کد خبر: عوامل-اجتماعی-موثر-بر-سلامت-در-دستیابی
۱۴ مهر ۱۳۹۵، ۱۲:۵۲

وزیر بهداشت ضمن قدردانی از  از انتخاب جمهوری اسلامی ایران بعنوان کشوری پر شتاب در زمینه کنترل بیماریهای غیر واگیر اعلام کرد:  پیشرفت ایران در زمینه پیشگیری و کنترل بیماریهای غیر واگیر به مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال 2018 گزارش خواهد شد .


به گزارش خبرگزاري سلامت به نقل از وبدا دکتر هاشمی در سخنرانی رسمی خود در شصت و سومین کمیته منطقه ای منطقه مدیترانه شرقی ضمن تبریک به دکتر احمد رادی ، وزیر بهداشت و جمعیت مصر به دلیل قبول ریاست شصت و سومین کمیته منطقه ای مدیترانه شرقی گفت: بر خود لازم می دانم از رهبری و تلاشهای خانم دکتر چان ، مدیر کل محترم سازمان جهانی بهداشت برای ارتقای سلامت در سطح جهانی تقدیر نمایم.


وزیر بهداشت همچنین از تلاشهای دکتر اعلا الوان ، مدیر منطقه مدیترانه شرقی، در طی پنج ریاست ایشان در منطقه مدیترانه شرقی و  پرداختن به چالشهای اساسی در زمینه سلامت عمومی در منطقه مدیترانه شرقی که در گزارش سالیانه ارائه شده بود،  قدردانی کرد.


دکتر هاشمی در این سخنرانی اظهار داشت: در ابتدا ادای احترام خود را به افرادی که در نتیجه افراط گرایی و تروریسم جان خود را از دست داده اند و خصوصا قربانیان بیگناه در سوریه ،یمن ، عراق و افغانستان و کشور های دیگر  اعلام می نمایم.

 

جمهوری اسلامی ایران کاملا متعهد به تحقق برنامه توسعه پایدار 2030

وزیر بهداشت در ادامه سخنان خود تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران کاملا متعهد به تحقق برنامه توسعه پایدار 2030خصوصا پوشش همگانی سلامت(UHC) بعنوان اهداف اصلی برای تقویت سیستم سلامت در منطقه مدیترانه شرقی می باشد.

 

دکتر هاشمی در ادامه به تشریح چگونگی اجرای طرح تحول سلامت در کشور و دستاوردهای اجرای این طرح پرداخت و گفت: از اردیبهشت سال 1393،تحت عنوان طرح تحول نظام سلامت (HTP)، شروع به یکسری مداخلات در زمینه شیوه های پرداخت و کاهش هزینه های درمانی ، آموزش،  اطلاعات و دسترسی به داروها و تکنولوژی نموده ایم که مجموع اقدامات انجام شده  رضایت مردم را در حوزه سلامت بطور چشمگیری افزایش داده است .

 

ایجاد شورایی ملی در کشور برای کنترل و پیشگیری از بیماریهای غیر واگیر
وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: در راستای بیانیه ی سیاسی سازمان ملل متحد در سال 2011و برنامه اجرایی جهانی سازمان جهانی بهداشت ، شورای ملی تحت عنوان" کنترل و پیشگیری از بیماریهای غیر واگیر" را تاسیس کردیم  و  برنامه اجرایی برای پیشگیری و کنترل بیمارهای غیر واگیر شامل 13 هدف بوده که برخی از آنها نظیر به صفر رساندن اسیدی چرب تا سال 2020 منحصرا مربوط به کشور ما می باشد.


دکتر هاشمی افزود: این طرح در تیر ماه 1394 با حمایت دکتر چان مدیر کل سازمان جهانی بهداشت همراه شد و رسما توسط ریاست جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 14 اسفند به امضا رسید .

 

وزیر بهداشت همچنین گفت: در راستای راهبرد ضروری سازمان جهانی بهداشت ، برنامه ملی برای بیماریهای غیر واگیر موسوم به IRAPEN ( ایراپن) با هدف رسیدن به کاهش مرگ و میر مرتبط با بیماریها ی غیر واگیر تا 30 درصد  تا سال 2030به مرحله اجرا در آمد .

 

افتخاری برای جمهوری اسلامی ایران

وزیر بهداشت کشورمان اظهار داشت: بسیار باعث افتخار است که کشور ایران بعنوان کشوری پر شتاب در زمینه کنترل بیماریهای غیر واگیر انتخاب شد و پیشرفت ایران در زمینه پیشگیری و کنترل بیماریهای غیر واگیر به مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال 2018گزارش خواهد شد .


دکتر هاشمی گفت: از این که  کشور ایران به دلیل  تدوین راهبرد جهانی در زمینه منابع انسانی شصت و نهمین مجمع عمومی سازمان جهانی بهداشت مورد تقدیر قرار گرفت، تشکر می نماییم.

 

فاز چهارم طرح تحول نظام سلامت بر موضوع  پزشک خانواده متمرکز است

 وزیر بهداشت در ادامه سخنان خود اعلام کرد: فاز چهارم طرح تحول نظام سلامت در خصوص تحولات ضروری در زمینه ی آموزش پزشکی در ایران بر موضوع  پزشک خانواده متمرکز می باشد.


دکتر هاشمی افزود: در کشور مبادرت به اجرای سیستم آموزشی نیاز محور و پاسخگو برای رشته های مختلف نظام سلامت نظیر پزشکی ، پرستاری و پیرا پزشکی نموده ایم.

برای تحقق اهداف توسعه پایدار مسئولیتی مشترک داریم
 وزیر بهداشت ادامه داد: برای اجرای راهبرد جهانی سازمان ملل متحد درباره فاز 3 اهداف توسعه پایدار که بعنوان یک سنگ بنای اساسی می باشد، همه ما مسئولیتی مشترک و اما تقسیم بندی شده در قبال آن داریم .


دکتر هاشمی در پایان به نقش اساسی عوامل اجتماعی موثر بر سلامت در دستیابی به اهداف توسعه پایدار تاکید کرد و افزود: در اصلاحات و ساختار  اخیر در وزارت  بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی ، معاونتی تحت عنوان معاونت امور اجتماعی را تاسیس کرده ایم که این امر باعث مشارکت جامعه در تصمیم گیری، آگاهی از عوامل اجتماعی موثر بر سلامت شده و امیدواریم اهداف توسعه پایدار با کمک تصمیمات اتخاذ شده سریع تر محقق گردد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha