کشف بیش از ۶ تن کالای احتکار شده در کرمان

دادستان عمومی و انقلاب کرمان از کشف ۶ هزار و ۱۲۴ تن کالای احتکار شده طی سال گذشته، براساس پایش‌ های اطلاعاتی نهادهای نظارتی و انتظامی در این استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری سلامت(طبنا) از کرمان؛ دادخدا سالاری با اشاره به اجرای طرح ویژه مبارزه با احتکار و اخلال در نظام اقتصادی استان، گفت: ارزش ریالی کالاهای احتکاری کشف شده در این استان ۶۴۴ میلیارد ریال بوده و در این رابطه ۱۸ متهم نیز تحت تعقیب قرار گرفته‌ اند.

وی افزود: تاکنون ۴۳۱ پرونده در دبیرخانه ستاد استانی اقتصاد مقاومتی به منظور پیگیری مشکلات فعالان اقتصادی کرمان و کشور تشکیل و رسیدگی شده که در این راستا از بیکاری بیش‌ از ۱۶ هزار و ۵۰۰ نفر نیروی متخصص و کارگر در این استان جلوگیری به عمل آمده است.

دادستان عمومی و انقلاب کرمان در تشریح مهمترین اقدامات دادستانی این استان در سال گذشته بیان کرد: ستاد استانی اجرای سیاست‌ های اقتصاد مقاومتی در ابعاد حقوقی و قضایی کرمان در سال گذشته ۱۵۷ مورد را پیگیری و مشکلات فعالان اقتصادی کرمان تشکیل شده است.

دادخدا سالاری با اشاره به اقدامات انجام شده به منظور ساماندهی وضعیت اموال تملیکی، گفت: اقدامات استان کرمان در ساماندهی وضعیت اموال تملیکی به ویژه در تعیین تکلیف کالاهای فاسد شدنی به الگوی کشوری تبدیل شده است.

وی خاطرنشان کرد: در مدت اجرای طرح ساماندهی کالاهای موجود در انبارهای سازمان جمع‌ آوری و نگهداری اموال تملیکی جمعا ۲۹۲ میلیارد ریال اموال به دستور دادستانی به فروش رسیده و وجوه به حساب دولت واریز شده است.

دادستان کرمان بیان کرد: استان کرمان اولین استانی بود که نسبت به ساماندهی و فروش اموال رسوبی در انبارهای سازمان‌ های جمع‌ آوری و فروش اموال تملیکی اقدام کرد و به عنوان پیشرو این امر در کشور معرفی شد.

دادخدا سالاری ادامه داد: ورود دادستانی این استان به موضوع ساماندهی کالاهای موجود در انبارهای اموال تملیکی بر اساس مطالبه‌ گری رسانه‌ های استانی و در راستای عمل به فرمایشات مقام معظم رهبری در حوزه اقتصادی انجام شد، که خوشبختانه نتایج مثبت بسیاری نیز به دنبال داشته است.

وی تصریح کرد: دستور فروش فوری تمامی اموال توقیفی مربوط به سال‌های ۱۴۰۰ و ماقبل که برخی کالاها بیش از ۱۰ سال در حالت توقیف قرار داشت، از سوی این دادستانی صادر و وجه حاصل از فروش به حساب دولت واریز شده است.

دادستان کرمان همچنین با اشاره به فعالیت کارگروه‌های تخصصی دادستانی کرمان در حوزه‌ های حفظ حقوق عامه و گروه‌ های تخصصی، افزود: مکاتبات گسترده‌ای به منظور ساماندهی وضعیت موجود انجام شده و تعدادی از مدیران نیز به دلیل قصور در اجرای ماموریت های خود به دادسرا احضار شده‌اند.

دادخدا سالاری با تاکید بر این مطلب که دادسرای کرمان همواره حامی مدیران در مسیر اجرای ماموریت های محوله است، تصریح کرد: تلاش می‌ کنیم که با همراهی و همکاری و با حفظ استقلال دستگاه قضایی زمینه‌ ای را فراهم کنیم که مدیران بتوانند به مسوولیت های خود در حوزه‌ های مختلف به خوبی عمل کرده و جامعه از نتایج این اقدامات بهره‌ مند شود.

وی به اقدامات انجام شده در راستای ستاد اجرای کلی سیاست‌ های اقتصاد مقاومتی در ابعاد حقوقی و قضایی اشاره کرد و گفت: به منظور تحقق فرامین رهبر معظم انقلاب و اجرایی کردن برنامه‌ ها و سیاست‌ های کلی اقتصاد مقاومتی تاکنون ۴۳۱ پرونده در دبیرخانه ستاد استانی اقتصاد مقاومتی جهت پیگیری مشکلات فعالان اقتصادی استان و کشور تشکیل و رسیدگی شده است که در این راستا از بیکاری بیش‌از ۱۶ هزار و ۵۰۰ نفر نیروی متخصص و کارگر در استان جلوگیری بعمل آمده است.

مدعی العموم با اشاره به اقدامات کارگروه پیشگیری از حوادث حین کار نیز گفت: در این راستا تاکنون ضمن انجام ۴۹۵ مورد بازرسی، ۱۶۳ کارگاه پر خطر شناسایی و ۱۵۶ کارگاه تا مرحله رفع نقص، تعطیل شده است.

سالاری خاطرنشان کرد: در کارگروه پیشگیری از جرائم خاص و خشن نیز مدیریت برخورد سریع و قاطع با جرایم خشن از قبیل نزاع‌های دسته جمعی همراه، شناسایی و سطح بندی اراذل و اوباش سطح حوزه قضایی با اهداف اعمال مکانیزم نظارتی، رصد و ارتقاء سطح احساس امنیت میان شهروندان و تنظیم و اجرای تقویم امنیتی سال با هدف اجرای طرح‌های ارتقاء امنیت عمومی و اجتماعی انجام شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha