کد خبر: پوسیدگی-دندان-در-مراحل-اولیه-بدون-علام
۱ آبان ۱۳۹۵، ۱۱:۴۱

تجمع میکروب‌ها در سطح دندان به مرور باعث پوسیدگی دندان می‌شود. در مراحل اولیه، پوسیدگی دندان علائمی ندارد، ولی به مرور زمان علامت‌دار می‌شود.

 

به گزارش خبرگزاری سلامت، دکتر مهدی عباسی متخصص ترمیم دندان، در گفتگو با برنامه «فراسو» راديو سلامت بیان داشت: تجمع میکروب‌ها در سطح دندان به مرور باعث پوسیدگی دندان می‌شود. در مراحل اولیه، پوسیدگی دندان علائمی ندارد، ولی به مرور زمان علامت‌دار می‌شود.

عباسی در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که آیا با توجه به ظاهر دندان می‌توان متوجه مشکل آن شد، تصریح کرد: بعضی پوسیدگی‌ها را افراد تا حدی می‌توانند تشخیص بدهند، چون در سطح دندان تغییر رنگ دیده می‌شود و گاهی نیاز به ترمیم ندارد و ممکن است به معاینه دندان‌پزشک احتیاج باشد.

وی افزود: بعضی پوسیدگی‌ها که از بین دندان‌ها ایجاد می‌شوند، ابتدا علائم ندارند تا وقتی که پیشرفت قابل ملاحظه‌ای می‌کنند و دندان‌ها نسبت به مواد شیرینی یا سرما حساس می‌شوند. برای این که مشکل قبل از پیشرفت درمان شود، باید افراد هر شش ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه کنند و اگر لازم باشد رادیوگرافی انجام شود و درمان مربوطه صورت گیرد.

عباسی در رابطه با ترمیم دندان گفت: برای ترمیم دندان، ناحیه‌ای را که دچار تخریب شده، تراش می‌دهیم و بعد با مواد ترمیمی، آن ناحیه را بازسازی می‌کنیم.

به گفته این متخصص، انواع پرکننده‌ها عبارتند از کامپوزیت‌ها که مردم عادی، آن را به نام هم رنگ دندان می‌شناسند و مواد دیگر آمالگام که مردم آن را به رنگ نقره‌ای می‌شناسند. موارد دیگری هم هستند که کمتر از آنها استفاده می‌شود که در قدیم از طلا استفاده می‌شد؛ این موارد برای سلامت عارضه‌ای ندارند.

عباسی یادآور شد: از نظر کاربرد، کامپوزیت هم برای دندان جلویی و هم برای دندان‌های خلفی استفاده می‌شود. کامپوزیت کمی هزینه‌اش بالاتر است و علت آن مراحل کاری پیچیده‌تر از مراحل کاری آمالگام است و پزشک زمان بیشتری را باید صرف کند. حین کار، محل دندان باید خشک نگه داشته شود و این کار به‌خصوص در دندان‌های عقبی کمی سخت‌تر است، ولی آمالگام در نواحی دندان که دسترسی دندانپزشک به آن مشکل‌تر است، می‌تواند کارآیی خوبی داشته باشد. البته عمر کامپوزیت مثل عمر آمالگام است.

 

این متخصص ترمیم دندان در پاسخ به این سوال که آیا از نظر علمی، آمالگام برای سلامت فرد عارضه‌ای دارد، خاطرنشان کرد: حدود 200 سال است که از آمالگام در دندانپزشکی استفاده می‌شود. تحقیقات نشان داده که برای فرد هیچ مشکلی از نظر سلامت ایجاد نمی‌کند و مشکلی که ایجاد می‌کند برای حفظ محیط زیست و طبیعت است، زیرا جیوه داخل آمالگام به مرور در محیط زیست تجمع می‌یابد.

عباسی در رابطه با سلامت دندان ترمیم شده اذعان داشت: این افراد کمی بیشتر از زمانی که دندان سالم داشتند باید به بهداشت دهان و دندان اهمیت بدهند. روزی حداقل دوبار مسواک بزنند و از نخ دندان استفاده کنند. نخ دندان یک بار هنگام شب کفایت می‌کند، حتی زمانی که احساس کنند ماده غذایی بین دندان‌ها وجود ندارد، چون پلاک میکروبی که معمولا با چشم دیده نمی‌شود، از بین دندان‌ها برداشته می‌شود.

 

 

 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha