در کنترل بیماری سهل انگاری شد/ فوت روزانه 500 نفر بر اثر کرونا/ قالیباف و بخش ICU بیماران کووید 19

دکتر حسین قناعتی، مسئول سابق اتاق فکر ستاد مبارزه با کرونای استان تهران، در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت؛ درباره وضعیت کرونا در کشور اظهار کرد: در مدتی که کرونا شیوع پیدا کرد به عنوان استاد دانشگاه همانطور که در دیگر بحران ها مانند جنگ با تمام توان در خدمت مجروحان جنگ بودم در بحران کرونا هم وارد عمل شدم.

وی ادامه داد: یکی از مهمترین نیازهای مقابله با کرونا شناخت آن است، بنابراین سعی کردم روی شناسایی بحران کار کنم که نتیجه آن کتابی بنام تحیلی بر بحران کرونا در ایران و جهان است که به زودی از چاپ خارج می شود که بیش از 100 استاد در تالیف آن دخالت داشته اند و توسط ستاد مبارزه با کرونای استان تهران این کتاب به چاپ می رسد. قناعتی افزود: احساس می کنم برخی از مسئولان بحران کرونا را در کلان نشناخته اند و اطلاعات کافی درباره آن ندارند و بنابراین در تصمیم گیری ها دچار خطا می شوند. کما اینکه از اول بحران کرونا خطاهای بزرگی صورت گرفت. استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: اولین خطایی که می توان به اشاره کرد عدم استفاده از ماسک بوده که خیلی از مسئولان از جمله برخی از معاونان وزیر بهداشت گفتند که ماسک نیازی نیست و این ویروس به لحاظ عدد دالتون سنگین محسوب می شود و پخش نمی شود، اما حالا می بینیم که بسیاری از ابتلاها به دلیل عدم استفاده از ماسک داریم. وی تصریح کرد: نکته دوم این است که حدود هفتم یا هشتم اسفند ماه خیلی ها مانند سردار باقر رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح پیشنهاد قرنطینه سفت و سخت را داد که با توجه به در پیش بودن تعطیلات نوروز می توانستیم میزان ابتلا را خیلی کاهش دهیم که این کار هم طول کشید و روزهای هفتم و هشتم فروردین مسئولان از خواب بیدار شدند و این قرنطینه انجام شد.

قناعتی با بیان اینکه اداره کشور نیاز به نیروهای چابک، تلاشگر و بافکر دارد نه افرادی که از کار کردن طفره می روند، توضیح داد: زمانیکه بحران فروکش کرد بازهم شاهد کم کاری مسئولان بودیم که پیک دوم در اواخر خرداد رخ داد که دیدیم چه تلفات سنگینی به جامعه وارد کرد و اخیرا هم که پیک سوم.

انتظار افزایش کشته ها تا 500 نفر در روز

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: می شد در تعطیلات تابستان یا کل بحران کرونا تردد در جاده ها را کنترل کرد، اما بهانه اصلی این بود که اقتصاد کشور آسیب می بیند، ولی می شد ترددهای تجاری را با برگه ماموریت یا تردد برطرف کرد تا این حجم از ترددهای غیرضروری در کشور شکل نگیرد.

وی درباره افزایش تعداد کشته های کرونا هم افزود: با انجام ترددها و سفرهای غیرضروری مردم یکدیگر را آلوده کردند و حالا انتظار 500 تا 600 کشته در روز را بر اثر این بیماری داریم، همین الان هم آمار 250 کشته در روز تقریبا دوبرابر آن تلفات داریم ولی همه کووید مثبت نیستند. یعنی PCR آنها مثبت نیست اما دچار سندروم های تنفسی هستند و احتمال خیلی بالا می رود که کرونا داشته باشند.

قناعتی اضافه کرد: من به عنوان یک کارشناس منتظر فاجعه بزرگی هستم و امیدوارم که من اشتباه کرده باشم ولی برای آینده نگران هستیم.

حساسیت رئیس مجلس نسبت به کرونا

مسئول سابق اتاق فکر ستاد مبارزه با کرونای استان تهران با بیان اینکه در این وضعیت برخی از مسئولان نسبت به این بیماری حساسیت به خرج می دهند، تصریح کرد: از همان اردیبهشت که مطالبی را به قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی درباره این بیماری گفتیم حساسیت بالایی نشان داد و مدام نسبت به این بیماری نگران بود و جلساتی را هم برگزار و با دعوت از کارشناسان دنبال راه حل بود.

وی با بیان اینکه خون قالیباف و سایر مسئولان رنگین تر از کادر سلامت نیست، ادامه داد: حضور قالیباف در بیمارستان امام خمینی(ره) و بخش ICU بیماران کرونایی با همان لباس هایی انجام شد که پرسنل بیمارستان آنها را به تن دارند و این اقدام قالیباف نشان داد که مسئولان کنار مردم و کادر درمان است. حضور ایشان در این محل اثر مثبتی بر کادر درمان داشت.

قناعتی تصریح کرد: مردم نیاز به مسئولان شجاع دارند چراکه آنها در برابر هر نوع تهدیدی از تحریم ها و دشمنی های دشمنان ایران گرفته تا کرونا ایستاده اند و نیاز است که مسئولان خود هم به صحنه بیایند نه اینکه فقط از مردم بخواهند مقاومت کنند ولی خودشان در صحنه نباشند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: من به سهم خودم به عنوان یکی از اعضای کادر بیمارستان امام خمینی(ره) از حضور رئیس مجلس در بیمارستان خوشحال شدم. نیمی از کادر درمانی این بیمارستان کرونا گرفتند و صدمات جدی ای بر اثر این بیماری به آنها وارد شده اما اعتراضی نکرده اند. به نظرم مسئولان باید بیشتر از قبل نسبت به وظایف خود توجه داشته باشند و نباید مردم را در چنین شرایطی تنها بگذارند.

آمارها و واقعیت ها

قناعتی درباره آمارهای اعلامی کرونا، اظهار کرد: آمارهای اعلامی فوتی های ناشی از بیماری کرونا مربوط به افرادی است که تست PCR آنها مثبت شده است، یعنی اگر 100 نفر کرونا بگیرند زیر 50 درصد تست آنها منفی خواهد بود.

وی در پاسخ به اینکه آیا تست های PCR قابل اعتماد هستند چون قبلا از منفی و مثبت کاذب در این تست بحث می شد، افزود: اگر تست PCR مثبت شود ارزشمند است و اگر مثبت نباشد دلیل این نیست که فرد کرونا ندارد، یعنی PCR منفی رد کننده کرونا نیست. بنابراین تعداد افرادی که مبتلا هستند خیلی بیشتر از PCR مثبت هستند.

مسئول سابق اتاق فکر ستاد مبارزه با کرونای استان تهران توضیح داد: کسانی که فوت می کنند زمانی در آمار کرونا محاسبه می شوند که PCR آنها مثبت باشد. بنابراین حدس ما این است که نزدیک به دو برابر این آمار اعلامی وزارت بهداشت در کشور افراد به دلیل کرونا فوت می کنند.

حقوق و کارانه های عقب افتاده

قناعتی در باره پرداخت کارانه های کادر درمانی برای کرونا اظهار کرد: اعداد وارقام به قدری کوچک است که حتی به زبان آوردن آن درست نیست. من ندیدم که پرسنل درمانی با این زحمت توقع اضافه ای داشته باشند، در برخی از مراکز حتی حقوق و کارانه های مصوب را هم به آنها نداده و چند ماه عقب افتاده است.

وی ادامه داد: نمی توان گفت که این موارد برای کادر درمان ملاک کار است، اما بی توجهی مسئولان باعث آزده خاطر شدن آنها می شود. حضور قالیباف در محیط بیمارستانی که دارای آلودگی است نشان می دهد که مسئولان می توانند در هر شرایط در کنار مردم باشند.

خبرنگار: محمدسیاح

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha