کد خبر: مجلس-باید-کمیسیون-محور-حرکت-کند
۹ تیر ۱۴۰۰،‏ ۱۲:۰۱
مجلس باید کمیسیون محور حرکت کند

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری سلامت؛ احمد دنیامالی نماینده انزلی در مجلس در نشست علنی امروز (چهارشنبه 9 تیر) قوه مقننه و  در تذکری، گفت: برگزاری جلسات کمیسیون ها صرفاً در دو روز آن هم طی دو ساعت برای حل مشکلات حوزه های تخصصی کافی نیست.

وی ادامه داد:با توجه به تعطیلات، جلسات کمیسیون ها در ماه به سختی به 5 الی 6 جلسه می رسد، ضمن آنکه عموماً کمیسیون ها حدنصاب ندارند، بنابراین از نظر قانونی نمی توانند در مورد موضوعات بحث و شور کنند، اما برخلاف قانون و آیین نامه و با وجود نداشتن حدنصاب بررسی ها انجام می شود و در نهایت رأی گیری را به جلسات بعد موکول می شود.

دنیامالی با بیان اینکه  با توجه به مسائل مختلف و تخصصی باید تعداد جلسات کمیسیون ها را افزایش داد، اضافه کرد:متاسفانه چارچوب و پروتکلی درباره حضور افراد مسئول در کمیسیون ها وجود ندارد، بنابراین باید مشخص شود افراد به چه منظور در کمیسیون ها حضور پیدا می کنند، نه اینکه تعداد متعددی مسئول بیایند، اما هیچکدام صحبت نکنند و فقط در حال لابی با نمایندگان باشند. بنابراین بهتر است فقط یک الی دو نفر از بالاترین مقام دستگاه ها به کمیسیون دعوت شوند.

محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر این نماینده گفت: اگرچه کمیسیون ها در طول هفته فقط دو جلسه تشکیل می دهند، اما با توجه به برگزاری جلسات متعدد کمیته ها، تعداد این جلسات بیشتر از این است. در حقیقت آن دو جلسه بیشتر برای تصویب و رأی گیری است، اما در صورت نیاز به جلسات بیشتر هیئت رئیسه کمیسیون می تواند در این زمینه تصمیم گیری کند.

وی ادامه داد: همچنین دعوت از مسئولان نیز برعهده خود رئیس و هیئت رئیسه کمیسیون هاست، اما اینکه ما در مجلس به اهمیت کمیسیون ها توجه کنیم و کمیسیون محور حرکت کنیم و کارهای تخصصی آنجا انجام شده و سپس به صحن بیاید، موضوعی است که مجددا بر آن تاکید می کنم./

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha