کد خبر: راه-اندازی-و-تجهیز-180تخت-ویژه-سوختگی-در-د-2
۱۴ تیر ۱۳۹۵، ۱۳:۰۵

رییس اورژانس کشور گفت: در طول دوره جدید وزارت بهداشت در دولت یازدهم 180تخت ویژه سوختگی در 18 بیمارستان توسعه، ایجاد و راه اندازی شده است. همچنین مراکز فوق تخصصی درمان سوختگی در 7 استان کشور تجهیز و تکمیل شده و 14 بخش آی سی یو سوختگی نیز به ظرفیت درمانی کشور اضافه شده است.

به گزارش  خبرگزاری سلامت به نقل از وبدا، دکتر امین صابری نیا صبح امروز در نشست خبری سخنگوی وزارت بهداشت در ستاد وزارت بهداشت، اظهار داشت: با توجه به دستورات مقام معظم رهبری، نگاه وزارت بهداشت، تامین سلامت برای آحاد مردم در سراسر کشور است.
وی با اشاره به حادثه آتش سوزی روستای شوریک شهرستان خوی، خاطرنشان کرد: اگر هماهنگی های لازم بین اورژانس بیمارستانی و پیش بیمارستانی به وجود نیامده بود و متخصصان حضور نداشتند، چالش های زیادی برای مردم و وزارت بهداشت ایجاد می شد.
دکتر صابری نیا گفت: در سانحه واژگونی های اتوبوس در هفته گذشته، فقط در مورد یک سانحه که 19 نفر از عزیزان جان خود را از دست دادند، صبحت های زیادی شد اما در همان روز دو اتوبوس دیگر نیز در سروستان و کاشان واژگون شده بودند و تمام مصدومان آن به سرعت در شرایط پایدار به مراکز درمانی منتقل شدند که هیچ فوتی نداشتیم.
وی خدمات اورژانس وزارت بهداشت به مردم را شبانه روزی دانست و افزود: اگر مصدومی با خوشحالی به منزل خود بازگردد، خانواده های آنها احساس رضایت دارند و این احساس رضایت برای ما اهمیت بسیار زیادی دارد.
رییس اورژانس کشور در بخش دیگری از سخنان خود در تشریح حادثه آتش سوزی در روستای شوریک شهرستان خوی، گفت: رییس دانشگاه علوم پزشکی ارومیه و معاون درمان این دانشگاه ، تلاش های ارزنده ای برای درمان این مصدومان انجام دادند انجام دادند و فوق تخصص جراحی پلاستیک نیز در ارومیه حضور داشت که توانسته بود اقدامات اولیه را به سرعت انجام دهد.
دکتر صابری نیا اظهار داشت: در نهایت با تشخیص پزشک متخصصی که از بیمارستان شهید مطهری تهران به همراه من به ارومیه اعزام شده بودیم، تصمیم به انتقال تعدادی از بیماران با وضعیت بحرانی به تهران و اصفهان گرفتیم زیرا برای ما اهمیت بسیار زیادی داشت که بتوانیم حتی چندین درصد امکان زنده ماندن مصدومان را افزایش دهیم.
وی با اشاره به مشکلات وزارت بهداشت و اورژانس کشور در ارائه خدمات هوایی اورژانس به مردم کشور و نبود آمبولانس هوایی مجهز و استاندارد اضافه کرد: برای ارائه خدمات اورژانس هوایی باید از نیروهای نظامی خرید خدمت کنیم اما امیدواریم که بروز چنین حوادثی و نیاز مبرم مردم به دریافت خدمات تخصصی اورژانس هوایی بتواند باعث اتخاذ تصمیمات مهم در این زمینه شود.
رییس اورژانس کشور بیان داشت: برای انتقال هوایی مصدومان حادثه آتش سوزی روستای شوریک مجبور به  اجاره هواپیما  از نیروهای نظامی شدیم اما این هواپیما را با نیروهای متخصص ICU و دستگاه های پزشکی مورد نیاز تکمیل و تجهیز کردیم .
وی یادآور شد: تعدادی از بیماران که شرایط ویژه ای داشتند، از طریق زمینی و هوایی منتقل شدند و حتی در راه انتقال هوایی گروه اول مصدومان به تهران در صبح روز گذشته، یکی از مصدومان دچار شرایط ویژه (CPR) شد که با تلاش تیم متخصص، احیا شد و تمام پنج مصدوم با شرایطی پایدار به بیمارستان مطهری تهران منتقل شدند که برای زنده ماندن آنها در تلاش هستیم .
دکتر صابری نیا از تاکید و دستور ویژه وزیر بهداشت برای این مصدومان سخن گفت و افزود: دغدغه ما این بود که حتی یک خانواده را نیز در غم از دست دادن عزیزانشان رها نکنیم و برای ارائه خدمات مورد نیاز پزشکی کنار آنها باشیم.
وی تعداد جان باختگان این حادثه را 7 نفر اعلام کرد و افزود: دو نفر از مصدومان در بیمارستان ارومیه و در حین انتقال با آمبولانس و دو نفر در بیمارستان شهید مطهری تهران جان خود را از دست دادند همچنین وضعیت حال یکی از مصدومان که کودکی 9 ساله بوده و در اصفهان بستری شده است، وخیم و ناپایدار شده است.
دکتر صابری نیا در ادامه افزود: 7 نفری که جان خود را از دست دادند سوختگی بیش از 80 درصد داشتند زیرا اگر پوست به عنوان بزرگترین مدافع بدن، از بین برود، شرایط بدن بسیار دشوار می شود و احتمال بهبودی کامل را کاهش می دهد.
رییس اورژانس کشور ضمن تاکید بر لزوم حمایت های بیش از پیش از وزارت بهداشت برای ارائه خدمات هوایی اورژانس به مردم، اظهار داشت: اگر حتی بتوانیم جان یک انسان را نجات دهیم، کار بسیار ارزشمندی را انجام داده ایم./

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha