کد خبر: دانش‌بنیان‌های-فعال-نانو-بیش-از-۸-هزا
۹ اسفند ۱۳۹۹، ۱۷:۴۹
دانش‌بنیان‌های فعال نانو بیش از ۸ هزار میلیارد تومان فروش را در سال جاری رقم زدند

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری سلامت به نقل از از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری،سورنا ستاری در مراسم رونمایی از ۵۷ دستاورد دانش‌بنیان نانو با اشاره به توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان در تامین نیازهای فناورانه کشور گفت: ستاد توسعه فناوری نانو در سال‌های اخیر برای توسعه این فناوری گام‌های اثربخشی برداشته است و  سازمان پژوهش های علمی و صنعتی نیز با رویکرد تازه‌ای که در حمایت از ایده‌های نوآورانه شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق پیش گرفته است و به رونق زیست بوم نوآوری و فناوری کمک می‌کند.

وی  با بیان این‌که بیش از ۱۴۰ شرکت دانش بنیان در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران  فعالیت می کنند، ادامه داد: مجموعه های دانش‌بنیان فعال در حوزه نانوفناوری، بخشی از شرکت‌های فعال در سوله‌های این مجموعه هستند که نوآوری‌هایشان را به بازار صنایع  پیوند می‌زنند.

رییس ستاد توسعه فناوری نانو با اشاره به جایگاه چهارم کشور در تولید مقالات این حوزه افزود: کشور در این حوزه فناوری، گام های بلندی برداشته است و توسعه بازار این حوزه اتفاق نمی افتاد مگر با ایجاد زیست‌بومی که حضور سرمایه گذار بخش خصوصی در این حوزه را تسهیل کند.

ستاری با بیان این‌که شرکت‌های دانش‌بنیان این حوزه رشد نمایانی را تجربه می‌کنند ادامه داد: بیش از ۲۷۰ شرکت نانو امسال بیش از ۸ هزار میلیارد تومان فروش را تجربه کرده اند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره رشد دوبرابری سالانه این کسب‌وکارها گفت: این شرکت‌ها سالانه رشد فروش ۱۰۰ درصدی نسبت به سال قبل را تجربه می‌کنند که نشان دهنده توانمندی فعالان فناور این حوزه است.

توانمندی شرکت‌های نانو در رفع نیاز صنایع

در بخش دیگری از این مراسم، سعید سرکار دبیر ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی، از رفع نیازهای اولویت دار صنایع با توانمندی دانش‌بنیان‌های نانو گفت و ادامه داد: این مرکز بستری است که ضمن شناسایی نیازهای فناورانه صنایع، شرکت‌های دانش‌بنیان توانمند بر روی این نیازهای فناورانه کار می کنند و به آن‌ها پاسخ می‌دهند.

سرکار با بیان این‌که ظرفیت‌های فناورانه شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه نانو و میکروالکترونیک به کمک رفع نیازهای صنایع تحریمی آمده است، بیان کرد:  در حل مشکلات اولویت با نیازهای فناورانه ای است که از قبل مشتری مشخصی داشته باشد.

تامین ۴ نیاز فناورانه صنعت به کمک دانش‌بنیان‌ها

در این مراسم همچنین با انعقاد ۴ قرارداد میان شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه نانوفناوری و صنایع، نیازهای این حوزه به کمک محصولات ایران‌ساخت تامین شد تا صنعت از وارادت و خروج ارز بی نیاز شود.

بر اساس این قراردادها، توسعه دانش فنی تولید رزین نوع یک و نوع دو کلدباکس که در صنعت ریخته‌گری کاربرد دارد بین شرکت دانش بنیان مان بسپار و شرکت سرمایه‌گذاری ایران خودرو، تولید محصولات دانش بنیان ضد حریق خودرو شتابدهنده آمپر زیر مجموعه هلدینگ رایزکو و شرکت نانو آریسا پوشش، تولید رزین‌های ریخته‌گری بین شرکت دانش‌بنیان کاوش بسپار رزین آریا و شرکت مالیبل سایپا، رنگ پوشش‌های مقاوم به خوردگی پیچ و مهره‌های صنعت خودرو میان شرکت اطلس پوشش محافظ و نانوفناور پوشش پارس ماندگار تحقق یافت.

در سوله‌ شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران شتابدهنده حوزه الکترونیک برای همراهی تیم‌های استارتاپی فعال در حوزه فناوری‌های نانو و میکروالکترونیک مستقر است.

همچنین شرکت‌های دانش‌بنیان تولید کننده تجهیزات تصفیه هوا مبتنی بر پلاسما، تولید تجهیزات الکترونیکی چاپی، سیال تکمیل چاه با وزن بالا جایگزین کلسیم بروماید، پوشش نانوسرامیک کامپوزیتی مخصوص آلومینیوم، مکمل نانولیپوزومال کلسیم، دستگاه ضد عفونی خشک از دیگر حوزه های فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در سوله‌های مرکز صنعتی‌سازی نانوفناوری کاربردی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha