کد خبر: سلامت-اتباع-خارجی-در-مرز-مهران-کنترل-شو
۶ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۹:۲۸

به گزارش گروه استان های خبرگزاری سلامت به نقل از  پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور، قاسم سلیمانی دشتکی در پنجاه و چهارمین نشست ستاد استانی مبارزه با کرونا ضمن تقدیر و تشکر از همراهی خوب مردم و مسئولان در بهبود وضعیت نسبی کرونا در استان گفت: بهبود وضعیت نسبی کرونا به هیچ وجه به منزله پایان کرونا و عادی شدن وضعیت در استان نیست.

وی در ادامه نسبت به عادی انگاری وضعیت کرونا در برخی شهرستان های استان هشدار داد و گفت: متاسفانه در برخی از شهرستان های استان چند مراسم با تجمع جمعیتی بالا انجام گرفت که باید منتظر عواقب آن در بالا رفتن تعداد مبتلایان بود!

رییس ستاد استانی مبارزه با کرونا کوچکترین غفلت از کرونا در این فصل سرد سال پشیمان کننده عنوان کرد و گفت: امروز سن ابتلا و فوتی های کرونا بسیار پایین آمده است و در این بین گاها مشاهده می شود جوانان بدون ماسک در خیابان ها تردد می‌کنند و این بی پروایی نسبت به خطر کرونا بسیار نگران کننده است.

وی در ادامه با اشاره به این مهم که سن فوتی ها در بین بیماران کرونایی به دلیل مراجعه دیر هنگام به مراکز بهداشتی کاهش یافته است، اضافه کرد: بر اساس آمار دانشگاه علوم پزشکی سن ابتلا به کرونا به ۴۰ سال رسیده است و حتی کمتر از این سن و بسیاری از جوانان و نوجوانان درگیر این بیماری می شوند.

وی اظهار داشت: جوانان توجه بیشتر داشته باشندکه پروتکل های بهداشتی، فاصله اجتماعی و زدن ماسک را رعایت کنند چراکه ممکن است دچار این بیماری شوند و این آن را به خانواده های خود انتقال دهند.

استاندار ایلام همچنین به نظارت بر تردد اتباع خارجی در مرز تاکید کرد و افزود: باید در مرز مهران تست های لازم صورت گیرد و از نظر کرونا سلامت افراد کنترل شود.

وی ادامه داد: در بازارچه مرزی گزارشاتی در خصوص عدم رعایت پرتکل های بهداشتی، فاصله گذاری اجتماعی و زدن ماسک وجود دارد که مسئولین مربوطه باید دقت و نظارت بیشتری داشته باشند.

سلیمانی دشتکی در خصوص وضعیت مدارس در کرونا گفت: بازگشایی مدارس فقط برای کلاس های اول و دوم در مناطق آبی در مدارسی که زیر ۵۰ نفر دانش آموز دارند با رعایت کامل پروتکل ها در کلاس های زیر ۱۰ برگزار شود و حضور دانش آموزان نیز اختیاری است.

وی در ادامه تاکید کرد: هنوز تعدادی از دانش آموزان امکانات لازم برای کلاس های غیرحضور ندارند که لازم است آموزش و پرورش با کمیته امداد، بهزیستی و نهادها و ارگان های حاکمیتی هماهنگی داشته باشند تا بتوان شرایط مناسب برای استفاده آنان از فضای مجازی را فراهم کرد.

استاندار ایلام در بخش دیگری از سخنان خود به طرح شهید سلیمانی اشاره کرد و گفت: طرح سردار سلیمانی طرح بسیار مهمی است و با همکاری بسیج و سپاه و همراهی هلال احمر و علوم پزشکی و فرمانداران در حال انجام است.

وی اظهار داشت: اگر این سه راهکاری که در طرح شهید سلیمانی ارائه می شود که شامل قرنطینه کردن بیماران به معنی شناسایی کردن بیماران و عدم ورود به جامعه است و شناسایی افرادی که با فرد مبتلا ارتباط داشته است و قرنطینه نمودن و انجام آزمایش و تست کرونا به طور کامل انجام شود می توان به مهار این بیماری کمک کرد.

وی افزود: یکی از اهداف طرح شهید سلیمانی جلوگیری از ورود افراد مشکوک به کرونا به جامعه است و افراد مسن، خانم های باردار و افرادی که دارای بیماری زمینه هستند باید مراقبتهای لازم را انجام دهند که به کرونا مبتلا نشود و با رعایت پرتکل ها، فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک به قطع زنجیره کرونا کمک کنند.

استاندار ایلام با تاکید بر این مهم که مردم بایست پایبند به رعایت پروتکل های بهداشتی باشند، اظهار داشت: در مناطق آبی بسیاری از محدودیت ها برداشته شده است اما محدودیت حضوردر مراسم و اجتماعات هنوز وجود دارد، مراسمات با تجمع بالا نباید برگزار شود.

وی در ادامه گفت: مراسمات عزا و جشن های ازدواج و عروسی بعد از کرونا برگزار شود و مردم آگاه باشند که این مراسمات در این شرایط باعث افزایش مرگ و میر افراد می شود.

سلیمانی دشتکی اظهار داشت: افراد باید آگاه باشند که حضور در مراسم عزا هرچند شما به وابستگان مرحوم احترام می گذارید که روح فرد متوفی شاد شود ولی باعث ابتلا بسیاری از افراد و افزایش مرگ و میر خواهید شد.

وی تاکید کرد: اگر حضور در آرامستانها و برگزاری مراسمات و عدم توجه به پروتکل ها همچنان ادامه داشته باشد باز هم شرایط آبان ماه تکرار می شود.

وی در ادامه گفت: ادارات در مناطق آبی با رعایت پروتکل های بهداشتی و درمانی و استفاده مطلق از ماسک کارکنان در محل کار خود حاضر شوند.

رئیس ستاد استانی مبارزه با کرونا با تاکید بر این مطلب که در هیچ شرایطی مبتلایان به بیماری نباید در جمع حضور یابند، گفت: در ادارات، افراد زمینه دار، خانم های باردار و افراد مسن و افرادی که مشکل دارند باید از شرایط دورکاری استفاده کنند و مدیران ملزم به همکاری با این افراد هستند.

استاندار درخصوص مراسمات دهه مبارک فجر گفت: مراسمات دهه فجر بر طبق دستور العمل ها و مصوبات ستاد ملی کرونا و بصورت مجازی و رژه خودرویی برگزار می گردد.

وی افزود: همچنین تمام مراسم و افتتاحیه ها و بهره برداری ها در ایام دهه ی فجر به صورت ویدئو کنفرانس با حضور تعداد محدود انجام می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha