کد خبر: فوت-91-بیمار-در-شبانه-روز-گذشته-در-ایران
۸ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۵۰

به گزارش  گروه بهداشت  و درمان خبرگزاری سلامت به نقل از وبدا، دکتر سعید نمکی، در گفت و گوی زنده با رسانه ها و مردم درخصوص آخرین وضعیت کووید 19 در دنیا و کشورمان، گفت: متاسفانه در 24 ساعت گذشته در کشورهای مختلف جهان، حدود 15 هزار 879 نفر به دلیل ابتلا به کرونا جانشان را از دست دادند.

فوت 91 بیمار در شبانه روز گذشته در ایران

وی افزود: در بین این کشورها، آمریکا چهار هزار و 45 مورد، انگلیس 1631 مورد، برزیل 1206 مورد، آلمان 988 مورد، آفریقای جنوبی 680 مورد، مکزیک 659 مورد، اسپانیا 591 مورد، روسیه 564 مورد، ایتالیا 541 مورد، فرانسه 417 مورد فوتی داشته اند، ایران نیز متاسفانه در شبانه روز گذشته، 91 مورد مرگ و میر داشته که گرچه این رقم در مقایسه با کشورهای پیشرفته جهان رقم کمتری است، اما باز هم مایه تاسف ما و همکارانمان است.

وی افزود: در ایران متاسفانه استان های شمالی ما به خصوص مازندران استان ملتهبی است و بیش از 1100 بستری در استان مازندران داریم که گرچه با همکاری همه دستگاه ها و ارگان ها به حداقل ممکن رسیده است، اما باز هم زیاد است. ما موارد فوتی مان در استان های شمالی باز هم رقم های غیرقابل قبولی است و در استان گلستان و گیلان باز هم نگران خیز بیماری هستیم، گرچه همکاران ما در آن استان ها با تلاش بی وقفه، همیاری منسجمی با سایر دستگاه ها دارند.

سفرهایی که کام همه را تلخ می کند

دکتر نمکی ادامه داد: با توجه به افزایش سفرها به جزایر جنوبی، در استان های جنوبی هم شاهد مختصر افزایشی در آمار در استان هایی مانند هرمزگان هستیم که امیدوارم این سفرهای بی رویه کام هم مسافرین و هم میزبانان آنها را در این استان ها تلخ نکند.

تلاش برای وادرات واکسن

وزیر بهداشت در ادامه در خصوص اقدامات انجام شده به منظور واردات واکسن کرونا، بیان کرد: ما در ثبت واکسن کرونا چهار منبع مهم جهان را پیگیری می کنیم که یک منبع اروپایی است، یک منبع معبتر در کشور چین و یک سازنده در کشور روسیه و همچنین دو شرکت تولید کننده در کشور هندوستان هستند که خوشبختانه پرونده ها رسیدگی شده و کار دارد به اتمام می رسد. این اقدامات علاوه بر آنچه که در سبد کووکس سازمان جهانی بهداشت داریم، است و امیدواریم که به زودی بتوانیم اولین محموله ها برای واکسیناسیون گروه های آسیب پذیر را وارد کشور کنیم.

وی درخصوص ساخت واکسن داخلی گفت: در زمینه ساخت داخلی هم واکسنی که در انستیتو پاستور با انتقال دانش فنی کشور کوبا پیگیری می کردیم، خوشبختانه به نهایت رسیده است. یک مجموعه ای را در کشور با همکاری غیر از کشور کوبا در مجموعه ای از بخش خصوصی برای ساخت یک واکسن مشترک با یکی از کمپانی های آسیایی دیگر داریم که ان ‌شاءالله پیشرفت آن را هم به استحضار مردم عزیز می ‌رسانیم.

دکتر نمکی خاطرنشان کرد: کار کارآزمایی بالینی در زمینه واکسن مجموعه برکت به خوبی پیش می ‌رود و انستیتو رازی هم اجازه تست بالینی واکسن خود را گرفته و به زودی این اقدام هم شروع خواهد شد. مجموعه دیگری هم در کشور داریم که امیدواریم تا هفته آینده بتواند برای کارآزمای بالینی اجازه را بگیرد.

شناسایی هفتمین مورد کرونای جهش یافته اروپایی در کشور

وزیر بهداشت درخصوص ویروس جهش یافته کرونا در انگلستان نیز تصریح کرد: هفتمین مورد از ابتلا به ویروس جهش یافته اروپایی در کشور شناسایی شد. در واقع روز گذشته مورد هفتم در یکی از مسافرینی که از هلند به ایران آمده بود و در یکی از استان‌ های جنوبی مستقر بود، شناسایی شد. خوشبختانه تاکنون رد پایی از ویروس در نزدیکان این بیماران پیدا نکردیم و در جای دیگری هم از این واریانت اروپایی نداریم.

وی افزود: این ویروس علیرغم اینکه انگلیسی ‌ها می‌ گفتند فقط ۷۰ درصد قدرت سرایت بیشتری دارد که ما همواره می ‌گفتیم این ادعا درست و عالمانه نیست، امروز  اثبات شده است ویروس به مراتب مهاجم ‌تر از آنچه که می‌ گفتند است و به شدت بیماری ‌زایی و مرگ و میر آن بیشتر است. این به ما نشان می‌ دهد که مردم باید هوشیار باشند. ما نمی ‌دانیم از کدام روزنه علیرغم تمام تلاش ها برای مهار بیماری، ویروس وارد خواهد شد. اگر دقت نکنیم و رعایت نکنیم و مسافرت‌ ها محدود نشود، ما حتما از این ویروس زیان سرشاری خواهیم دید.

آمار رعایت پروتکل‌ ها در تهران نصف شد

دکتر نمکی تاکید کرد: یکی از نگرانی‌ های ما در خصوص مجموعه کلانشهرها بخصوص تهران است. بر اساس گزارش همکاران من و جلسه با روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران، تهران و شهید بهشتی می ‌دانیم آمار رعایت پروتکل‌ ها در استان تهران به کمتر از نصف رسیده است؛ یعنی از ۸۱ درصد به حدود ۳۹ درصد رسیده‌ ایم و این زنگ خطر بزرگی است که ما در آینده نزدیک گرفتار خواهیم شد و من قبل از هر پیک این موضوع را به مردم عرض کرده ام که نسبت مستقیمی میان عدم رعایت پروتکل‌ ها و افزایش موارد بیماری و مرگ و میر وجود دارد و این زنگ خطری برای آینده است و اگر خدایی نکرده به شکلی گرفتار ویروس مهاجم ‌تر و وحشی ‌تر شویم، این آوار بر سر ما سنگینی بیشتری خواهد کرد.

مشکل حمل و نقل عمومی هنوز حل نشده است

وزیر بهداشت در ادامه بیان کرد: در کلانشهر تهران اتوبوس داخل شهری، مترو، بازارها و مراکز خرید مراکز پرخطری هستند که قسمتی در دست مردم است و قسمتی از عهده آنان خارج است. در رابطه با افزایش ظرفیت حمل و نقل عمومی (مترو و اتوبوس) مسئولین باید این گرفتاری را حل می‌ کردند و متاسفانه تاکنون حل نشده است.

وی خواستار شد: از مردم تقاضا می کنم که در رابطه با سفرها، دورهمی، رفتن به مراکز خرید، برگزاری مراسم ها و جشن ها و ایاب و ذهاب، دقت کافی کنند که اگر رعایت نکنند، قطعا ما گرفتاری‌ های بزرگی در رابطه با مدیریت بیماری خواهیم داشت.

وزیر بهداشت گفت: امیدوارم همکارانم در کشور همکاری بیشتری داشته باشند و کانون‌ های جدید آلودگی را شناسایی کنند. از مردم عزیز هم تقاضای همکاری بیشتری با حوزه سلامت دارم تا دچار موج خطرناک جدیدی نشویم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha