دکتر ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در هیجدهمین جشنواره ابن سینا گفت: تعداد دانشمندان یک درصد برتر دنیا در ایران از هشت استاد در ابتدای دولت تدبیر و امید به 42 استاد افزایش یافته است و ما توانستیم رتبه 16 جهانی خود را در این زمینه حفظ و مقام اول منطقه را کسب کنیم به طوری که کشورهایی مثل ترکیه و برخی کشورهای اروپایی نظیر سوئیس بعد از ایران قرار دارند.

به گزارش خبرگزاري سلامت  دکتر رضا ملک‌زاده در هجدهمین جشنواره ابن‌سینا که امروز در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد گزارشی از وضعیت علمی ایران در سال 2016 میلادی ارائه کرد و افزود: در سال 2016 براساس گزارش اسکوپوس، 47 هزار و 700 مقاله و مستند علمی توسط دانشمندان کشورمان در بانک اطلاعاتی اسکوپوس درج شده است و ما توانستیم رتبه 16 جهانی خود را در این زمینه حفظ و مقام اول منطقه را کسب کنیم به طوری که کشورهایی مثل ترکیه و برخی کشورهای اروپایی نظیر سوئیس بعد از ایران قرار دارند.

وی در ادامه تصریح کرد: برای اولین بار در سال گذشته حدود 15 هزار مستند علمی و مقاله در حوزه‌های علوم پزشکی در سایت اسکوپوس توسط دانشمندان کشور درج شده که این رشد کمی از تولیدات علمی دانشگاه‌های ما را نشان می‌دهد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت همچنین به رشد علمی کشور از نظر کیفی رضایت‌بخش توصیف کرد و گفت: میزان استناد به مقالات در عرصه‌های بین‌المللی مهمترین شاخص سنجش رشد کیفی علم محسوب می‌شود که در سال 2016 کشور ما رتبه 18 جهانی و اول منطقه را کسب کرده است.

دکتر ملک‌زاده خاطرنشان کرد: به طور کلی کشور ما از نظر رشد کمی و کیفی علم توانسته تا حدودی به اهداف اسناد بالادستی دست یابد به طوری که براساس شاخص SJR کشور ما از نظر مجلات برتر دنیا توانسته رتبه خوبی را کسب کند به طوری که 10 درصد مقالات پراستناد در سال‌های بین 2015 و 2016 به کشور ما مربوط می‌شود.

وی گفت، تعداد دانشمندان یک درصد برتر دنیا در ایران از هشت استاد در ابتدای دولت تدبیر و امید به 42 استاد افزایش یافته است و در شاخص‌های فناوری‌های سلامت هم تعداد مراکز رشد قابل توجهی داشته و به طوری که در حال حاضر 80 شرکت دانش‌بنیان در حوزه‌های علوم پزشکی به ثبت رسیده و 30 درصد شرکت‌های دانش‌بنیان کشور در بخش سلامت فعال هستند. همچنین تعداد اتاق‌های تمیز در بخش سلامت به 5 اتاق افزایش یافته است.

دکتر ملک‌زاده همچنین خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت بسته‌های حمایتی که براساس آن بوروکراسی تشکیل شرکت‌های دانش‌بنیان را کنار بگذارد، تهیه کرده تا ارتباط دانشگاه با صنعت تقویت شود.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت بر ضرورت توجه به کیفیت پژوهش و کاهش تخلفات علمی در کشور تاکید کرد و گفت: تخلف‌های پژوهشی در کشورهای دنیا کم نیست اما تخلف‌هایی که در ایران صورت می‌گیرد بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد به طوری که در حال حاضر مجلات ساینس و نیچر گزارش‌هایی در این زمینه منتشر کرده بودند و 54 مقاله علمی کشور برگشت خورده بود. این در حالی است که میزان تخلفات کشورهایی نظیر هند و آمریکا دو برابر کشور ما بود اما به دلیل حساسیت ایران این موضوع بیشتر مورد توجه قرار گرفت.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت از تشکیل کمیته‌های تحقیقاتی در دانشگاه‌ها به منظور جلوگیری از تخلفات علمی خبر داد و گفت: براین اساس انجام تمامی طرح‌های تحقیقاتی و پایان‌نامه‌های دانشجویی باید در این کمیته تصویب شود تا شاهد تخلفات علمی در جامعه دانشگاهی نباشیم.

دکتر ملک‌زاده از ترسیم فرآیند کارهای تحقیقاتی در وزارت بهداشت خبر داد و گفت: براساس این فرآیندها سعی داریم روند کارهای تحقیقاتی در دانشگاه‌ها دقیق‌تر شود به طوری که تشکیل کمیته‌های اخلاق در تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تصویب شده و بر اساس این کارهای تحقیقاتی و حتی پایان‌نامه‌های دانشجویی قبل از تصویب باید در کمیته مورد بررسی قرار بگیرد که امیدواریم این تصمیم از بروز تخلفات علمی جلوگیری کند.

وی همچنین از میزان بودجه‌های اختصاصی حوزه پژوهش در دانشگاه‌های علوم پزشکی انتقاد کرد و گفت: بودجه کل تحقیقات دانشگاه‌های علوم پزشکی در سال گذشته حدود 500 میلیارد تومان بود که البته این میزان در سال 96 مقدار کمی یعنی 70 میلیارد تومان افزایش یافت اما متاسفانه همین بودجه کم نیز به طور کامل به دانشگاه‌ها تخصیص پیدا نمی‌کند بعنوان مثال فقط 36 درصد از بودجه سال گذشته تا هم‌اکنون از بودجه کل اختصاص یافته است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت نقش دانشگاه علوم پزشکی تهران در تولید علم را بسیار تاثیرگذار دانست و گفت: این دانشگاه در سال 2016 حدود 4 هزار و 250 مقاله علمی منتشر کرده که عمده این مقالات در مجلات دانشگاه منتشر شده است.

به گفته دکتر ملک‌زاده، باید همکاری‌های بین‌المللی اساتید دانشگاه‌های علوم پزشکی فعال‌تر باشد و هر استادی بتواند در حوزه تخصصی خود با مراکز علمی مرتبط دنیا ارتباط بگیرد و در این شرایط است که می‌توانیم رشد علمی خود را تقویت کنیم و نباید فقط منتظر باشیم تا دانشگاه این ارتباط بین‌المللی خود را شکل دهد.

وی همچنین خاطرنشان کرد: براساس آخرین ارزشیابی وزارت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران توانسته در تولید علم و تعداد مقالات در 14 سال گذشته رتبه اول دانشگاه‌های کشور را به دست بیاورد. به طوری که از 429 محقق برتر رشته‌های علوم پزشکی 143 نفر آن یعنی یک‌سوم این افراد در دانشگاه علوم پزشکی تهران مشغول هستند. بنابراین این دانشگاه جایگاه خوبی از نظر علمی به دست آورده است.

دکتر ملک‌زاده افزود: براساس ارزیابی‌های جهانی 13 دانشگاه‌های کشور جزو یک درصد دانشگاه‌های برتر جهان قرار دارند که دانشگاه علوم پزشکی تهران رتبه اول کشور و 759 دنیا را به خود اختصاص داده است و آرزوی ما این است با توجه به پتانسیل‌های این دانشگاه و اهداف بالادستی رتبه دانشگاه به 200 جهانی و زیر 50 آسیا کاهش یابد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در ادامه یادآور شد: دانشگاه علوم پزشکی تهران در حال حاضر 68 مقاله در سایت ESI منتشر کرده که این مقالات جزو پراستنادترین مقالات قرار گرفته و 78 درصد این مقالات با همکاری‌های بین‌المللی نوشته شده است.

دکتر ملک‌زاده در پایان در راهکارهای ارتقاء رتبه دانشگاه علوم پزشکی تهران در عرصه‌های بین‌المللی اشاره کرد و گفت: اختصاص اعتبارات پژوهشی مناسب به افراد برجسته علمی در دانشگاه، اجازه فرصت مطالعاتی و حمایت‌های مالی از افراد برجسته علمی در حوزه پژوهش و شرکت در مجامع علمی جهانی، قرار دادن نیروی انسانی در اختیار اساتید برجسته به منظور انجام فعالیت‌های تحقیقاتی، تشکیل تیم مشخص در دانشگاه برای پیگیری و دریافت بودجه‌های تحقیقاتی و برخی موارد دیگر از جمله راهکارهایی است که می‌توانیم جایگاه علمی دانشگاه را ارتقاء دهیم چراکه با شرایط فعلی نمی‌شود به جایگاهی که انتظار داریم دست پیدا کنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha