کد خبر: کار-پزشکی،-کار-خریدن-اندوه-و-فروختن-جان
۳۰ مرداد ۱۳۹۹، ۱۶:۰۱
کار پزشکی، کار خریدن اندوه و فروختن جان است

به گزارش بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت به نقل از  وبدا، دکتر سعید نمکی در مراسم نکوداشت روز پزشک که در برج میلاد تهران برگزار شد، افزود: بیان گذشت و ایثار جامعه پزشکی را با هیچ دوربین و واژه‌ ای نمی ‌توان به تصویر کشید.

وی افزود: از این جریان ‌هایی که گذشت، خاطره فراوانی دارم و امروز بعد از گذشت شش ماه برای اولین بار است که از تریبونی در مورد تلاش همکارانم صحبت می‌ کنم. در این روزها و شب‌ ها بارها به عظمت کار پزشکان و پرستاران و خدمه بیمارستان و تکنسین اورژانس و اتاق عمل فکر کردم.

وی ادامه داد: پزشکان وقتی لباس سفید روپوش را می‌ پوشند، لباس احرام شان است که به طواف بیمار در سخت ‌ترین شرایط می‌ روند. کار پزشکی، کار خریدن اندوه و فروختن جان است که آن را با هیچ معیار مادی نمی‌ توان قیاس کرد. گاهی حرف از ویزیت و تعرفه می‌ زنند و من شرمسار می‌ شوم. مگر می‌ شود دقایقی که این عزیزان بر بالین بیمار می‌ گذرانند را با پول جبران کرد. مگر می‌شود وقتی عده‌ای دارند پول پارو می‌کنند و پزشکان اندوه جارو می‌کنند را با معیار مادی سنجید. این عظمت بزرگتر از آن است که با دوربینی به تصویر کشیده یا با کلامی بیان کرد.

وزیر بهداشت بیان کرد: امروز، روز بزرگداشت پزشکان شریف این سرزمین است. عزیزانی که بعد از سال‌ های دفاع مقدس که پنهان و بی صدا خدمت می‌ کردند و کسی این حرکت را بزرگ نمی ‌دید.

دکتر نمکی خاطرنشان کرد: دستاوردهای عظیم در شاخص‌هایق سلامت کشور مدیون مدیریت جامعه پزشکی در کنار ارکان نظام سلامت است که شاید به چشم مردم عادی نمی‌ آید. در جریان مدیریت کووید ۱۹ مشخص شد لحظه‌ ای که همه فرار کردند، پزشکان ماندند.

وزیر بهداشت اظهار کرد: گرچه در طرح تحول سلامت، تعداد تخت‌ها اضافه شد، اما بازهم ۱.۶ تخت به ازای هزار نفر جمعیت داشتیم که کمترین میزان تخت در اروپا، بین ۶ تا ۷ برابر کشور ما است. آنچه اجازه نداد حتی یک بیمار پشت در بیمارستان سرگردان شود یا آنچه باعث شد پیرزن یا پیرمردی را از ونتیلاتور قطع نکنیم و جوانی را در اولویت بگذاریم یا آنچه نگذاشت افغان‌های بدون کارت را رها کنیم، همت جامعه پزشکی بود.

وی افزود: بزرگترین سرمایه ملی ما در مدیریت بیماری کرونا که توانستیم در کمتر از دو ماه مرگ و میر را به یک پنجم برسانیم، همت جامعه پزشکی و کادر بهداشت و درمان بود و این سرمایه اجتماعی است. برخی بعد از گذشت از بحران‌ ها یادشان می‌ رود که چه کسانی این بحران را مدیریت کردند. امیدواریم، این قدرشناسی را از جامعه پزشکی در رعایت پروتکل‌ های بهداشتی ببینیم.

وزیر بهداشت تصریح کرد: همکاران من با اینکه عاشق کار هستند، ولی با همه فشارها، خسته هستند. در این ایام محرم امیدوارم مردم با همکاران من بیشتر همکاری کنند و اجازه ندهند خیز جدیدی این عزیزان را گرفتار کند. بگذارید برای روزهای سخت احتمالی پاییز برای این عزیزان قدرت و توانی باقی مانده باشد. امیدوارم دست در دست هم روزی را شاهد باشیم که این بلای خانمان سوز کووید ۱۹ از مملکت ما حذف شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha