۱۰ درصد جمعیت ایران سالمند هستند/ شیب تند سالمندی در ایران

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان و متخصص پزشکی اجتماعی گفت: افراد بالای ۶۰ سال سالمند محسوب می‌ شوند و اگر بیش از ۷ تا ۱۴ درصد افراد یک کشور سالمند باشند، آن کشور سالمند است و در حال حاضر در ایران ۱۰ درصد سالمندی داریم.

به گزارش خبرگزاری سلامت(طبنا) از کرمان؛ دکتر نوذر نخعی ۲۵ اردیبهشت ماه در نشست خبری با موضوع جمعیت که در اداره کل بیمه سلامت استان کرمان برگزار شد، گفت: در سال ۱۴۲۹ به شکل ناگهانی کشور خیلی سالمندی خواهیم شد و بر اساس پیش بینی‌ های سازمان ملل، درصد سالمندی ایران به ۳۱.۲ درصد می‌ رسد و شتاب سالمندی ایران خیلی تند است.

وی با اشاره به تاثیر کاهش باروری بر اقتصاد کشورها، بیان کرد: دانشگاه هاروارد سال ۲۰۲۲ در مقاله‌ای اعلام کرد؛ هر چه درصد سالمندان در کشوری بیشتر شود، شاخص تولید ناخالص داخلی آن اُفت می‌ کند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با تاکید بر اینکه تهدید جمعیت جدی است، تصریح کرد: مبنای فکری قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، حمایت اقتصادی است و پیوست فرهنگی خیلی پررنگ در این قانون دیده نشده و می‌ بینیم حتی در اجرای حمایت مالی هم قوی نیستیم.

دکتر نخعی با اشاره به اینکه باید مادران در سطح جامعه مورد حمایت ویژه قرار بگیرند، اظهار کرد: ادارات مکلف هستند یک اتاق برای استراحت مادر باردار و اتاق شیر اختصاص بدهند؛ خانمی که زایمان کرده نباید استرس داشته باشد و وقتی از مرخصی برگشت اتاقش را تغییر داده باشند.

وی یادآور شد: البته تهدیدات کشورهای پیشرفته این نیست و بلکه فکر افراد است؛ باید به این سمت برویم که روی نگرش‌ ها کار کنیم. باید روی فکرها کار کرد. کاری کنیم ارزش‌ هایی که خانواده‌ های ما نسل به نسل داشته و به آن افتخار می‌ کنیم، متوقف نشود.

این استاد پزشکی اجتماعی با اشاره به زندگی مدرن، عنوان کرد: باید شگردهای حل تعارض زناشویی و شگردهای محبت و مهرورزی را به جوانان یاد بدهیم و هنر ساده‌ سازی این مهارت‌ ها را داشته باشیم.

دکتر نخعی، در بخش دیگری از سخنانش درباره چهار نهاد تاثیرگذار در انتقال مفاهیم به افراد، اظهار کرد: این نهادها خانواده، موسسات(مهدکودک و مدرسه)، دوست و رسانه هستند؛ که بیشترین سهم را در انتقال مفاهیم باید داشته باشند.

وی افزود: انجمن متخصصان کودکان امریکا می‌ گوید "کودکان زیر دو سال نباید تلویزیون ببینند"، چه برسد به موبایل و بازی کامپیوتری. حالا سوال این است ما در خانواده چقدر برای همسر و فرزندمان وقت می‌ گذاریم؟ چقدر با یکدیگر حرف می‌ زنیم؟

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه بر اساس بررسی‌ ها چند مانع ذهنی در بحث جمعیت وجود دارد، گفت: نخست اینکه نمی‌ پذیریم دچار بحران سالمندی هستیم.

دکتر نخعی ادامه داد: مسئله دیگری که به ویژه اقشار تحصیلکرده در همه دنیا می گویند، بحث اقتصاد و معیشت است؛ که البته این موضوع اینقدری که در طبقات بالای اجتماعی اقتصادی برای فرزندآوری دغدغه است، در طبقات پایین نیست.

وی؛ با تاکید بر اینکه باید یک سری افراد را که توانمندی بهتری برای فرزندآوری دارند روشن کنیم، اظهار داشت: بر اساس برخی نظریه‌ های علمی، تک فرزندی به خودی خود یک بیماری است.

این متخصص پزشکی اجتماعی، عنوان کرد: البته فرزندپروری نیز مسئله بسیار مهمی است؛ که یکی از نکات کلیدی در این زمینه، سیراب شدن فرزند از محبت به ویژه در سه چهار سال اول زندگی است.

دکتر نخعی در بخش پایانی سخنانش تاکید کرد: باید به سمت افزایش آگاهی و توانمندی مردم برویم و از مسئولان نیز مطالبه داشته و خانواده‌ ها را دریابیم.

وی با اشاره به اینکه حمایت خانم‌ های شاغل و زوج های نابارور برای فرزندآوری موثر است، خاطرنشان کرد: یک هفتم زوج‌ های ما در استان کرمان نابارور هستند و اگر آنها را حمایت کنیم و امکانات لازم و یکسری موارد(از جمله مکانی که در طول دوره درمان در مرکز استان در آن مستقر باشند و ...) را برای آنها فراهم کنیم، در زمینه فرزندآوری تاثیرگذار خواهد بود.

دانشگاه علوم پزشکی کرمان

انتهای پیام/

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha