کد خبر: مدیریت-کرونا-فقط-مختص-وزارت-بهداشت-نیس
۱۶ آذر ۱۳۹۹،‏ ۶:۲۶

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت به نقل از  وبدا، دکتر سعید نمکی در نشست با جمعی از فرماندهان نیروهای مسلح و سازمان بسیج که در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، اظهار داشت: مدیریت کرونا در شرایط تحریم، عزت جمهوری اسلامی ایران است و خدای ناکرده هرگونه لغزش و یا عدم توفیق در کنترل این بیماری نیز، عدم توفیق جمهوری مظلوم اسلامی ایران است که به پای یکایک ما و عزت شهدا و یا خدای ناکرده ذلت نظام ممکن است ثبت شود و بنده همواره از این منظر به مدیریت کرونا نگاه کردم.

وی افزود: از نخستین لحظاتی که ویروس کرونا در دنیا در اواخر دسامبر و دی ماه سال گذشته مطرح شد، تمام تپش قلب و ضربان های آن، با فراز و فرودهای بیماری تنظیم شده بود و به جز این مطلب(کنترل و مدیریت کرونا)، هیچ مطلب دیگری در زندگی ام جایگاه نداشت و نمی دانستم کی می خوابم، کی بیدار می شوم و کی غذا می خورم.

وزیر بهداشت تاکید کرد: از قبل از ورود کرونا خودمان را آماده کرده بودیم که فرض کردیم نسیم بیماری، طوفان است و اگر نسیم بود که نبود، طوفان فرض کردیم بر خلاف آمریکا و اروپا که فکر کردند این بیماری، یک نسیم قابل کنترل است ما به دید یک طوفان غیر قابل کنترل به بیماری نگاه کردیم و این را هم از تجربه دفاع مقدس یاد گرفته بودیم که در مقابل هجمه ویروس، باید سنگر آرایی کنیم.

دکتر نمکی یادآور شد: طوفانی که در اوج تحریم، این بیماری برای جمهوری اسلامی ایران برپا کرد، قبل از آنکه اروپا و آمریکا گرفتار آن شوند، شروع به مغلطه کردند و پیش بینی کرده بودند که یکی از مواردی که در اوج تحریم، جمهوری اسلامی ایران را زمین خواهد زد، کرونا است و تمام محاسبات آنها هم درست بود چون در ایران به ازای هر هزار نفر جمعیت، 1.6 تخت داریم که این میزان در فرانسه 7 است.

وی افزود: تا پایان شهریور ماه، حداکثر 30 درصد از یک میلیارد یورویی که مقام معظم رهبری دستور فرمودند را گرفته بودیم در حالیکه انگلیسی ها 22 میلیارد پوند و آمریکایی ها 111 میلیارد دلار در عرض 4 ماه فقط برای بخش سلامت شان هزینه کرده بودند. خارجی ها گروه های مطالعاتی دارند و محاسباتی در خصوص ایران داشتند و برای آنها کرونا، یک مولفه بسیار مهم در فروپاشی نظام جمهوری اسلامی بود.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: به لطف خدا و همت بندگان مخلص خدا، وفاقی شکل گرفت که نمونه آن را فقط در دوران دفاع مقدس شاهد بودیم البته تفاوت هایی با آن دوران داشتیم. در دوران دفاع مقدس می دانستیم که دشمن از کجا می آید و مسیر حتی در بمباران های هوایی کاملا معلوم بود اما اینجا نمی دانستیم که فردی که کنار ما نشسته، بمب انفجار ویروس است.

دکتر نمکی ادامه داد: روزهای اول می دیدیم که در گوشه گوشه های این سرزمین، بمب ویروسی منفجر می شود و گرفتار یک عرصه گسترده هستیم که این ویروس از قم به اراک و از آنجا به ساوه، کاشان، گیلان و مازندران می رفت و این غافلگیری ویروس برای ما سنگین بود چون کشور ما به اندازه چندین کشور اروپایی با تنوع اقلیم، فرهنگ و خرده فرهنگ است که خودش یک نقطه قوت برای ایران است اما مدیریت چنین اقلیم پراکنده ای، کار آسانی نبود.

وی گفت: اینکه خداوند بنده ای را در یک شرایط سخت قابل بداند که روزهای سخت کشور و مردمش را به او بسپارد، تفضّل است و در عین ناتوانی و ناچیزی، دستش را بگیرد که آبروی او و کشورش هم حفظ شود، یک موهبتی است که امروز مسئولان از جمله سردار عبداللهی معاون هماهنگ کننده ستاد کل نیروهای مسلح، این قضاوت را می کند که ما رو سفید بودیم.

وزیر بهداشت اظهار داشت: بحث مدیریت کرونا، مربوط به وزارت بهداشت نیست بلکه مربوط به کل نظام جمهوری اسلامی ایران است که بتوانیم در پیشگاه خدا، امام زمان(عج)، شهدا و مقام معظم رهبری و مردم بگوییم که شرمسار شما نشدیم و به بیرون از مرزها این سیگنال را بدهیم که درست است با دست بسته در اقیانوس تحریم، رها شدیم اما خوب شنا کردیم و امتیاز آوردیم.

دکتر نمکی خاطرنشان کرد: همیشه غصه می خورم که یک شهروند در هر کجای دنیا دچار بیماری و مرگ شود حتی برای سرزمین هایی که رهبران و مدیران آنها، ظالمانه ترین شیوه ها را بر ما تحمیل می کنند و برخی اوقات می گویم که بعد از آنچه بر اباعبدالله الحسین(ع) در کربلا روا داشتند، تا کنون بر هیچ امتی به اندازه ایران اسلامی، چنین ظلم ها و تحریم هایی روا نداشته اند. روزهای اول ماسک و لباس محافظتی در فلان فرودگاه می آوردیم و دلخوش بودیم که امشب به کشور می رسد اما ساعت 2 بامداد با غصه به من خبر می دادند که آمریکایی ها نگذاشتند. حدود یک ماه پیش برای گروه های آسیب پذیر، واکسن آنفلوآنزا از فرانسه خریده و به فرودگاه اسپانیا آورده بودیم اما آمریکایی ها نگذاشتند. بر هیچ ملتی چنین جفایی روا نداشتند که بر ملت ایران تا کنون روا داشته اند.

وی ادامه داد: اینکه در اوج گرفتاری ها، خدا دست ما را گرفته که امروز برای همه کشورها پیش بینی های مرگ و میر بیماران را کرده اند و ما هم جزء آن مجموعه بودیم و امروز پنج به یک از آنها جلو هستیم و آن پیش بینی در اکثر کشورها درست از آب درآمد به جز جمهوری اسلامی ایران، این تلاش بنده حقیر نیست بلکه لطف و مرحمت خداوند و ناشی از وجود ایثارگران، خانواده های شهدا و جانبازان است.

وزیر بهداشت تصریح کرد: آمدن بنده به وزارت بهداشت فقط فی سبیل الله بود و خیلی سعی کردم که به این عرصه وارد نشوم اما گفتم خدایا اگر تو مقدر کردی که من گرهی را باز کنم، من تسلیم توام چون همیشه از خدا خواسته ام که آنی را نده که من دلم می خواهد بلکه آنی را بده که تو صلاح می دانی و آنی را به من بده که من را به تو نزدیک می کند هر چقدر که تلخ است و آنی را از من بگیر که من را از تو دور می کند هر چقدر که شیرین است.

دکتر نمکی افزود: به هر حال امروز در نقطه‌ای قرار داریم که یکی از نقاط بسیار حساس تاریخ این مملکت است. اپیدمی کرونا و امواجی مانند آن، هر ۱۵۰ سال یکبار جهان را تهدید می‌کند. امروز در برشی از تاریخ این مملکت هستیم که نسل‌ها در مورد آن خواهند گفت. در زمینه واکسن ممکن است که اعتقاد نداشته باشم که واکسن شفای عاجل این بیماری است و ممکن است بگویم رمدسیویر یا فاوی‌پیراویر شفای عاجل بیمار کرونایی نیست، اما با خدا عهد کردم که اجازه ندهم که مردم این سرزمین احساس حقارت کنند و یا احساس کنند آمریکایی داشت، اما من نداشتم و فرزندان آینده این نظام، روزی نگویند که پدران و مادران ما از بین رفتند، به دلیل اینکه فلان دارو نبود.

وزیر بهداشت ادامه داد: ما در این مملکت، دو ماهه رمدسیویر و فاویپیراویر را ساختیم. در عرض ۵۶ روز ونتیلاتور و ماسک  تولید کردیم که می‌توانستیم صادر کنیم. اجازه نداده و نمی‌دهیم که این غرور ملی آسیب ببیند و خواهید دید که در زمینه واکسن هم کاری کارستان خواهیم کرد. الان دنیا قبول کرده است که ما یکی از پیشتازان عرصه واکسن‌سازی هستیم.

دکتر نمکی گفت: اعتقاد دارم که این وفاق، این برادری و خواهری هم یک موهبت الهی است. عشق را نمی شود از بازار خرید، محبت را نمی شود با آمپول به کسی تزریق کرد و مهر و عشق ماهیتا خدایی است و عشق به خدمت به مردم را نمی شود با کلاس به کسی آموخت و صحنه های دفاع مقدس، صحنه های عشق و عاشقی بود.

وی اظهار داشت: اینکه در این برش از تاریخ خداوند چنین تفاهمی را بین مسئولان ایجاد می‌کند، الهی است و خداوند آن را در دل‌ها قرار داده است. معتقدم وارد صحنه بسیار زیبایی از همکاری بین‌بخشی شده‌ایم. آماری که امروز می‌بینید کاهش یافته است، هنوز دستاورد این وفاق نیست، بلکه دستاورد فعالیت‌هایی است که از قبل شروع شده است. ما قدمی برنداشتیم که نتوانیم از آن دفاع کنیم، مگر در جاهایی که پشت‌مان خالی شده یا در جایی که کسی با فرمول ما عمل نکرده است. مگر جاهایی که توجه ویژه به آنچه که عامل خطر اعلام کردیم، نشده است. در وزارت بهداشت قدمی غیرعالمانه برداشته نشده است. ممکن است جایی می‌خواستیم قدم عالمانه برداریم که خطا هم کرده‌ایم که خطا جزئی از شیوه‌های بشری است، اما مهم این است که مبنای این خطا غیرعالمانه نباشد. ما قدمی را غیرعالمانه برنداشتیم.

وزیر بهداشت تاکید کرد: امروز در نقطه خوبی از تاریخ قرار داریم. من روزهای آینده را به شدت روشن‌تر از امروز می‌بینم و تردید ندارم که برگ‌های برنده قابل توجهی برای دنیا داریم که رو خواهیم کرد و این جسارت به دلیل اعتماد و اعتقادی است که به لطف الهی دارم.

دکتر نمکی خاطرنشان کرد: این یک زیرساخت و توسعه جدید است که آن را انجام می‌دهیم و یک سرمایه‌گذاری است. ما داریم کاری را تمرین می کنیم که برای روزهای سخت به یک مدل تبدیل می‌شود. کرونا دیر یا زود با لطف خدا و همت شما خواهد گذشت، اما این مملکت به دلیل اقلیم و شرایط جغرافیایی مملکتی آسیب‌پذیر است. سیل، زلزله و طوفان و ... دارد. اگر خدایی نکرده آن دوره تاریخی که برای لرزش تهران می‌گویند اتفاق افتاد، چه همدلی و وفاقی فراتر از آنچه که امروز به صورت محله محور شکل گرفت. به هر حال ممکن است روزی برای تک تک این موارد طوفان یا بیماری نوپدیدی داشته باشیم.

وزیر بهداشت در پایان گفت: به همین دلیل فکر می‌کنم کاری که انجام دادیم علاوه بر مدیریت کرونا، زیرساختی مقتدر و پا به رکاب برای آینده جمهوری اسلامی ایران خواهد بود. گاهی اینقدر جزیره‌ای کار می‌کنیم که یکدیگر را خنثی می‌کنیم، اما همگرا کار کردن در یک محله و در کنار هم بودن، اولین تجربه فیلد جمهوری اسلامی و کار تیمی است که باهم انجام می دهیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha