نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تاکید بر استفاده از سیاست های حمایتی در افزایش جمعیت، مصوبه استفاده از مرخصی زایمان برای مردان را لازم الاجرا دانست.

 

به گزارش گروه فضاي مجازي خبرگزاري سلامت به نقل از خانه ملت محمدحسین قربانی ، درخصوص ایراد مجمع تشخیص مصلحت نظام به مصوبه مرخصی زایمان برای مردان دربرنامه ششم،گفت: موضوع مرخصی زایمان به مدت 2 هفته برای مردان پیشتر در قانون نیز وجود داشت اما در قانون قبلی دولت مکلف به اجرا نبود و می توانست بر اساس شرایط به مردان مرخصی دهد.

نماینده مردم آستانه اشرفیه درمجلس شورای اسلامی بااشاره به اینکه در برنامه ششم دولت مکلف به اجرای قانون اختصاص مرخصی زایمان به مردان به مدت 2 هفته شد، افزود: ایرادات مجمع طبق شواهد در خصوص بارمالی است اما باید به این نکته نیز توجه کرد که درجهت اجرای سیاست های جمعیتی ابلاغی مقام معظم رهبری و تشویق به فرزندآوری و حمایت از خانواده باید از قوانین این چنینی استفاده کرد.

وی با تاکید بر اینکه مصوبه مرخصی زایمان برای مردان در برنامه ششم هیچ مغایرت و تضادی با سیاست های جمعیتی ابلاغی رهبری ندارد، تصریح کرد: ضمن اینکه این مصوبه مخالف قوانین شرع و قانون اساسی نیز نیست، بنابراین تنها موضوعی که مصوبه رادچار مشکل می کند بحث بارمالی است، زیرا مردان به مدت 2 هفته خارج از حدود از مرخصی با حقوق استفاده می کنند؛ اما از نظر مجلس این مصوبه به هیچ عنوان دارای مشکل نبوده ودولت باید بارمالی آن را تامین کند؛ ازاین رو  نمایندگان این مصوبه را مجدد تایید می‌کنند.

قربانی با تاکید بر اینکه مصوبه مجلس به هیچ عنوان ایراد محتوایی ندارد، گفت: نظرات مجمع تشخیص مصحلت نظام درخصوص برنامه ششم و ایرادات این نهاد به مصوبات مجلس درخصوص برنامه ششم بیشتر جنبه مشورتی داشته و ایرادات مجمع الزامی براین نیست که شورای نگهبان نیز آن رامطرح کند، بنابراین مجلس همین مصوبه را مجدد تایید می‌کند، واقعیت آن است که تنها با تصویب قوانین و بخشنامه نمی توان افزایش جمعیت را انتظار داشت و باید دراین خصوص از سیاست های حمایتی نیز استفاده کرد.

نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، افزود: معضل پیری جمعیت و کاهش افراد جوان در کشور را تنها باید با به کارگیری سیاست های حمایتی درافزایش جمعیت رفع کرد.

به گزارش سلامت مجمع تشخیص مصلحت نظام در جریان بررسی مواد برنامه ششم توسعه مصوبه مجلس درخصوص اختصاص 2 هفته مرخصی زایمان به مردان، آن را مغایر با بند 2 سیاست های کلی برنامه ششم دانست./

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha