کد خبر: حیوانات،-مشکل-کمبود-اهدای-عضو-در-امریک
۱۹ فروردین ۱۳۹۸، ۱۴:۳۰

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت) به نقل از فیوچریسم، سالانه حدود 75 هزار آمریکایی به پیوند عضو نیاز پیدا می‌کنند و هر روز 18 نفر از آنها به علت نبود اهداکننده عضو بدن فوت می‌کنند. کمبود افراد اهداکننده اعضای بدن در آمریکا یک چالش اساسی محسوب می‌شود و بستگان درجه اول بسیاری از مردم حتی بعد از مرگ آنها حاضر به اهدای اعضایشان نیستند.

برای حل این مشکل، روش‌های مختلفی در پیش گرفته شده که یکی از آنها تولید خودروهای خودران برای کاهش خطر وقوع تصادفات رانندگی است که در بسیاری از مواقع به قطع عضو و جراحت‌های شدید منجر می‌شود اما یک ایده دیگر که در این زمینه مطرح شده، استفاده از اعضای بدن حیوانات و پیوند زدن این اعضا به بدن انسان‌ها برای تداوم حیات آنهاست.

یک چالش مهم در این زمینه مقاومت بدن در برابر پیوند زده شدن این نوع اندام‌های خارجی است. زیرا سیستم ایمنی بدن، ارگان‌های پیوندی را به عنوان دشمن مهاجم تصور کرده و به آنها حمله می‌کند اما پزشکان برای حل این مشکل نیز راه حل‌هایی یافته‌اند.

یک شرکت فناوری زیستی به نام eGenesis از روش دستکاری ژنتیکی CRISPR برای حذف ویروس‌های خطرناک موجود در ژنوم خوک‌ها بهره گرفته تا از آسیب دیدن بدن انسان در صورت پیوند زده شدن ارگان‌های خوک به وی جلوگیری شود. با پیشرفت این فناوری دستکاری ژنتیک بدن انسان سلول‌های خوک را به عنوان دشمن خارجی فرض نخواهد کرد و آنها را می‌پذیرد.

محققان آلمانی، انگلیسی و آمریکایی با همکاری یکدیگر قصد دارند پیوند قلب و کلیه خوک به بدن انسان را به عنوان یک گزینه قابل قبول عملیاتی کنند. البته عملیاتی کردن این ایده چند سالی طول می‌کشد، اما به نظر می‌رسد چالش‌ها و دغدغه‌های مذهبی، قانونی و فرهنگی در این زمینه به زودی برطرف نشود.(فارس)

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha