وزیر بهداشت که به منظور شرکت در بیست و دومین اجلاس روسای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی سراسر کشور به مشهد سفر کرده است،  با حضور در دفتر آیت الله مکارم شیرازی در مشهد مقدس ، با ایشان دیدار کرد.


به گزارش  خبرگزاری سلامت به نقل از وبدا، دکتر سید حسن هاشمی در این دیدار گزارشی از وضعیت اجرای طرح تحول سلامت در کشور، میزان موالید، کمبود تخت های بیمارستانی، چالش تامین منابع برای ادامه طرح تحول سلامت و برخی موضوعات روز ارائه کرد.
وزیر بهداشت یکی از مهمترین چالش های طرح تحول سلامت را تامین منابع مالی پایدار دانست و از ارائه پیشنهاد اصلاحیه بودجه 95 از سوی دولت به مجلس برای تامین کسری بودجه و از جمله کسری اعتبارات بیمه خبر داد.


دکتر هاشمی با اشاره به سفر هفته گذشته خود به استان البرز، گفت: در یکی از بیمارستان های کرج سالانه 15 هزار زایمان انجام می شد که اکثر آنها سزارین بود و در اولین سفری که به استان البرز داشتم می دیدم که برخی از مراجعان پس از زایمان بر روی زمین خوابیده بودند اما در حال حاضر بیمارستان زنان به خوبی در خدمت مردم است و وضعیت قابل مقایسه با گذشته نیست.


وزیر بهداشت با بیان اینکه در گفتگویی که با یکی از رسانه ها داشتم عنوان کردم که "در اولین سفرم به کرج مشاهده کردم که در یکی از بیمارستانهای این شهر بیماران روی زمین خوابیده اند، افزود: متاسفانه برخی از رسانه ها با تحریف صحبتهای من بی اخلاقی کردند. از سوی دیگر در سالهای گذشته در کشور حدود 1800 تخت بیمارستانی در سال ساخته می شد اما ظرف 18 ماه در استان البرز حدود 1000 تخت بیمارستانی ایجاد شده که اقدامی بسیار ارزشمند است.


دکتر هاشمی به کمبود 100 هزار تخت بیمارستانی در کشور اشاره کرد و به تشریح شاخص تخت بیمارستانی در کشورهای مختلف پرداخت و گفت: در حال حاضر به ازای هر هزار نفر در کشور 1.6 تخت وجود دارد در حالی که این شاخص در ترکیه 2.7، در ژاپن 14، در برخی کشورهای اروپایی 8 و در کشورهای عربی همسایه مانند قطر بین 5 تا 6 تخت است.


وزیر بهداشت تاکید کرد: یکی از مشکلات اساسی کشور در گذشته که مانع توسعه زیرساخت های حوزه سلامت و تخت های بیمارستانی شده بود این است که افکار سوسیالیستی هنوز در ذهن برخی از تصمیم گیرندگان رسوباتی دارد و معتقدند که حوزه سلامت حاکمیتی است و نباید اجازه ورود بخش خصوصی را داد.
دکتر هاشمی همچنین در خصوص وضعیت تخت های بیمارستانی در استان قم نیز اظهار داشت: در قم به ازای هر هزار نفر 0.9 تخت وجود دارد که برای رسیدن به شاخص فعلی 1.6 حداقل به 500 تخت و برای رسیدن به 2.6 که یکی از اهداف ما است، حدود 1500 تخت بیمارستانی نیاز داریم.


وزیر بهداشت در ادامه خاطرنشان کرد: تا پایان سال بیمارستانهای فرقانی و نیروگاه قم تکمیل و به بهره برداری می رسد و علاوه بر آن بیمارستان 500 تختخوابی در جاده فرودگاه و بیمارستان 160 تختخوابی آیت الله خوانساری در جوار بیمارستان شهید بهشتی می تواند کمبودهای قم را تا حدی برطرف کند.


گفتنی است در این دیدار وزیر بهداشت را دکتر محرابی بهار رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر ایمانیه رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز و دکتر زارع نژاد مشاور وزیر و رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت همراهی کردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha