کد خبر: ویروس-عامل-بیماری-آلزایمر-شناسایی-شد
۳۰ مهر ۱۳۹۷، ۱۵:۳۰

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)، ویروس هرپس سیمپلکس 1 از مهم‌ترین ویروس‌های بیماری‌زای انسانی است که موجب ابتلای افراد به بیماری تبخال می‌شود. HSV-1 از طریق بزاق آلوده منتقل می‌شود.

گفتنی است خراش‌های پوستی موجب انتقال این ویروس به پوست می‌شوند. پوست سالم مانع نفوذ ویروس به بدن می‌شود. این ویروس‌ها، سلول‌های عصبی را آلوده می‌سازند و ممکن است به‌طور مخفی در سلول‌های عصبی به حالت خفته درآیند. ویروس‌های هرپس سیمپلکس می‌توانند مناطق گوناگونی از بدن را آلوده سازند مانند ایجاد ضایعات در دهان و گلو، التهاب قرنیه و ملتحمه چشم (کراتوکونژکتیویت)، تبخال‌های پوستی و انسفالیت.

تحقیقاتی که در مورد این ویروس در تایوان به عمل آمده حاکی است که ویروس HSV1 در صورت نفوذ به سلول‌های عصبی بدن به احتمال زیاد می‌تواند باعث ایجاد و تشدید بیماری آلزایمر یا فراموشی شود.

در 25 سال گذشته تحقیقات مفصلی برای شناسایی عوامل بیماری آلزایمر صورت گرفته و اگر یافته‌های جدید - که بر مبنای مطالعه وضعیت 8000 بیمار مبتلا به آلزایمر که بیش از 50 سال سن دارند، صورت گرفته – تائید شود زمینه برای تولید داروهای تازه‌ای برای مقابله با بیماری مذکور هموار می‌شود.

پژوهشگران تایوانی می‌گویند اگر افرادی که در مراحل اولیه ابتلا به آلزایمر هستند داروهای ضدویروس هرپس را مصرف کنند، احتمال توسعه و گسترش این بیماری در آنها تا 10 برابر کاهش می‌یابد. (فارس)

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha