مدیر کل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان این که 30 درصد از موارد سرطان در ایران ناشی از عادات بد غذایی است، گفت: 19 درصد سرطان ها که سرطان گوارشی هستند به علت تغذیه ناسالم به وجود می‌آیند و این عامل، موجب 31 درصد بیماری های قلبی و عروقی است.


به گزارش خبرگزاري سلامت  دکتر زهرا عبداللهی در همایش تغذیه سالم در انستیتو تغذیه و صنایع غذایی ضمن اشاره به افزایش شیوع چاقی و اضافه وزن با افزایش سن در ایران، گفت:  54 درصد زنان و 54 درصد مردان، دچار اضافه وزن یا چاقی هستند و 70 تا 80 درصد زنان و مردان بالای 45 سال به چاقی و اضافه وزن مبتلا هستند.
مدیر کل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با بیان این که بسیج ملی تغذیه سالم از 29 آذر تا 15 دی اجرا می شود، افزود: دیابت، بیماری های قلبی-عروقی، سرطان و بیماری‌های تنفسی عامل 52 درصد مرگ ها در ایران است.


دکتر عبداللهی با بیان این که 30 درصد از موارد سرطان در ایران ناشی از عادات بد غذایی است، گفت: 19 درصد سرطان ها که سرطان گوارشی هستند به علت تغذیه ناسالم به وجود می‌آیند و این عامل، موجب 31 درصد بیماری های قلبی و عروقی است.
وی یکی از عوامل بروز سرطان و بیماری‌های قلبی عروقی را مصرف کم سبزی و میوه دانست و گفت: 88 درصد ایرانیان الزام مصرف روزانه پنج وعده سبزی و میوه را رعایت نمی‌کنند.
دکتر عبداللهی با بیان این که حد مجاز مصرف شکر در روز 25 گرم است، افزود: ایرانیان روزانه 66 گرم شکر مصرف می‌کنند که بیش از 2 برابر حد استاندارد است و هر ایرانی روزانه 46 گرم روغن مصرف می‌کند در حالی که میزان توصیه شده آن 35 گرم است.


مدیر کل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت از کاهش 50 درصدی میزان نمک در نان خبر داد و افزود: به طور متوسط در گذشته هر صد گرم نان بین 2 تا سه گرم نمک داشت که اکنون استاندارد اجباری آن به یک درصد کاهش یافته است و با این کار روزانه سه گرم از مصرف نمک مردم کم می‌شود.
وی ضمن اشاره به افزایش چاقی و اضافه وزن در کشور افزود: ‌بیش از 70 درصد میانسالان چاق هستند یا اضافه وزن دارند و حتی این مساله در 20 درصد کودکان زیر 2 سال کشور هم وجود دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha