کد خبر: مرکز-سلامت-محیط-و-کار-وزارت-بهداشت-اعلا
۱۳ بهمن ۱۳۹۵، ۱۴:۴۵

رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت اعلام کرد: در حین عملیات آوار برداری از محل حادثه ساختمان پلاسکو، نمونه برداری های متعدد انجام شد و در آزمایشات و بررسی های دقیق انجام شده، آزبست در نمونه های اخذ شده از آوار و هوای محیط اطراف آواربرداری مشاهده نشده است.

به گزارش خبرگزاري سلامت  به نقل از روابط عمومي وزارت بهداشت دکتر خسرو صادق نیت با  اعلام این خبر گفت: همزمان با شروع عملیات آوار برداری شایعاتی مبنی بر وجود الیاف آزبست در محوطه پلاسکو مطرح شد که با توجه به خطرات شدید و دراز مدت این ماده معدنی، موضوع مورد بررسی قرار گرفت.

وی گفت: در همین رابطه حین عملیات آوار برداری از محل، نمونه برداری های متعدد انجام شد و زیر نظر اساتید دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نمونه ها مورد آزمایش قرار گرفتند و در بررسی های دقیق انجام شده، آزبست در نمونه های اخذ شده از آوار و هوای محیط اطراف اواربرداری مشاهده نشده است.

رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در تعریف آزبست گفت: آزبست از گروه الیاف معدنی می باشدکه از دیرباز به علت خواص ویژه ( قابلیت تحمل درجه حرارت بالا به عنوان ماده نسوز و مقاومت در برابر سایش و مواد شیمیایی و ...) و ارزان بودن در بسیاری محصولات تجاری در سالهای گذشته مورد استفاده قرار گرفته است.

دکتر صادق نیت گفت: بیشترین علت بکارگیری این ماده در کشور ما افزایش مقاومت سیمان در لوله‌های سیمانی و قطعات پوششی سقفی ( به خصوص در کشورهای در حال توسعه) بوده است.

وی گفت: تماس با فیبرهای آزبست چه به صورت مستقیم و چه غیر مستقیم که غالبا از طریق تنفسی است منجر به عوارضی می شود که از جمله آنها می توان به ابتلا به بیماری فیبروز ریوی ناشی از آزبست (آزبستوزیس)، سرطان های ریه، حنجره و پرده جنب اشاره کرد.

به گفته رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در مجموع براي مقابله با آزبست بهترین راه برای پیشگیری از مخاطرات این ماده، جایگزینی این ماده با مواد با مخاطرات کمتر می باشد.

دکتر صادق نیت با بیان این که با توجه به مخاطرات و آثار زیانبار این ماده بر سلامت انسان و محیط زیست، کشور ایران در سال ۱۳۷۲ به كنوانسيون روتردام پیوسته است، یادآورشد:. براساس این کنوانسیون، كشورهاي عضو متعهّد شدند تا در خصوص تجارت، حمل و نقل و مصرف برخي از مواد شيميايي خطرناك اقدامات ايمني خاصي را انجام دهند.

وی افزود: كشور جمهوري اسلامي ايران بعنوان کشور پیشرو منع بكارگيري هرگونه آزبست را بصورت يك الزام ملي اعلام كرد و مطابق بند 6 این مصوبه سازمان محیط زیست موظف است بر اجرای این مصوبه نظارت نماید.

دکتر صادق نیت در پایان خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت با اجراي برنامه كشوري حذف آزبست در محيط كار نقش مهمی در پیشبرد اهداف مربوط به حذف آزبست دركشور ايفا نموده است

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha