کد خبر: کنترل-همه-گیری-کووید-19-با-تمرکز-بر-محله-ه-2
۳۰ آذر ۱۳۹۹،‏ ۹:۵۱

به گزارش گروه استان های خبرگزاری سلامت به نقل ازوبدا، قائم مقام معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: این طرح با مشارکت سازمان بسیح مستضعفین، سازمان هلال احمر و سایر بخشهای توسعه با استفاده از ظرفیت های برنامه «هر خانه یک پایگاه سلامت» که در آن سفیران سلامت خانوار و رابطین سلامت محله جذب و آموزش داده شده اند، برای کنترل و پیشگیری از شیوع کووید 19 به مرحله اجرا درآمده است.

دکتر فرهمند خاطر نشان کرد: هدف کلی این طرح مدیریت و کنترل کووید 19 با استفاده از مشارکت های مردمی و همکاری های بین بخشی است که از اصول اولیه و اساسی مراقبت های اولیه بهداشتی می باشد.

وی افزود: اهداف اختصاصی نیز شامل قطع زنجیره انتقال ویروس با افزایش رعایت پروتکل های بهداشتی، کاهش میزان بستری در بیمارستان ها و کاهش میزان مرگ و میرها است.

قائم مقام معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد تلاش برای پوشش حمایتی از گروه های آسیب پذیر و در معرض خطر را یکی دیگر از اهداف اختصاصی این طرح برشمرد و گفت: برای رسیدن به اهداف طرح باید یکسری اصول در اجرا مورد توجه جدی مجریان طرح باشد تا این طرح ملی به شکل مناسبی به مرحله اجرا درآید.

وی استفاده از توان نیروهای مقاومت بسیج و مشارکت های مردمی، اجرای برنامه به شکل محله محور، تکیه بر نظام شبکه بهداشتی، درمانی گسترده و قوی کشور، رعایت موازین کنترل عفونت و حفاظت فردی، بهره مندی از ظرفیت های برنامه هر خانه یک پایگاه سلامت و .... را از مهمترین اصول اجرای این برنامه عنوان نمود.

دکتر فرهمند خاطر نشان کرد: اطلاع رسانی با هدف رعایت دستورالعمل های  بهداشتی توسط افراد، کمک به شناسایی و ارجاع به موقع مبتلایان به مراکز درمانی، کمک به رفع موانع قرنطینه، کمک های معیشتی، پیگیری امور شخصی، فراهم آوری خدمات تکمیل درمان و .... از  جمله مواردی است که در این طرح به آن پرداخته می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha