دانش‌بنیان| ایمنی جاده‌ها با یک محصول ایران‌ساخت ارتقا یافت

نرم افزار آسیب شناسی جاده ها و محورها، مبتنی بر اقلیم ایران طراحی شد و به کمک ایمن سازی مسیرهای مواصلاتی آمد.

سیامک احمدی مدیرعامل شرکت ارکان پدید آب با اشاره به هوشمندی نرم‌افزار طراحی شده برای ارتقای ایمنی جاده‌ها، توضیح داد: تبدیل شدن خودرو به جزئی جدایی ناپذیر از زندگی مردمان امروز و نیاز به توسعه شبکه راه ها در تمامی جهان باعث بروز شرایط و ریسک های بالقوه بسیاری در زندگی افراد شده است. عدم توجه به ایمنی و سلامت در جاده ها در بسیاری از کشورها منجر به جرح و فوت تعداد زیادی از افراد می شود.

تشخیص نقاط حادثه خیز جاده

در همین راستا، ایمن سازی جاده ها در دستور کار قرار گرفت و نرم افزاری طراحی شد که می تواند نقاط حادثه خیز هر محور را شناسایی کند و نحوه ترمیم نقطه حادثه خیز را به کاربر نشان دهد.

نرم افزار ایمنی راه ها، از ابزارهایی برای تحلیل و ارزیابی ایمنی عملکردی تحت تاثیرات طراحی هندسی بر روی راه ها تشکیل شده است و در واقع نوعی ابزار کمکی برای تصمیم گیری طراحان جهت طراحی بهتر خواهد بود.

نرم افزار ایمنی راه با امکان پیش بینی تصادفات برآوردهایی را از عملکرد ایمنی و عملکردی طراحی بزرگراه و یا راه مورد نظر را فراهم می کند و بدینوسیله می توان قبل از اجرا راه در مورد میزان تصادفات و محل های نقاط حادثه خیز بررسی های لازم را انجام داد.

نرم افزار ایمن سازی محورهای مواصلاتی این قابلیت را دارد تا به ارگان های مربوطه اطلاعاتی ارائه دهد که خودورهای امدادی و اورژانس در کدام قسمت محور قرار گرفته و چگونه می توان یک جاده را ایمن تر کرد.

نرم افزار ایمن سازی، نمونه خارجی ندارد و از سوی دستگاه های مرتبط با راه کشور نیز مورد تایید قرار گرفته و در صورتی که منابع مالی تامین شود می توان آن را در تمامی محورهای کشور به اجرا درآورد.

 ایجاد 10 فرصت شغلی

این مدیر حوزه دانش بنیان با اشاره به این که 10 فرصت شغلی بواسطه طراحی نرم افزار ایمن سازی جاده ها ایجاد شده است، گفت: در صورتی که نرم افزار ایمن سازی جاده ها در کشور عملیاتی شود می توان موقعیت های شغلی بیشتری نیز ایجاد کرد و کمک کرد تا سوانح و حوادث در جاده های کشور به کم ترین میزان ممکن برسد.

منبع:مرکز ارتباطات و اطلاع‌ رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha