کد خبر: قائم-مقام-وزير-بهداشت-اعلام-کردافزوده
۲۶ دی ۱۳۹۵، ۹:۴۰

دکتر حریرچی با بیان این که در سال 95 تعداد 2215 متخصص و 350 نفر فوق تخصص به حوزه سلامت اضافه شده اند، از پذیرش 3375 نفر برای تخصص و 405 نفر برای فوق تخصص در سال جاری خبر داد.

به گزارش خبرگزاري سلامت  قائم مقام وزارت بهداشت در پاسخ به این سوال که در سال جاری چند نفر متخصص و فوق تخصص فارغ التحصیل شده اند گفت: در شهریور ماه امسال 2215 متخصص در رشته های مختلف بالینی و 350 نفر فوق تخصص و فلوشیپ از دانشگاههای علوم پزشکی کشور فارغ التحصیل شده اند.

دکتر حریرچی هم چنین در مورد کافی یا ناکافی بودن این تعداد فارغ التحصیل گفت: در حال حاضر نسبت تعداد پزشک متخصص کشور حدود 48 نفر به ازای 100 هزارنفر جمعیت است، در حالی که در کشورهای اروپایی این نسبت 320 به 100 هزار نفر است.

وی افزود: گر چه ادعا و نیز منابع لازم برای رسیدن به نسبت بیش از هفت برابری وجود ندارد و حتی شاید این سطح تعداد متخصص هم برای کشوری با سطح اقتصادی اجتماعی ما مناسب نباشد ولی مسلما افزایش قابل توجه تعداد متخصصین در کشور در رشته های مورد نیاز ضرورتی انکار پذیر است.

معاون کل وزارت بهداشت در پاسخ به این پرسش که وزارت بهداشت چه اقداماتی برای رفع مشکل کمبود نیروهای متخصص خصوصا در مناطق محروم انجام داده است، گفت: تا کنون اقدامات متعددی در این زمینه صورت گرفته است؛ توزیع متخصصان در دوره طرح قانونی برای مناطق محروم با برنامه ریزی منسجم و روند افزایشی قابل توجه در چند سال گذشته در حال انجام است.

دکتر حریرچی افزود: هم چنین با سیاستهای تشویقی در ابتدای طرح تحول سلامت شاهد حضور داوطلبانه بیشتر متخصصین در مناطق محروم بودیم که امیدواریم با حل مشکل بیمه ها و رفع تاخیر حدود 12 ماهه در پرداخت به این عزیزان، شاهد ادامه این روند هم باشیم.

معاون کل وزارت بهداشت در پایان با بیان اینکه پذیرش تخصص و فوق تخصص در دانشگاهها نیز به طرز قابل توجهی افزایش یافته است، گفت: امسال 3375 نفر پذیرش برای رشته های مختلف تخصص بالینی داشته ایم و همچنین تعداد ورودی برای رشته های فوق تخصص و فلوشیپ نیز حدود 400 نفر برای امسال بوده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha