کد خبر: تعطیلی-تهران؛-فرصتی-طلایی-برای-ردیابی
۲۸ آبان ۱۳۹۹، ۹:۴۵
تعطیلی تهران؛ فرصتی طلایی برای ردیابی فعال مبتلایان به کرونا و قرنطینه سازی
 
به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت به نقل از وبدا، شورای فرماندهی ستادعملیات مدیریت بیماری کرونای پایتخت با محوریت برنامه ریزی برای اجرای طرح محله محور سردار سلیمانی عصر روز گذشته (سه شنبه) در تالار شهیدبهشتی تشکیل جلسه داد.
در ابتدای نشست دکتر علیرضا زالی طرح سردار سلیمانی را یکی از گسترده ترین طرح های اجتماعی کشور ذکر کرد که چند وجهی و پیچیده است و با همگرایی و مشارکت نهادهای مختلف( دانشگاهها، شهرداری، بسیج ، سپاه وسایر نهادها) اجرا می شود.
فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران خاطرنشان کرد: هرچه همگرایی دوستان در محیط بیشتر باشد موفقیت بیشتری حاصل می شود و امیدواریم همانطور که شهید سلیمانی همواره در اوج تهدیدها فرصت آفرینی می کردند این طرح نیز نتایج مثبت و موثری در مهار و کنترل کووید۱۹ برداشته باشد.
دکتر زالی با اشاره به مشارکت ۴۰۰ تیم عملیاتی متشکل از پزشک و مراقبان سلامت در اجرای فاز اول طرح گفت: تشکیل فایل مختصات تفصیلی از اخرین وضعیت مبتلایان هر محله محور اصلی این طرح است که طبق آن یک غربالگری عملیاتی محیطی در هر محله شکل می گیرد و در برنامه ریزی ها و تصمیم گیری ها بسیار اهمیت دارد.
وی ردیابی فعال مبتلایان را یکی از مولفه های این طرح برشمرد که با رصد تماس های نزدیک مبتلایان منجر به شناسایی افراد کرونا مثبت می شود و با تاکید بر اهمیت قرنطینه و جداسازی بیماران شناسایی شده یادآور شد که در محلات در راستای نظارت بر قرنطینه سازی وایجاد تسهیلات اقامتی و سرکشی به مبتلایان برای عدم شکسته شدن قرنطینه خانگی  مکانیسمی طراحی شده است.
فرمانده ستاد مقابله با کرونای پایتخت با اشاره به مشارکت تمام نهادهای کشوری برای اجرای این طرح ملی خواستار شناسایی تمامی اماکنی شد که در محلات مختلف به طور بالقوه امکان تبدیل به بخش های مراقبتی برای قرنطینه سازی را دارند .
وی افزود: در این واحدهای مراقبتی موقت افراد دارای تست مثبت کرونا که بدون علامت هستند و امکانات لازم برای ایزولاسیون و قرنطینه سازی خانگی را ندارند بستری می شوند که باعث کاهش شیوع بیماری و در نتیجه کاهش بار مراجعان بیمارستانی می شود.
دکتر زالی شناسایی بیماران کرونایی دارای مشکلات معیشتی و گروههای پرخطر(افراد ناتوان، مبتلایان به بیماری های زمینه ای ، سالمندان، خسارت دیدگان از کرونا) در هر محله را به منظور ارایه کمک های مومنانه و حمایت های هوشمندانه الزامی دانست و این اقدام را در جلوگیری از خروج  گروه های پرخطر و آسیب پذیر از منزل برای انجام کارهای روزمره و در نتیجه کاهش ابتلا و مرگ و میر موثر برشمرد.
وی با اشاره به ردیابی فعال و اعمال اقدامات نظارتی با استفاده از فناوری های نوین؛ تعطیلی دو هفته ای تهران را بهترین زمان برای انجام ردیابی برشمرد زیرا فعالیت های شهری در حداقل است و فرصتی طلایی برای اجرای موثر و کارامد طرح محله محور سردار سلیمانی است.
دکتر زالی به اطلاع رسانی طرح  سردار سلیمانی از طریق رسانه های عمومی و تولید محتواهای آموزشی برای قرنطینه خانگی اشاره کرد و یادآور شد این طرح ملی همزمان در کل کشور انجام می شود و براساس بررسی های اپیدمیولوژیک در بهترین شرایط و در صورت اجرای موفق این طرح آثار آن پس از چهل روز نمایان می شود.
 در ادامه جلسه حاضران ضمن بیان ظرفیت ها، امکانات و اقدامات خود در راستای همکاری در اجرای طرح ملی سردار سلیمانی به ارایه پیشنهادات و نظراتی پرداختند .

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha