لزوم توجه بیشتر به صادرات محصولات کشاورزی جنوب کرمان

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس و نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی؛ گفت: صادرات محصولات کشاورزی جنوب کرمان به دلیل ظرفیت بالای آن به کشورهای منطقه، بویژه روسیه مورد توجه است.

به گزارش خبرگزاری سلامت(طبنا) از کرمان؛ محمد رضا پور ابراهیمی در نشست مدیران و فعالان اقتصادی جنوب کرمان که در جیرفت برگزار شد، اظهار کرد: گزارش این نشست طی یک ماه آینده از طریق کمیسیون اقتصادی مجلس ارائه می‌ شود و با رایزن بازرگانی هماهنگی خواهد شد تا با فعالان صادرات محصولات کشاورزی جلسه‌ ای داشته باشند.


وی با بیان اینکه؛ صادرات محصولات کشاورزی جنوب کرمان به دلیل ظرفیت بالای آن به کشورهای منطقه بویژه روسیه مورد توجه است، افزود: پایانه صادرات جنوب موضوع مهمی است که کار آن به پایان رسیده و برای صادرات از طریق مرز هوایی هم اقداماتی صورت گرفته است و با رایزن بازرگانی نیز هماهنگی خواهد شد، تا با فعالان صادرات محصولات کشاورزی جلسه ای داشته باشند.


رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، تصریح کرد: ضروری است بخشی از منابع توافق شده از محل وصولی‌ های شرکت‌ های بزرگ جنوب کرمان برای زیرساخت‌ های جنوب در نظر گرفته شود.

پور ابراهیمی یادآور شد: پایانه صادرات موضوع مهمی است که کار آن به پایان رسیده و برای صادرات از طریق مرز هوایی هم اقداماتی صورت گرفته است، تا فضای جدیدی برای انجام صادرات محصولات کشاورزی و خدمات فنی و مهندسی ایجاد شود.

تخصیص اعتبارات بلا عوض جهت زیرساخت های معادن استان


وی با بیان اینکه در شورای معدن بخشی به صورت بلاعوض برای زیرساخت‌ های معادن در نظر گرفته شود، افزود: زیر ساخت از مشکلات معادن جنوب است، که از شورای معادن می‌ خواهیم از سقف اعتبارات این شورا برای کمک به ایجاد زیرساخت استفاده کند.


این نماینده مجلس تاکید کرد: توافق شده هماهنگی لازم از سوی مسئولان با سازمان توسعه و تجارت انجام شود و یک هفته آینده نشست مشترکی با مدیران ارشد این سازمان برگزار شود، تا بتوانیم از مرکز تجاری جمهوری اسلامی ایران در مسکو که اخیرا راه اندازی شده استفاده کنیم.

پور ابراهیمی درباره تقسیم استان کرمان نیز اظهار داشت: لایحه در این زمینه از سوی دولت به مجلس ارائه شده است و در مجموع این موضوع مورد استقبال است، چون به حل مشکلات و محرومیت‌ ها در جنوب استان و تمرکز انجام تصمیم گیری‌ ها در شمال کرمان هم کمک می‌ کند.

وی گفت: شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران با هماهنگی ایمیدرو نسبت به ایجاد زیرساخت‌ های لازم برای پنج معدنی که به دلیل زیرساخت در جنوب کرمان در منطقه کهنوج فعال نیستند، اقدام می کند.

راه اندازی مرکز پشتیبانی کشاورزی در جیرفت

مدیر کل دفتر حمل و نقل کالای سازمان راهداری هم در این نشست، گفت: مرکز پشتیبانی کشاورزی در جیرفت امری ضروری است، که بزودی راه‌ اندازی می‌شود و می تواند به محلی برای تبادل اطلاعات مالی و کالا تبدیل شود.

غلامحسین دغاغله با اشاره به اینکه چهار میلیون تن تره‌ بار سالانه در جنوب حمل می‌ شود اظهار داشت: مجوزی برای بهره گیری از ناوگان خارجی وجود دارد، که تنها 4 هزار و ۵۰۰ ناوگان خارجی در این زمینه کار حمل و نقل را در این منطقه انجام دادند، که کم است و از فرصت مجوز استفاده نشده است.

وی همچنین یادآور شد: تجار برای تامین نیاز خودروهای سنگین در جنوب کرمان می‌ توانند ناوگان خارجی تا سه سال کار کرده را وارد کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha