کد خبر: 10-درصد-از-نوازدان-پسر-با-عدم-نزول-بیضه-مت
۲۲ شهریور ۱۳۹۵، ۹:۵۴

رئیس انجمن جراحان کودکان ایران گفت: حدود 10 درصد از نوزادان پسر با عدم نزول بیضه متولد می شوند.

دکتر احمد خالق نژادطبری در گفتگو با خبرنگاربهداشت و درمان خبرگزاری سلامت اظهارد اشت: در صورتی که بیضه ها تا سن 9ماهگی نوزاد نزول یابند این آمار از 10 درصد به یک تا دو درصد نیز می رسد.

وی خاطرنشان کرد: از آنجا که در زندگی جنینی بیضه در داخل شکم قرار دارد به تدریح با تکامل بچه بیضه از داخل شکم نزول پیدا می کند و در داخل کیسه بیضه قرار می گیرد.گاهی از اوقات در سیر تکاملی نوزاد نزول بیضه متوقف می شود و پس از تولد نوزاد نبودن بیضه در کیسه بیضه مشاهده می شود.

 

فوق تخصص جراحی کودکان بیان داشت: پس از تولد نوزاد پسر پزشکان باید بررسی کنند که بیضه داخل کیسه بیضه قرار دارد یا نه، این کودکان باید به صورت کامل تحت نظر باشند و امکان دارد که بیضه های نزول نکرده تا درجاتی تا حدود 9 ماهگی نزول یابند.

وی همچنین افزود: در صورتی که بیضه ها تا سن 6 تا 9 ماهگی نزول پیدا نکردند باید با درمان جراحی تعین تکلیف شوند.

خالق نژاد طبری تصریح کرد: بافت بیضه با توجه به سلول های زاینده و سلول های تولید هورمونی که در آن بافت وجود دارد درجه حرارت آن همیشه باید از درجه بدن پائین تر باشد، زمانی که بیضه در داخل کیسه قرار ندارد باعث می شود که با درجه حرارت بالا با بدن در تماس باشد و این درجه حرارت بالا قدرت باروری این عضو و قدرت تولید هورمون را کم خواهد کرد. بنابراین عدم نزول بیضه ها مسأله قابل توجهی است.

 

کد خبرنگار: 410100

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha