کد خبر: لاریجانیاختصاص-3-درصداز-کل-بودجه-فروش-ن
۱۵ بهمن ۱۳۹۵، ۱۳:۲۱

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه تلاش شد 3 درصداز کل بودجه فروش نفت و گاز به مناطق کمتر توسعه یافته اختصاص داده شود افزود: این مهم در راستای کمک به اقتصاد این مناطق بوده است.

 

به گزارش گروه فضای مجای سلامت به نقل از  خانه ملت، دکتر علی لاریجانی صبح امروز (جمعه 15 بهمن ماه) درهمایشی برای هم اندیشی اردستانی های مقیم تهران ضمن گرامیداشت ایام دهه فجر و میلاد حضرت زینب(س) گفت: برگزاری چنین همایشی نشان دهنده وجود همبستگی است از این رو اگر در بخش های مختلف کشور همبستگی وجود داشته باشد می توان اقدامات بزرگی را انجام داد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه پیروزی انقلاب اسلامی ثمره همبستگی ملی بود ادامه داد: هر زمانی که همبستگی ملی و منطقه ای داشته باشیم اقدامات بزرگی را ساماندهی خواهیم کرد.

وی با یادآوری ظرفیت های مختلف شهرستان اردستان افزود: با توجه به ظرفیت های گوناگونی که در اردستان وجود دارد باید تلاش شود در چنین نشست هایی با ایجاد همفکری زمینه انجام اقدامات بزرگ را ترسیم کرد.

دکتر لاریجانی در ادامه با اشاره به مسائل بین المللی تصریح کرد: طی 38 سال گذشته پس از انقلاب اسلامی مشکلات زیادی از جمله جنگ، تحریم ها و مسائل مختلف را بر کشورمان تحمیل کردند که این مهم در بحث هسته ای نیز با تحریم ها شدت بیشتری گرفت.

 

نظام اسلامی کشورمان از پختگی در رفتار سیاسی برخوردار است

وی با تاکید بر اینکه نظام اسلامی کشورمان از پختگی در رفتار سیاسی برخوردار است و در منطقه ومسائل بین المللی با اندیشه و تفکر تصمیم می گیرد ادامه داد: این مهم را می توان در مقایسه رفتار کشورمان با هذیان گویی هایی که امروزه برخی از کشورها انجام می دهند مشاهده کرد که نارس بودن رفتارشان کاملا مشخص است آنها برای خودشان و دیگران مشکل ایجاد می کنند.

رئیس قوه مقننه با اشاره به اینکه امروزه در منطقه کشورهای مختلفی وجود دارند که دچار ناامنی داخلی یا ناامنی تحمیل شده هستند گفت: در این شرایط ایران رفتار سنجیده وبه هنگامی داشته و دارای امنیت پایدار است.

 

کسب جایگاه برتر در عرصه بین المللی پس از گذشت 38 سال از انقلاب

وی اظهار کرد: پس از گذشت 38 سال از انقلاب اسلامی جایگاه ایران و ملت در مسائل بین المللی بیشتر شده است؛ این مهم در آینده نیز بر همین روال بوده و باید اذعان کرد ظرفیت مدیریت کشور طوری است که آینده را ساماندهی خواهد کرد.

دکتر لاریجانی در ادامه با اشاره به مسائل اقتصادی و پیشرفت های خوبی که در این زمینه نصیب کشور ما شده افزود: خوشبختانه با مقایسه برخی آمارها نسبت به اول انقلاب رشد کاملا خوب و مشهودی را شاهد هستیم که از جمله آن می توان به مواردی مانند آزادراه ها، مخابرات، امور زیربنایی، فولاد، مس و غیره اشاره کرد.

وی با اشاره به اینکه امروزه در مقایسه آمارها نسبت دانشجویان از 150 هزار دانشجو در اوایل انقلاب به بیش از 4 میلیون و نسبت اساتید از 8 هزار نفر به حدود 60 هزار نفر رسیده ایم گفت: واقعا حرکت چشمگیری در کشور رخ داده و خوشبختانه تولیدات در بخش های مختلف رشد داشته است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه البته نباید از نقایص هم غافل شد که در مجموع می توان آنها را تحت عنوان نبود طرح آمایش سرزمین مدون عنوان کرد ادامه داد: براین اساس سرمایه گذاری ها متناسب با شرایط پیش نرفته است و این در حالی است که در اکثر برنامه های پس از انقلاب نسبت به این مهم تاکید شده است.

دکتر لاریجانی تصریح کرد: در برنامه ششم توسعه تلاش شد برخی مولفه ها در این خصوص محقق شود و در این میان نیز سازمان برنامه عنوان کرد مطالعات مناسبی را برای این زمینه انجام داده که امیدواریم در چند سال آینده محقق شود.

رئیس قوه مقننه با اشاره به اینکه یکی از مشکلات مناطق توسعه نیافته عدم سرمایه گذاری و نگرانی سرمایه گذاران در این مناطق است گفت: این افراد تصور می کنند که اگر در تهران و سایر مناطق سرمایه گذاری کنند به بازدهی بالاتری خواهند رسید از این رو باید تکیه گاهی برایشان ایجاد کرد که در برنامه ششم تلاش شد نسبت به این مهم توجه شود تا شاهد افزایش سرمایه گذاری باشیم.

وی با یادآوری اینکه صندوق توسعه ملی فقط می تواند به بخش خصوصی وام دهد لذا بخش دولتی و نیمه دولتی نمی تواند بر این مبنا اقداماتی را انجام دهد افزود: تمهیداتی در نظر گرفته شد تا دو مجموعه ایدرو و ایمیدر  با کمک بخش خصوصی مشارکت کنند تا بتوانند از صندوق توسعه ملی وام دریافت کنند؛ این اقدام موجب می شود در بخش هایی که توسعه نیافته اقدامات مناسبی صورت بگیرد البته عنوان شده بعد از گذشته 3 سال سهام را به بخش خصوصی واگذار کنند.

 

در روستاها چرخه اقتصادی مطلوب وجود ندارد

دکتر لاریجانی با اشاره به اینکه در روستاها چرخه اقتصادی مطلوب وجود ندارد افزود: خوشبختانه در 90 درصد روستاها امور زیربنایی مانند مخابرات، راه و جاده، رادیو و تلویزیون و غیره فراهم شده اما باید بررسی کرد که علت مهاجرت چیست که نهایتا پاسخ آن ظرفیت پایین اقتصادی است که برای جوانان در آن مناطق وجود دارد که منجر به مهاجرت می شود.

دکتر لاریجانی با اشاره به اینکه در برنامه ششم تلاش شد مشکل مذکور در چرخه اقتصادی روستاها تقویت شود گفت: در برنامه ششم در نظر گرفتیم اگر کسی در کنار روستاها معادن را احیا کند یا صنایع تکمیلی ایجاد کند از معافیت مالیاتی و تسهیلات ارزان قیمت بهره مند شود از این رو با این تمهیدات موجب جلوگیری از مهاجرت شویم.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون به دلیل اینکه بیشتر تمرکز در کشور بر مبحث نفت بوده، 5 الی 6 درصد معادن اکتشاف شده است ادامه داد: بر این مبنا ستادی در استان ها (شورای معادن استان) تشکیل شده تا از این ظرفیت به خوبی بهره مند شویم.

رئیس قوه مقننه بیان کرد: برای کمک به اقتصاد استان نیز سرمایه گذاری ترجیحی شامل معافیت مالیاتی و ارائه تسهیلات ارزان قیمت در نظر گرفته شده که این مهم به آمایش سرزمینی نیز کمک می کند.

وی با اشاره به یکی دیگر از بندهای برنامه ششم توسعه که مربوط به سهم بودجه های عمرانی در کشور است اظهار کرد: در این برنامه عنوان شده 30 درصدبودجه های عمرانی باید استانی باشد که این امر در سال های اخیر ظرفیت بسیار پایینی بود؛ باید اذعان کرد که بودجه های عمرانی موتور محرکه فعالیت های استانی و بخش های مختلف را فعال می کند.

 

اختصاص 3 درصداز کل بودجه فروش نفت و گاز به مناطق کمتر توسعه یافته در برنامه ششم

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه تلاش شد 3 درصداز کل بودجه فروش نفت و گاز به مناطق کمتر توسعه یافته اختصاص داده شود افزود: این مهم در راستای کمک به اقتصاد این مناطق بوده است.

دکتر لاریجانی با اشاره به اینکه ظرفیت نیروی انسانی خوبی در اردستان مانند وجود چهره های تاثیرگذار و تحصیلکردگان وجود دارد گفت: چنین نشست هایی باید راهنمایی به منظور سرمایه گذاری در اردستان باشد از این رو بخشی از زکات کسانی که در تهران هستند آباد کردن شهر خودشان است.

رئیس مجلس شورای اسلامی بااشاره به اینکه اگر مطالعات و طرح مدونی از سوی منطقه اردستان انجام شود در مجلس شورای اسلامی حمایت می شود خاطرنشان کرد: به عنوان مثال در برنامه ششم توسعه برای بخش IT حدود 19 درصد رشد در نظر گرفته شده که در این میان ظرفیت خوبی در حوزه IT نیز در حوزه اردستان وجود دارد و باید آن را فعال کرد.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین سیدصادق طباطبایی نژاد نماینده مردم شهرستان اردستان با اشاره به اینکه امروزه اشتغال در مناطق مختلف کشور موضوع مهمی به حساب می آید گفت: ظرفیت های خوبی در شهرستان اردستان وجود دارد که باید برای توسعه اشتغال از آنها بهره برد تا بتوان جلوی مهاجرت افراد را نیز گرفت./

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha