کد خبر: پیگیری-حقوقی-ماجرای-حق-آرایش-پرستار
۲۹ خرداد ۱۳۹۵، ۱۴:۳۰

دبیر شورای عالی سازمان نظام پرستاری کشور، از وزیر بهداشت درخواست کرد با تشکیل شورای عالی انطباق، بر رعایت موازین اخلاقی در مراکز درمانی به ویژه بخش خصوصی، نظارت مستمر و فعال داشته باشند.

به گزارش  خبرگزاری سلامت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری، حمید چراغی با انتقاد از انتشار برخی اخبار کذب مبنی بر دریافت«حق آرایش» پرستاران در بیمارستان های خصوصی، از آمادگی هیئت مدیره نظام پرستاری تهران برای همکاری با شورای عالی انطباق امور اداری و فنی موسسات پزشکی با موازین شرع مقدس وزارت بهداشت خبر داد.

وی با بیان اینکه انتشار این خبر باعث مکدر شدن جامعه پرستاری شده است، اظهار کرد: این حرکات در راستای اهداف افراد خارج‌نشین و معاند صورت می‌گیرد تا جایگاه زن ایرانی را در خانواده متزلزل کنند حال آنکه هم‌اکنون زن ایرانی نماد زن مسلمان در جهان است و با توجه به رعایت حجاب اسلامی خود می‌تواند در محیط کار به‌نحو احسن حاضر و خدمت‌رسانی کند که این امر در کشورهای منطقه مثال‌زدنی است.

دبیر شورای عالی نظام پرستاری کشور افزود: در چند ماه اخیر این سومین حرکت در رابطه با گروه پرستاری است که جامعه پرستاری را با چالش مواجه می کنند و در مورد اخیر عنوان می‌کنند همکاران زن در بیمارستان های خصوصی «حق آرایش» دریافت می‌کنند.

وی ادامه داد: در همین راستا از رسانه هایی که این خبر را منتشر کرده اند اسناد و مدرک مستند درخواست شده است تا واحد حقوقی نظام پرستاری تهران در جهت حفظ شأن و تکریم جامعه پرستاری این موضوع را پیگیری کند.

چراغی با بیان اینکه این موضوع به استناد مواد ۱ و ۲ قانون سازمان نظام پرستاری انجام می‌شود، ادامه داد: البته ما نیز معتقدیم  برخی مراکز درمانی و بیمارستان‌های خصوصی نسبت به پوشش کارکنان بی‌توجهی می‌کنند و با رعایت نکردن موازین اخلاقی منجر به شرایطی شدند که به‌ هیچ عنوان زیبنده یک محیط درمانی در کشور نیست. اما در خصوص موضوع اخیر با مدیران پرستاری چندین بیمارستان خصوصی مطرح در تهران تماس حاصل شده که همگی از پرداخت مبلغی تحت عنوان حق آرایش به کارکنان خود اظهار بی اطلاعی نموده و منکر آن شدند.

وی خاطرنشان کرد: مسئول پیگیری این امر بر اساس قانون مصوب سال ۶۴ تحت عنوان قانون انطباق امور اداری و فنی موسسات پزشکی با موازین شرع مقدس در دانشگاه‌های علوم پزشکی و مراکز درمانی تابعه بر عهده وزارت بهداشت تحت نظر شورای عالی انطباق با مسئولیت شخص وزیر بهداشت است.

دبیر شورای عالی نظام پرستاری کشور با تأکید مجدد بر اینکه وزارت بهداشت مسئول اجرای این قانون در بیمارستان ها و مراکز درمانی است، یادآور شد: اگر در این زمینه کوتاهی هم شده قطعاً متوجه سیستم‌های نظارتی و اجرایی وزارت بهداشت بوده و جامعه پرستاری انتظار دارد که شخص وزیر بهداشت با تشکیل شورای عالی انطباق در وزارت بهداشت نظارت مستمر و فعالی بر رعایت موازین اخلاقی در مراکز درمانی به‌ خصوص مراکز خصوصی داشته باشد.

چراغی خاطرنشان کرد: هیئت مدیره نظام پرستاری تهران نیز با هر گروه و تفکری که قصد تخریب چهره عفیف و محجوب جامعه پرستاری را داشته باشد از طریق مراجع ذی‌صلاح، برخورد خواهد کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha