کد خبر: سرطان-معده؛-کشنده-ترین-سرطان-در-مردان-ا
۲۹ دی ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۱۸

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی ، دکتر شهرام یوسفی دانشیار گروه رادیوانکولوژی اظهار کرد: سرطان معده در حال حاضر در کشور ما شایعترین سرطان در میان مردان ایرانی است، در حالی که در کشورهای غربی و امریکای شمالی جزو پنج سرطان رایج نیز قرار ندارد که این موضوع باعث اهمیت دوچندان این بیماری به عنوان یک معضل بهداشتی و درمانی در کشور ما است.

به گفته دکتر یوسفی سرطان معده کشنده ترین سرطان در مردان ایرانی محسوب می شود و براساس آمار وزارت بهداشت در سال گذشته ۸۸۰۰ مورد جدید ابتلا به سرطان معده در میان ایرانیان شناسایی شد.

مهمترین ریسک فاکتورهای بروز بیماری

این دانشیار بیمارستان شهدای تجریش از مهمترین ریسک فاکتورها یا عوامل خطر بروز سرطان معده به تغییر سبک زندگی ایرانیان، افزایش مصرف فست فودها، استعمال دخانیات و الکل، ابتلا به عفونت هلیکوباکترپیلوری، مصرف غذاهای نمک سود یا دودی شده  اشاره کرد.

دکتر شهرام یوسفی فست فود و غذاهای آماده را مهمترین عامل خطر و ریسک فاکتور ابتلا به سرطان معده برشمرد و تاکید کرد: بهتر است مصرف فست فودها را به حداقل رسانده یا حتی به میزان صفر برسد. فست فودها یا غذاهای آماده دارای نیترات زیادی هستند که در معده به نیتروزآمین تبدیل می شوند و مهمترین عامل خطر بروز سرطان معده محسوب می شوند.

 وی افزایش مصرف فست فودها به ویژه در مناطق به ویژه مناطق شهری را یک عامل هشدار ذکر کرد که باعث افزایش ریسک ابتلا به سرطان معده و بروز بیماری در سالهای آتی می شود.

دکتر یوسفی با اشاره به فراگیری عفونت هلیکوباکترپیلوری در جمعیت زیادی از ایرانیان گفت: متاسفانه عفونت هلیکوباکترپیلوری در کشور ما فوق العاده کلونیزه است و از مهمترین عوامل یا ریسک فاکتورهای ابتلا به سرطان معده به شمار می آید.

 این دانشیار رادیوانکولوژی استعمال دخانیات اعم از سیگار و قلیان را از مهترین عوامل خطر در ابتلا به سرطان معده دانست و خاطرنشان کرد که این خطر در کمین خود فرد سیگاری ونزدیکانش که دود سیگار را استنشاق می کنند است.

به گفته وی سن شایع بروز سرطان معده در دهه پنجم تا ششم زندگی آقایان ایرانی است و متاسفانه در مورد سرطان معده روش غربالگری خاصی وجود ندارد و تنها توصیه می شود که با مشاهده علایم مشکوک گوارشی افراد هر چه سریعتر برای پیگیری های لازم به متخصص مراجعه کنند .

دکتر یوسفی درمان سرطان معده را نیاز به همکاری گروه های مختلف پزشکی دانست و افزود: این بیماری با توجه به چالش های بهداشتی و درمانی موجود در کشور نیاز به درمان همه جانبه و هماهنگی بین گروه های متخصص جراحی، رادیوانکولوژی و فوق تخصصان گوارش دارد تا بهترین رویکرد و روش درمانی مناسب برای بیمار انتخاب شود.

با مشاهده علایم مشکوک گوارشی به پزشک مراجعه کنید

این دانشیار دانشگاه به افرادی که دارای ریسک فاکتورهای مذکور، سابقه خانوادگی یا مشکلات گوارشی نظیر مشکل بلع غذا، احساس سیری زودرس، سنگینی بعد از غذا هستند توصیه کرد که در اولین فرصت به متخصص داخلی یا فوق تخصص گوارش مراجعه کنند تا اقدامات اولیه تشخیصی برای آنان انجام شود. زیرا با تشخیص بیماری در مراحل اولیه امکان بهبودی کامل بیمار با کمک درمان های جراحی ، شیمی درمانی و رادیوتراپی همزمان وجود دارد.

وی با تاکید بر اهمیت افزایش سطح آگاهی و اطلاع رسانی به عموم مردم در این خصوص گفت: مردم باید بدانند که درصورت وجود علایم  گوارشی مشکوک و زمینه خانوادگی حتما باید به پزشک مراجعه کند تا بررسی های تشخیصی انجام شود و بتوان سرطان معده را در همان مراحل اولیه تشخیص داده وبا اقدامات درمانی باعث بهبود و معالجه کامل ببیماری شویم.

در مرحله اول بیماری بیش از ۹۰ درصد شانس بهبودی وجود دارد

به گفته دکتر شهرام یوسفی سرطان معده نیز همانند سایر سرطان های دارای مراحلی است که هرچه مرحله بیماری پایین تر باشد شانس بهبودی و علاج کامل بیمار بیشتر است به نحوی که در مرحله اول بیش از ۹۰ درصد شانس علاج یا درمان کامل وجود دارد . این درحالی است که هر چه سرطان پیشرفته تر و به سمت مرحله ۳ و ۴ پیش رود،شانس بهبودی و علاج کامل کمتر می شود . مثلا در مراحل پیشرفته و مرحله چهارم شانس بهبودی به کمتر از ۱۰-۵ درصد می رسد .

 وی افزود:  به همین دلیل تاکید می شود افراد با مشاهده علایم مشکوک یا مشکلات گوارشی به متخصص مراجعه کنند تا درصورت نیاز آندوسکوپی انجام شود و تشخیص بیماری در همان مراحل اولیه انجام شده و درمان آغاز و بیماری ریشه کن شود.

این متخصص دانشگاه با اشاره به وجود علایم مشترک در بیماری های گوارشی خاطرنشان کرد: شایعترین علایم هشدار دهنده در مورد سرطان معده با بسیاری از علایم بیماری های گوارشی دیگر مشابه است؛ علایمی نظیر سیری زودرس،  تهوع،  احساس پری بعد از خوردن غذا،  نفخ ، درد قبل و بعد از خوردن غذا . بنابراین حتما باید فرد به پزشک مراجعه کنند .

وی با بیان این که متاسفانه درصد قابل توجهی از سرطان معده در کشور در مراحل پیشرفته بیماری شناسایی می شوند گفت: بیش از نیمی از موارد جدید ابتلا به سرطان معده در مراحل  سوم و یا بالاتر شناسایی می شود که بیماری به سایر ارگان نظیرکبد، ریه و استخوان گسترش پیدا کرده ودرمان ها جنبه تسکینی پیدا می کند و باعث بهبود یا علاج کامل نمی شود.

 به گفته این دانشیار دانشگاه متاسفانه درصد قابل توجهی از بیماران که در مرحله  پیشرفته یا چهارم بیماری شناسایی می شوند ظرف کمتر از دو سال علیرغم تمامی درمان های موجود فوت می کنند.

دکتر شهرام یوسفی در بخش دیگری از سخنان خود به مبتلایان به سرطان معده تاکید کرد که در شرایط فعلی  به خاطر ترس از کرونا  درمان خود را رها نکرده و  حتما مراحل درمانی خود را طبق نظر پزشک معالج خود ادامه دهند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha