کد خبر: در-حال-حاضر-در-طب-سنتی-هیچ-دارویی-برای-د
۱۷ شهریور ۱۴۰۰، ۱۳:۱۰

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت به نقل از وبدا،دکتر مهدی یوسفی با اشاره به اینکه بیماران کرونایی اغلب در حوزه سرپایی بدون هیچ مداخله درمانی و دارویی بهبود پیدا می کنند؛ بیان کرد: مردم دنبال داروی گیاهی معجزه آسایی برای درمان کرونا نباشند چنین دارویی در حال حاضر در دسترس نیست و همه داروهای گیاهی موجود تنها در تسکین علائم و عمدتا در حوزه سرپایی کمک کننده هستند اگرچه فرصت حضور در بالین بیماران بستری تاکنون از سوی نظام سلامت فراهم نشده است.

وی با اشاره به اینکه مراجعه زودهنگام به پزشک معالج و پرهیز از خود درمانی در کاهش مرگ و میر بیماران کرونایی اثرگذار است؛ بیان کرد: بیماری که وارد فاز التهابی شده و درگیری ریوی پیدا می کند؛ نباید وقت را از دست بدهد؛ این بیمار نیاز به مداخلات جدی درمانی دارد و پیگیری درمان بدون نظر پزشک مجرب و با اتکا به اطلاعات نادرست فردی و توصیه های فامیل و بستگان نتیجه‌ای جز پیشرفت بیماری و رسیدن به وضع بحرانی بیمار در پی ندارد.

وی در خصوص سه داروی گیاهی معرفی شده موکوزیفت، شربت آلرگارد و اسپری پی. اچ آر160 گفت: این سه دارو از وزارت بهداشت  مجوز دریافت کردند اما نه به عنوان داروی درمان قطعی بیماری به عنوان مثال بر روی جعبه شربت آلرگارد ذکر شده است "بهبود علائم خستگی و بی اشتهایی بیماران کووید19" حال اینکه برخی تصور کنند این داروها معجزه خواهد کرد؛ نه چنین چیزی نیست و از ابتدا نیز این داروها با چنین ادعاهایی برای کسب مجوز و ورود به بازار داروئی اقدام نکرده‌اند.

وی در پایان در خصوص رد اثرات داروهای طب سنتی در درمان کرونا نیز افزود: کرونا ویروس یک بیماری نوظهور ایجاد کرده که دانش بشری را در رابطه با درمان و مواجهه با آن دچار چالش کرده است. بنابراین رد یا تایید هر یافته تحقیقی و علمی اعم از درمانهای گیاهی و یا شیمیایی نیازمند تحقیقات گسترده علمی مبتنی بر شواهد و مستندات است. در حال حاضر ما داروی درمان قطعی در طب سنتی برای درمان کرونا نمی شناسیم اما اینکه اثرات کمکی داروهای موجود یا داروهای آتی چه قدر خواهد بود نیاز به زمان و تحقیقات بیشتر دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha