کد خبر: ظرف-یک-سال-آینده-2000-تخت-دیالیز-با-مشارکت-ب
۲۷ مهر ۱۳۹۵، ۹:۵۶

وزیر بهداشت گفت: دیالیز برای بیمارانی کاربرد دارد که کلیه آنها از کار افتاده که یا باید پیوند شوند و یا با استفاده از دستگاه دیالیز، زندگی خود را ادامه دهند.

به گزارش خبرگزاري سلامت  دکتر سید حسن هاشمی عصر امروز در آیین بهره برداری از بزرگترین مرکز همودیالیز کشور و خاورمیانه در تبریز، گفت: مشکلات زیادی در حوزه دیالیز در کشور وجود دارد اما گشایش های زیادی در راه است و پیش بینی من این است که ظرف یک سال آینده 2000 تخت دیالیز با مشارکت بخش خصوصی و با تعرفه دولتی در کشور راه اندازی می شود.

وزیر بهداشت با بیان اینکه در حال حاضر در کشور حدود 25 هزار نفر در حال دریافت خدمات دیالیز هستند، افزود: نیمی از بیماران دیالیزی کشور نیازمند پیوند کلیه هستند و امیدواریم که مردم و بستگان درجه یک و دو به انجام عمل جراحی اهدای عضو کمک کنند.

دکتر هاشمی اضافه کرد: افرادی که در سنین 20 تا 45 سال قرار دارند می توانند کلیه خود را به برادر، خواهر و اقوام خود اهدا کنند و در این صورت می توان به کاهش مشکلات این حوزه امیدوار بود.

وزیر بهداشت دانش، مهارت و تجربه کشور را در پیوند کلیه بسیار مناسب ارزیابی کرد و گفت: در حال حاضر حدود دو هزار و 500 پیوند کلیه در سال را می توانیم انجام بدهیم.

دکتر هاشمی تصریح کرد: از اینکه خیرین سلامت برای ایجاد مرکز دیالیز آبرومند برای مردم نیازمند، کمک کردند، صمیمانه سپاسگزاریم و امیدوارم که خدا به آنها جزای خیر اعطا بفرماید.

وزیر بهداشت ضمن تاکید بر ضرورت تاسی و توجه به فرهنگ عاشورا، خاطرنشان کرد: امام حسین (ع) بخاطر دین از خودش گذشت و عبور کرد که البته دین برای سعادت مردم، انسانیت و اتمام مکارم اخلاق است و اگر بخواهیم کشور را بسازیم باید از خودمان بگذریم اما از خود گذشتن خیلی دشوار است.

دکتر هاشمی تاکید کرد: پست، مقام، شهرت، مال و ثروت و خانواده از دلبستگی های انسان است که مانع می شود از خودش بگذرد البته حب و علاقه به پست، مقام و شهرت دیرتر از دل مخلوقات بیرون می رود.

وزیر بهداشت مشارکت در امور خیر را از جنس فرهنگ عاشورا دانست و گفت: خیرین از خود و منافعشان به نفع مردم می گذرند زیرا به وجود قیامت باور دارند، با خدا معامله می کنند و معتقدند که آنچه در نزد آنها است، امانت خداوند است.

دکتر هاشمی ضمن تقدیر از تلاش های دکتر صومی رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز و همکاران وی به دلیل اقدامات ارزشمند حوزه سلامت در استان آذربایجان شرقی، یادآور شد: امروز شاهد افتتاح، اتمام و یا آغاز ساخت حدود 12 پروژه بهداشتی و درمانی در این استان بودیم و اجر این اقدامات نزد خداوند محفوظ می ماند.

وزیر بهداشت با اشاره به داستانی از حضرت موسی(ع)، گفت: حضرت موسی به خدا گفت ای خدا کاری انجام بده که اینقدر بر علیه من حرف نزنند و بدگویی نکنند و خداوند متعال هم به موسی فرمود من اگر می توانستم این کار را انجام دهم برای خودم می کردم.

دکتر هاشمی خطاب به دکتر صومی رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز، گفت: دلتان دریایی باشد زیرا آنچه از انسان به یادگار می ماند، عمل صالح است و هیچ عمل صالحی، بالاتر از خدمت به خلق خدا نیست.

وزیر بهداشت با تاکید بر اهمیت وحدت و همدلی در کشور، اظهار داشت: اگر دست خدا در اوایل انقلاب اسلامی با ما بود و این انقلاب به ثمر نشست، به این دلیل بود که همه با هم همدل و متحد بودند و در اموری که به مردم مرتبط است، همه باید مشارکت کنند.

گفتنی است مرکز همودیالیز و پیوند اعضاء تبریز با 122 تخت و مشارکت خیرین حوزه سلامت در ساخت آن، بزرکترین مرکز دیالیز کشور و خاورمیانه عصر امروز با حضور وزیر بهداشت، نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی و امام حمعه تبریز، دکتر سیاری معاون بهداشت وزارت بهداشت، دکتر صومی رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز و جمعی از مسئولان استانی و محلی به بهره برداری رسید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha