به گزارش گروه بهداشت ودرمان خبرگزاری سلامت به نقل از  وبدا، دکتر علیرضا زالی، روز گذشته (سه شنبه) در نشستی که با هدف بررسی اقدامات شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران در مقابله با کرونا با حضور اعضای هیات مدیره و مدیران شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران در فرودگاه مهرآباد برگزار شد، با بیان اینکه کشورهای آسیای شرقی علی رغم مجاورت جغرافیایی با چین، نسبت به بسیاری از کشورهای دورتر به نقطه داغ ابتلا تبدیل نشدند، بر نقش پررنگ صنعت هوایی در گسترش بیماری های واگیر اشاره کرد.

دکتر زالی با تاکید بر اینکه تهران تلخ ترین روزهای کرونایی خود را می گذراند، نگاه مسئولیت پذیرانه مدیران ارشد فرودگاه ها را در کنترل این بیماری بسیار تاثیر گذار توصیف کرد.

وی با بیان اینکه نوع تعهد سازمانی که به عنوان یک فرهنگ در ماه های کرونایی در شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران شکل گرفته ارزنده است، گفت: این فرهنگ کماکان به عنوان یک خصلت سازمانی برای استمرار پروتکل ها و شیوه نامه های اجرایی بهداشتی با همان طراوت روزهای آغازین برای صیانت از سلامت مسافرین باید باقی بماند.

دکتر زالی در ادامه یادآور شد: البته شیوه نامه های استاتیک در روزهای بحرانی پاسخگوی نیازها نیستند و شیوه نامه ها باید به صورت داینامیک و پویا تدوین شوند.

وی با اشاره با ساختار منظم و دیسیپلین پذیر این شرکت، گفت: این شرکت ظرفیت خوبی برای توجه به موازین بهداشتی دارد و تلاش این شرکت در سال های اخیر برای رسیدن به استاندارهای بین المللی یک نقطه قوت است.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در تهران با اشاره به چند وجهی و چند ساحتی بودن فرآیند سفر مسافران از طریق این شرکت، بر ضرورت آنالیز سهم خطرات بخش های مختلف از جمله گیت های کنترلی، ایرلاین ها و استقرار در هواپیماها تاکید کرد.

دکتر زالی همچنین ضمن اشاره به اینکه نیروهای انسانی شاغل در این سازمان عموما از جمله نیروهای متخصص و مجرب اند که به راحتی امکان جایگزینی آن ها وجود ندارد، بر ضرورت تدوین پروتکل های سختگیرانه برای صیانت از جان و سلامت آنان با راه هایی همچون غربالگری، خوداظهاری، آزمایش ها و معاینات ادواری تاکید کرد.

وی با بیان اینکه بخش عمده ای از توفیق شیوه نامه ها به آحاد شهروندی مرتبط است، نسبت به تهیه بسته های آموزشی برای بالا بردن سطح سواد سلامت مسافران توسط ستاد مقابله با کرونای کلانشهر تهران اعلام آمادگی کرد.

دکتر زالی همچنین با اشاره به آسیب بزرگی که صنعت هوانوردی در جهان دیده است، صنعت هوایی کشور را نیز از این آسیب مستثنی ندانست و افزود: دولت می تواند با پرداخت یارانه با جبران بخشی از این آسیب به کنترل کرونا نیز کمک کند.

سیاوش امیرمکری رييس مديره و مديرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبري هوايي ايران نیز در این جلسه تاکيد کرد که با وجود کاهش ۸۰ درصد درآمدهاي هوانوردي در شرکت، فرودگاه ها از تمام ظرفيت هاي موجود در استان ها براي تامين امکانات و منابع لازم براي پيشگيري و مقابله با بحران کرونا استفاده کردند.

وی ادامه داد: شرکت فرودگاه ها و ناوبري هوايي ايران داراي دو وظيفه اصلي است که مديريت و راهبري ۵۳ فرودگاه تحت مالکيت و نيز مديريت ترافيک هوايي آسمان ايران را شامل مي شود.

مديرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبري هوايي ايران با اشاره به اينکه فرودگاه در عين داشتن زيرساخت هاي انتقال سريع مسافران، در صورت عدم اتخاذ تمهيدات لازم، ظرفيت انتقال سريع بيماري کرونا را نيز داراست، افزود: نخستين بخشنامه هاي مرتبط با پيشگيري از ويروس کرونا را پنجم بهمن سال ۱۳۹۸ يعني قبل از شيوع بيماري در ايران، صادر کرديم و سپس وارد مراحل عمليات اجرايي و انجام اقدامات جدي در راستاي دستورالعمل ها و رعايت پروتکل هاي بهداشتي شديم.

وي تاکيد کرد: مديران فرودگاه ها به تنهايي نمي توانند مانع گسترش ويروس کرونا شوند و بايد تمام سازمان ها و ارگان هاي مرتبط در اين زمينه همکاري کنند.

اميرمکري با اشاره به جابه جايي ۴۵ تا ۵۰ ميليون مسافر سالانه در فرودگاه هاي کشور گفت: تمام مسافران ورودي و خروجي در بدو ورود به فرودگاه ها غربالگري مي شوند و از جمله اقدامات پيشگيرانه مي توان به ضدعفوني و گندزدايي سطوح، رعايت فاصله گذاري و نظارت و کنترل اجراي پروتکل هاي بهداشتي اشاره کرد.

وي همچنين از اختصاص حدود ۱۰ ميليارد تومان اعتبار براي تامين محصولات شوينده مورد نياز فرودگاه ها با استفاده از ظرفيت هاي استان ها با وجود شرايط دشوار کاهش ۸۰ درصدي درآمدهاي هوانوردي شرکت خبر داد و افزود: با رعايت جدي پروتکل هاي بهداشتي تلاش کرديم که مانع وقفه در خدمت رساني فرودگاه ها شويم.

مديرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبري هوايي ايران با اشاره به پايش دايمي وضعيت سلامت نيروهاي عملياتي هوانوردي عنوان کرد: با تعريف دستورالعمل هاي ويژه، کارکنان مشکوک به ابتلا با مشورت پزشک به آزمايشگاه طرف قرارداد معرفي مي شوند و تا زمان بهبود کامل اجازه بازگشت به محل کار را ندارند.

پس از پایان این نشست، دکتر زالی با هدف بررسی نحوه رعایت پروتکل های بهداشتی، به بازدید از بخش های مختلف ترمینال ۱ فرودگاه مهرآباد از جمله گیت های ورود و خروج، اتوبوس ها و همچنین نحوه استقرار مسافران در هواپیما پرداخت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha