کد خبر: همه-وجودمان-را-نثار-ضعیف-ترین-مردم-این-ک
۲۱ بهمن ۱۳۹۹، ۱۲:۵۸

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت به نقل از  وبدا، دکتر سعید نمکی در مراسم آغاز واکسیناسیون سراسری علیه بیماری کووید۱۹ که در بیمارستان امام خمینی(ره) تهران و با فرمان رییس جمهور آغاز شد، اظهار داشت: این جوان نخبه دانشگاه صنعتی شریف آمده که بگوید در آن بلوایی که برخی به پا کردند، اگر پدرم قول داد که اولین کسی که واکسن می زند، اعضای خانواده خودم خواهد بود، این را اثبات کند. او کسی نیست جز فرزند وزیر بهداشت ایران.

وی افزود: این اثبات این ادعا است که همه ما، جان، مال و آبرو و همه وجودمان را نثار ضعیف ترین مردم این کشور در دورترین نقاط می کنیم. امیدواریم که با پشتکار و جدیت فراوان در آینده نزدیک از منابع موثق دیگری، واکسن وارد کشور می شود و تا اواخر بهمن ماه، موارد تازه ای از واکسن را از منابع بسیار مطمئن وارد می کنیم و واکسیناسیون را برای دیگر گروه های آسیب پذیر همگام با پرسنل بهداشت و درمان که مدافعین خط مقدم این جبهه بودند را آغاز خواهیم کرد. افراد بالای 65 سال، افرادی که بیماری های زمینه ای دارند و بعد گروه های هدف دیگر تا به 70 درصد پوشش واکسیناسیون در کشور دست پیدا کنیم.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: با حمایت های مستمر و بی دریغ رییس جمهور و همراهی وزارت امور خارجه، سازمان برنامه و بودجه، بانک مرکزی، وزارت راه و پیگیری سفرای جمهوری اسلامی ایران در کشورهایی که واردات واکسن از آنها در دستور کار است، امروز بر اساس قولی که به ملت ایران داده بودیم که قبل از ۲۲ بهمن، بتوانیم واکسیناسیون را آغاز کنیم، این حرکت را انجام می دهیم.

وی افزود: امروز در ۶۳۵ بیمارستان دولتی، خیریه و خصوصی که بیمارستان های مرجع در درمان کرونا بوده اند، واکسیناسیون کووید۱۹ برای اولین بار و برای پرسنل بخش های مراقبت های ویژه آغاز خواهد شد.

دکتر نمکی تصریح کرد: خوشبختانه ساخت و مراحل واکسن داخلی به خوبی پیش می رود و امیدواریم که در بهار سال آینده بتوانیم واکسن ملی را برای تزریق، آماده داشته باشیم. جمهوری اسلامی ایران علیرغم فشارهای گسترده بین المللی، با دست های بسته در اقیانوس بلای کرونا، شنا کرد. روزگاری که همه مرزها را بر ما بسته بودند و سنگین ترین تحریم ها را علیه ما روا داشتند و مردم ما را از کمترین ها، محروم کردند اما با لطف خدا، وفاق ملی و همدلی روز افزون توانستیم در مدتی بسیار کوتاه و با رشادت، شجاعت و وفاقی که در کادر سلامت کشور شکل گرفت و در روزهای اول با کمترین امکانات، به موفقیت های قابل توجهی برسیم.

وی یادآور شد: به روح بلند همه شهدای مدافع سلامت درود می فرستم و برای همه جان باختگان کووید19 در کشور، تقاضا مغفرت الهی دارم. در مورد واکسن کووید19 از روزهای اول، سه راه را دنبال کردیم. اول تکیه بر دانش داخلی با توجه به شرکت های دانش بنیان مقتدر و سابقه دیرینه واکسن سازی در پاستور و رازی. دوم استفاده از انتقال دانش و تکنولوژی بیرون و اشتراک کاری با واکسن سازهای معتبر جهان و سوم، واردات واکسن از منابع معتبر و مطمئن.

وزیر بهداشت تاکید کرد: گرچه با دست های بسته در اقیانوس بلای کرونا شنا کردیم اما برای انتخاب بهترین ها برای مردم کشور، چشم های باز داشتیم. همانگونه که در مورد بعضی از داروها در دنیا ادعا کردند در کنترل کووید19 موثر است، در اسرع وقت در کشور تامین و تولید آن را آغاز کردیم، در مورد انتخاب واکسن نیز همین کار را کردیم. واکسن تولید داخلی قبل از بهار به ما نمی رسید به همین دلیل باید گروه های آسیب پذیر را تحت واکسیناسیون قرار می دادیم. در این مورد سعی کردیم که از منابع معتبر جهان که اولا واکسن آنها فازهای مطالعات انسانی در سه فاز گذرانده باشد و دوم اینکه آنها حتما در چند کشور دیگر ثبت و مصرف آن آغاز شده باشد را انتخاب کردیم و در بین آنها یکی از واکسن هایی که امروز واکسیناسیون سراسری را با آن آغاز کردیم، واکسن اسپوتنیک وی از گامالیا روسیه بود.

دکتر نمکی گفت: از شرکت ساینوفارم چین، آسترازنیکا به عنوان یک منبع اروپایی و دو منبع هندی واکسن در راه داریم که در قالب قرارداد با کوواکس و همچنین قراردادهای متفاوتی که بسته ایم، وارد کشور می شود. سند ملی واکسیناسیون کووید19 را تصویب کردیم که گروه های هدف را با اولویت های ویژه با رعایت همه جوانب عادلانه، مشخص کردیم و امروز اولین گروه یعنی افرادی که در بخش های مراقبت های ویژه با بیماران تماس مستقیم داشتند را انتخاب و واکسیناسیون را آغاز کردیم و تا دو هفته دیگر سایر گروه های هدف در نظام سلامت به عنوان مدافعین خط مقدم جبهه سلامت، واکسینه خواهند شد.

وی ادامه داد: همزمان با واکسیناسیون برای کارکنان نظام سلامت به سراغ سایر گروه ها از جمله افراد بالای 65 سال، سرای سالمندان و افرادی که دارای بیماری های زمینه ای هستند، می رویم و امروز مشخص شده که بیش از 80 درصد از مرگ های بیماران کووید19 مربوط به افرادی بوده که بیماری های زمینه ای یا سن بالای 65 سال داشته اند پس گروه هدف ما برای کاهش موارد بستری و مرگ و میر، همین گروه خواهند بود.

وزیر بهداشت اظهار داشت: در آینده نزدیک امیدواریم که ساخت واکسن داخلی از چند مسیر از جمله انتقال دانش فنی از کشورهایی که با آنها قرارداد داریم و همچنین ساخت داخلی از واکسنی که امروز تزریق آن انجام شد و واکسن هایی که در مجموعه های برکت، رازی و دو سه مجموعه دانش بنیان دیگر، دنبال شود. خبرهای خوش تری را در راه داریم که به استحضار مردم و رسانه ها خواهیم رساند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha