کد خبر: تشکیل-کارگروه-مشترک-برای-تبادل‌نظر-و
۶ مرداد ۱۳۹۵، ۱۰:۰۴

نشست هم‌اندیشی رئیس جمعیت هلال‌احمر با رئیس سازمان نظام پرستاری به‌منظور افزایش تعاملات و همکاری‌ها و همچنین همفکری برای اجرای بهتر طرح سلامت‌یار در بیمارستان‌های کشور برگزار و مقرر شد تا کارگروهی مشترک از دو سازمان  به‌منظور تبادل‌نظر و ارائه نقطه نظرات نظام پرستاری در اجرای سلامت‌یار تشکیل شود.
به گزارش خبرگزای سلامت ، دکتر سید امیرمحسن ضیائی در نشست هم‌اندیشی هلال‌احمر و سازمان نظام پرستاری با تاکید بر تشکیل کارگروه مشترک نظام پرستاری با هلال‌احمر، اظهار کرد: در این کارگروه مشترک علاوه بر بررسی زمینه‌های همکاری دو سازمان مردم نهاد در زمینه‌های آموزش، بهره‌گیری از ظرفیت پرستاران در تیم‌های درمان اضطراری و مراکز درمانی هلال‌احمر در داخل و خارج از کشور، ارزیابی نقاط قوت و ضعف طرح سلامت‌یار و لحاظ موارد مدنظر سازمان نظام پرستاری در این طرح صورت خواهد گرفت.
وی با اشاره به این که اشتراکات بسیاری میان فعالیت‌های هلال‌احمر و سازمان نظام پرستاری وجود دارد، خاطرنشان کرد:  هلال‌احمر به عنوان بزرگترین نهاد مردمی در کشور تمایل دارد تا با بسیاری از سازمان‌های غیردولتی فعال وارد تعامل و همکاری شود تا بتواند در حرکتی منسجم فعالیتی همسو را انجام داده و ظرفیت‌های اجتماعی را توسعه بخشد.

کاهش آلام بشری و کمک به تامین سلامت انسان‌ها از اهداف روشن هلال‌احمر و نظام پرستاری
رئیس جمعیت هلال‌احمر با بیان این که کاهش آلام بشری و کمک به تامین سلامت انسان‌ها از اهداف روشن هلال‌احمر و همسو با اهداف و برنامه‌های نظام پرستاری است، اظهار کرد: پرستاران هم در تیم‌های درمانی و هم در خارج از تیم‌های درمانی خدماتی ارائه می‌دهند که همسو با اهداف هلال‌احمر است و لذا می‌توانیم از این ظرفیت بزرگ و ارزشمند در ارائه خدمات هلال‌احمر بهره برد.
وی با اشاره به ضرورت تقویت سیستم درمانی کشور در ارائه خدمات غیرپزشکی، عنوان کرد: همه متخصصان و دست‌اندرکاران حوزه درمان کشور به این مهم اذعان دارند که هم اکنون بیماران در مراکز درمانی فارغ از اقدامات درمانی، نیاز به مراقبت مهربانانه دارند و لذا ضروری است تا در این زمینه شرایطی فراهم کرد تا بیماران از ورودی بیمارستان تا پذیرش و پرسنل بیمارستان و سایر بخش‌ها، همراهان دلسوزی داشته باشند تا در کنار حجم فعالیت‌های پزشکان و پرستارانی که در شیفت‌های متعدد و با سختی‌های بسیار به بیماران رسیدگی می‌کنند، بتوانند خدمات حمایتی لازم را دریافت کنند.

سلامت‌یار می‌تواند فاصله خدمات صرف درمانی و مراقبت روحی و معنوی بیمار را پر کند
به گفته دکتر ضیائی، سلامت‌یار می‌تواند فاصله خدمات صرف درمانی و مراقبت روحی و معنوی بیمار را پر کند و به عنوان حامی بیماران؛ در فضایی که پرستاران مسئولیت‌های بسیاری را بر عهده دارند، در کنار آنها باشند و فضای بیمارستان‌ها و نظر مردم را نسبت به کادر زحمت‌کش پزشکی بیشتر کنند؛ البته در این زمینه سابقه این نوع خدمات در بسیاری از بیمارستان‌های موفق دنیا وجود دارد.


همواره از مدافعان اصلی پرستاران بوده‌ام/ لزوم همفکری با سازمان نظام پرستاری در اجرای طرح سلامت‌یار
رئیس جمعیت هلال‌احمر با اشاره به این که همواره و در زمان مسئولیت خود در وزارت بهداشت، از مدافعان اصلی پرستاران بوده و هست، یادآور شد: بر این اساس کاملا تمایل داریم تا کارشناسان سازمان نظام پرستاری، دستورالعمل اجرایی طرح سلامت‌یار را مطالعه کرده و پیشنهادات خود را برای اجرای بهتر طرح اعلام کنند.
وی تاکید کرد: همان گونه که بارها نیز تاکید شده، سلامت‌یار هیچ خدمتی را از پرستاران نمی‌گیرد و حتی اجازه ورود به مسئولیت‌های پرستاران را ندارد و حتی از ابتدا نیز تاکید داشتیم تا ابتدا سلامت‌یاران نبایدها و سپس بایدها را بیاموزند.

توسعه همکاری‌های هلال‌احمر و نظام پرستاری
دکتر ضیائی همچنین با اشاره به دیگر زمینه‌های همکاری سازمان نظام پرستاری با هلال‌احمر، عنوان کرد: هلال‌احمر مراکز درمانی بسیاری در داخل و خارج از کشور داشته و طرح‌های سلامتی مختلفی همچون اعزام کاروان‌های سلامت، سفرنامه سلامت و ارائه خدمات درمانی در عتبات عالیات را اجرایی می‌کند که در بسیاری از آنها پزشکان و پرستاران داوطلبانه همکار ما هستند و لذا می‌توان با توسعه این همکاری‌ها زمینه‌های داوطلب شدن تمامی پرستاران در هلال‌احمر را فراهم کرد و حتی بخشی از این پرستاران را به‌صورت دوره‌ای در بیمارستان ایرانیان هلال‌احمر در دوبی به‌کار گرفت؛ چراکه اولویت ما در تامین نیروی پرستاری در این بیمارستان، پرستاران واجد شرایط ایرانی است.


دغدغه اصلی، خدمات بالینی بیمار و نیز امنیت سلامت‌یاران است
دکتر علی‌محمد آدابی، رئیس کل سازمان نظام پرستاری هم در این نشست با اشاره به این که اعتراض ما همواره در جهت دفاع از صنف پرستاران بوده است، عنوان کرد: نظام پرستاری در اجرای طرح سلامت‌یار قصد شکایت نداشت و فقط دغدغه خود را نسبت به درمان و خدمات بالینی بیماران و از همه مهمتر تامین سلامت و امنیت سلامت‌یاران مطرح کردیم.
وی تاکید کرد: اعتقاد ما بر این است، فردی که بر بالین بیمار حاضر می‌شود، باید از دانش کافی برخوردار بوده و از فیلترهای خاصی چون نوع تحصیلات و همچنین سابقه خانوادگی، اخلاقی و ... عبور کرده باشد؛ در این زمینه از همه مهمتر و علاوه بر بیماران، نگران خود سلامت‌یاران هستیم تا در ارتباط با بیماران، سلامت جسمی آنها به‌خطر نیفتاده و از بیمه‌های فردی و مسئولیت برخوردار شوند.
رئیس کل سازمان نظام پرستاری با اشاره به این که هدف و دغدغه هلال‌احمر و نظام پرستاری با هم یکسان است، خاطرنشان کرد: اجرای طرح سلامت‌یار ظرافت‌ها و حساسیت‌های خاص خود را دارد و لذا باید همه تلاش خود را به‌کار بندیم تا خدماتی مطمئن به مردم ارائه دهیمو به این مهم توجه داشته‌باشیم که شأن و جایگاه پرستاران که متاسفانه در سال‌های گذشته مورد بی‌مهری قرار گرفته است، حفظ شود.

بهره‌گیری از توان پرستاران در تیم‌های درمان اضطراری
دکتر سید رضا رئیس‌کرمی، معاون بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت هلال‌احمر در این نشست با اشاره به این که بسیاری از پرستاران و پزشکان، همکار هلال‌احمر در تیم‌های درمان اضطراری هستند، گفت: از آنجا که هلال‌احمر باید در شهرهای بالای 100 هزار نفر جمعیت تیم‌های بهداشت و درمان اضطراری، فعالیت‌های آموزشی، مراقبت از سلامت و پیشگیری داشته باشد، لذا در این زمینه می‌توان از ظرفیت پرستاران استفاده کرد.
وی اظهار کرد: به علاوه پرستاران می‌توانند در قالب کانون‌های جوانان و داوطلبان جمعیت هلال‌احمر، گروه‌های داوطلبانه را تشکیل داده و در زمینه توسعه آموزش همگانی در سطحی وسیع همکار هلال‌احمر شوند.
فرح‌ناز رافع، رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال‌احمر نیز در این نشست با اشاره به اینکه بیش از 10 هزار پرستار و تعداد بسیاری از پزشکان و پیراپزشکان عضو داوطلب هلال‌احمر در طرح‌های مرتبط با سلامت هلال‌احمر مشارکت دارند، عنوان کرد: یک‌هزار و 500 سلامت‌یار با توجه به سرفصل‌های وزارت بهداشت، اموزش‌های لازم را فراگرفته و اکنون در 12 بیمارستان کشور در اجرای آزمایشی این طرح مشارکت دارند.
وی با اشاره به پایش هر سه ماه یکبار طرح سلامت‌یار گفت: بر این اساس سرفصل‌ها و سند راهبردی طرح را در اختیار سازمان نظام پرستاری قرار می‌دهیم تا اصلاحات و نظرات کارشناسی خود را در این زمینه ارائه دهند.

تاکید بر جذب پرستاران بازنشسته به عنوان سلامت‌یار داوطلب
رئیس سازمان داوطلبان با اشاره به این که پرونده الکترونیک سلامت‌یاران از سوی حراست جمعیت هلال‌احمر و بیمارستان‌ها تایید و سپس به‌کار گرفته می‌شوند، اذعان کرد: به علاوه در این طرح، داوطلبانی که بیش از 6 ماه فعالیت داشته‌ و آموزش‌های لازم را دریافت کرده‌اند، به‌کار گرفته می‌شوند.
وی با اشاره به این که 83 درصد سلامت‌یاران معلمان بازنشسته داوطلب هلال‌احمر هستند، عنوان کرد: حتی در این طرح می‌توان پرستاران بازنشسته را تشویق کرد تا داوطلب هلال‌احمر شده و به عنوان سلامت‌یار همکار هلال‌احمر شوند.

هلال‌‌احمر در بسیاری از بحران‌ها می‌تواند از ظرفیت و توانمندی پرستاران بهره ببرد
محمد شریفی‌مقدم، قائم‌مقام سازمان نظام پرستاری هم در این نشست با اشاره به این که با مذاکره و مشارکت در اجرای سلامت‌یار بسیاری از مشکلات برطرف خواهد شد، گفت: هلال‌احمر و نظام پرستاری به عنوان دو نهادی که هدف اصلی آنها ارائه خدمت به مردم است، اشتراکات بسیاری با یکدیگر دارند و حتی هلال‌‌احمر در بسیاری از بحران‌ها می‌تواند از ظرفیت و توانمندی پرستاران بهره ببرد.
وی افزود: به علاوه پرستاران می‌توانند بازوی توانمندی برای هلال‌احمر در توسعه آموزش‌های همگانی میان مردم باشند؛ بهره‌گیری از توان150 هزار پرستار در تعامل و تفاهم بیشتر با هلال‌احمر حرکت‌های منسجم و مهمی را رقم خواهد زد.
قائم‌مقام سازمان نظام پرستاری با اشاره به حواشی ایجاد شده مابین سازمان نظام پرستاری و وزارت بهداشت، به علاقه و احترام ویژه خود نسبت به دکتر هاشمی؛ وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد و گفت: برگزاری جلسات هم‌اندیشی و تعاملات بیشتر راه‌حل بسیار خوبی برای ایجاد تفاهم متقابل است.
وی با بیان این که خدمات بسیار خوبی در دوره مسئولیت دکتر ضیائی به عنوان معاون آموزشی وزارت بهداشت به خصوص در حوزه پرستاری انجام شده است، به مساله همزمانی طرح سلامت‌یار با موضوع کمک پرستاران(که با حاشیه‌هایی همراه بود) اشاره کرد و گفت: با وجود دغدغه‌هایی که در مورد طرح سلامت‌یار داریم، اما قطعا این مهم با تعامل و مشارکت، به‌خوبی اجرایی خواهد شد.


دغدغه اصلی، تامین سلامت مردم و رسیدگی به دغدغه آنها است
محمود عمیدی، معاون پشتیبانی سازمان نظام پرستاری هم در این نشست با اشاره به این که وزیر بهداشت و درمان دارای دیدگاهی بسیار مثبت نسبت به پرستاران است، گفت: دغدغه اصلی ما نه پرستاران که تامین امنیت سلامت‌یاران در برابر ریسک‌های قانونی و امنیتی است که در بیمارستان‌ها وجود دارد؛ چراکه اساسا سلامت‌یاران به علت برخوردار نبودن از مسئولیت قانونی در بیمارستان‌ها نمی‌توانند از بیمه مسئولیت هم بهره‌مند شوند.
وی با تاکید بر این که دغدغه اصلی، تامین سلامت مردم و رسیدگی به دغدغه آنها است، خاطرنشان کرد: ما نیز باور داریم که سلامت‌یار هیچگاه نمی‌تواند و نمی‌خواهد جای پرستار را بگیرد؛ همان گونه که هیچ‌گاه نخواستیم تا پزشکان و پرستاران را مقابل هم قرار دهیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha