کد خبر: حرکت-به-سمت-افق‌های-چشم‌انداز-1404-کانون
۲۷ دی ۱۳۹۵، ۱۶:۴۵

هیات مدیره کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان چشم‌انداز 10 ساله‌ی این سازمان با‌سابقه‌ی فرهنگی را تصویب و مدیرعامل آن را به تمامی معاونت‌ها و مدیریت‌های ستادی و استانی کانون ابلاغ کرد

به گزارش خبرگزاري سلامت ، علیرضا حاجیان‌زاده در مقدمه‌ی این متن، دومین دوره‌ی چشم‌انداز 10 ساله‌ی کانون را دورنمایی آرمانی و در عین‌حال واقع‌بینانه از وضعیت کانون دانسته که با ارائه‌ی تعریفی به‌روز از مأموریت سازمانی، ویژگی‌های مطلوب کانون را در قالب اهداف، راهبردها و سیاست‌ها تبیین کرده است.

در ابتدای این مقدمه آمده است: نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، بر پایه‌ی فرهنگ و ارزش‌های دینی و اجتماعی شکل گرفته و در طول نزدیک به چهاردهه‌، مستمر و پردامنه، به سیاست‌گذاری در حوزه‌ی فرهنگ و برنامه‌ریزی برای هدایت تحولات و تغییرات در حوزه‌های مختلف تمدنی و فرهنگی کشور پرداخته است.

به اعتقاد مدیرعامل کانون، فرهنگ‌سازی و تعالی فرهنگ با برنامه‌ای کوتاه‌مدت و مقطعی به سرانجام نمی‌رسد و نمی‌توان به شکل سخت‌افزاری با آن مواجه شد. بلکه نیازمند نگاهی منعطف، مبتنی بر اصول عقیدتی، نیازهای اجتماعی و برنامه‌ریزی بلندمدت است.

وی در مقدمه چشم‌انداز 1404 کانون که در تاریخ 4 آبان به تصویب نهایی هیات مدیره رسیده، توضیح داده است که در تدوین این متن، اسناد بالادستی مانند اساس‌نامه‌ی کانون، سیاست‌‌های فرهنگی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، سند چشم‌انداز 20 ساله‌ی کشور، سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و متن اسناد و برنامه‌‌ها‌ی قبلی کانون مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته، همچنین در مطالعه‌‌ای تطبیقی، در وضعیت سازمان‌های فرهنگیِ با فعالیت‌های مشابه در کشورهای جهان نیز تأمل شده است.

بر همین اساس کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در افق چشم‌انداز 1404، قصد دارد با بهره‌مندی از جایگاهی ممتاز در ساماندهی و عرضه‌ی تولیدات و فعالیت‌های فرهنگی، هنری و ادبی به «سازمان»ی معیار در حوزه‌ی کودک و نوجوان تبدیل شود.

در این چشم‌انداز 9 افق سازمانی، 5 هدف و 28 سیاست و راهبرد اصلی مورد توجه قرار گرفته است

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha