کد خبر: قطره-های-چشم-را-خودسرانه-مصرف-نکنید-آلر
۲۶ دی ۱۳۹۵، ۹:۳۲

یکی از بهترین راهکارها برای آلرژی چشم، کمپرس سرد است؛ یعنی بجای خاراندن چشم که باعث تشدید خارش چشم می شود، شستن چشم با آب سرد در حالیکه چشم بسته است، توصيه مي شود.

به گزارش خبرگزاری سلامت، دکتر لیلا غیاثیان، متخصص بیماری های چشم فلوشیپ قرنیه در گفتگو با برنامه «فراسو» شبكه راديويي سلامت در پاسخ به اين پرسش كه چه ارتباطی بین آلرژی های چشمی و آلرژی های کلی همچون حساسیت های ریوی و پوستی وجود دارد، گفت:  گاه فرد فقط آلرژی های چشمی دارد. گاه بیمار علاوه بر آلرژی چشمی، حساسیت ریوی- آلرژی پوستی هم دارد. بطور کلی آلرژی هایی که به طور مکرر اتفاق می افتد، ریشه در ژنتیک فرد دارد.

وي با اشاره به علائم آلرژی چشمی افزود: خارش، سوزش- قرمزی چشم، احساس شن ریز در چشم، خشکی چشم. آلرژی چشم در موارد بسیار زیاد دو طرفه است و علائم آن از یک طیف خفیف مانند خارش جزیی- قرمزی چشم شروع می شود و تاطیف شدید که با کاهش بینایی شدید همراه است، آشکار می شود.

غياثيان به بيان اينكه آلرژی های چشمی در موارد خفیف خود محدود شونده است، ادامه داد: در روزهای خاص مثل آلودگی هوا، ممکن است ایجاد شود و خودبخود بهبود یابد؛ اما منظور ما، آلرژی های چشمی است که در خارج از منزل و با  مراجعه با هوای سرد- هوای گرم، باد، شدید شود.

وي با بيان اينكه آلرژنها بسیار زیاد هستند و تقریبا آلرژی های چشمی مشابه همان آلرژنهاي هستند که باعث حساسیت پوستی و حساسیت تنفسی می شوند، گفت: به عنوان مثال آلرژی های مربوط به گرده های بهاری را می توان از قبل با مصرف داروی پیشگیرانه، کنترل نمود. همچنین آلرژیها ممكن است ناشی از فرش، مبل، بالش- پتو باشد و يا در بچه ها آلرژی مي تواند ناشی از اسباب بازی که از جنس های خاص باشد.

اين متخصص بیماری های چشم فلوشیپ قرنیه با بيان اينكه افراد برای گردگیری خانه  از وسایل مرطوب و جاروبرقی استفاده کنند تا خاک از زمین بلند نشود، افزود: افرادی که آلرژی غذایی دارند، ممکن است دچار آلرژی در چشم هم بشوند. البته افراد نابینا هم مي توانند علائم آلرژی را ابراز می کنند؛ چون نشانه های آلرژی ربطی به بینایی ندارد، و چشم عضو مخاطی است. مگر اینکه چشم وجود نداشته باشد یعنی چشم تخلیه شده باشد.

وي یکی از بهترین راهکارها برای آلرژی چشم را کمپرس سرد عنوان و بيان كرد: یعنی به جای خاراندن چشم که باعث تشدید خارش چشم می شود، شستن چشم با آب سرد در حالیکه چشم بسته است. استفاده از اشک مصنوعی بدون ماده نگهدارنده که شیشه آب مقطر است، بسیار بی خطر است و باعث رقیق شدن آلرژن ها می شود.

غياثيان در ادامه به استفاده چاي اشاره و تاكيد كرد: از چای استفاده نکنید چون معلوم نیست نعلبکی يا پنبه استریل هست یا نه؛ چای ضرر ندارد اما گرمای اون ممکنه مناسب نباشد.

متخصص بیماری های چشم فلوشیپ قرنیه در پايان با اشاره به  استفاده از قطره های چشمی اظهارداشت: قطره های کورتون دار چشمی، خودسرانه مصرف نکنید. استفاده از نفازولین به صورت خودسرانه برای قرمزی و حساسیت چشمی، توصیه نمی شود چون ممکن است فرد با آن وابسته شود. در کودکان هم ممکن است روی دید، اثر بگذارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha