی درمانی و جراحی، هر کدام سهمی در نجات جان بیماران مبتلا به سرطان و بهبود کیفیت زندگی آنها دارند.

وی به موضوع بررسی وضعیت ژنتیکی بیماران مبتلا به سرطان اشاره کرد و افزود: در بعضی از سرطان‌های شایع مثل سرطان سینه، پروستات، روده بزرگ و...، با استفاده از بررسی‌های ژنتیکی، می‌توان درمان‌های خیلی صحیح تر و جواب بهتری گرفت؛ به طوری که روند درمان مقرون به صرفه شده و از هزینه‌ها می‌کاهد.

قوام نصیری ادامه داد: با استفاده از بررسی‌های ژنتیکی  می‌توان پیش بینی کرد افراد به ظاهر سالم، در معرض ابتلا به سرطان قرار دارند یا خیر؛ همین مسئله باعث خواهد شد که عللاوه بر تشخیص زودرس بیماری، از هزینه‌های تکرار درمان‌ها جلوگیری کرد.

رئیس انجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران به موضوع سرطان‌های شایع منطقه‌ای اشاره کرد و گفت: شیوع سرطان‌های گوارش، سینه، سر و گردن که در کشور ما قابل ملاحظه هستند؛ در نتیجه باید مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرند تا بدانیم میزان شیوع آنها چقدر است و بر همان اساس هزینه‌ها را سمت این سرطان‌ها سوق دهیم.

وی متذکر شد: بررسی میزان شیوع سرطان‌ها بر اساس هر ۱۰۰ هزار جمعیت باید صورت بگیرد و این موضوعی است که در آمریکا، اروپا و آسیا هم دنبال می‌شود.

قوام نصیری با اشاره به شیوع رو به افزایش سرطان در دنیا و ایران، گفت: سرطان در بعضی از کشورها دومین عامل مرگ و میر است و از همین رو، باید نسبت به تشخیص زودرس سرطانها اقدام کرد تا بتوان از هزینه‌های درمان کم کرد.(فارس)

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha