دانشگاه علوم پزشکی کرمان جزء برترین های پیوند اعضا در کشور

مسئول واحد پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به آغاز فعالیت بحث اهدای عضو و فعالیت پیوند از مرگ مغزی از سال ۱۳۸۵ در کرمان، گفت: دانشگاه علوم پزشکی کرمان در بین دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور جزء دانشگاه های برتر در زمینه پیوند اعضاست.

به گزارش خبرگزاری سلامت(طبنا) از کرمان؛ رضا جعفری به مناسبت ۳۱ اردیبهشت ماه روز اهدای عضو، گفت: در مجموع هزار و ۲۴۵ مورد پیوند کلیه و ۷۵ مورد پیوند کبد در کرمان انجام شده و ۸۳ مورد کبد به دلیل عدم وجود گیرنده برای پیوند به شیراز ارسال شده است.

وی در مورد تاریخچه پیوند عضو در دانشگاه علوم پزشکی کرمان، افزود: فعالیت پیوند اعضاء در دانشگاه علوم پزشکی کرمان از سال ۱۳۸۳ با افتتاح بخش پیوند کلیه در مرکز آموزشی درمانی افضلی پور کرمان شروع شد و تاکنون هزار و ۲۴۶ مورد پیوند کلیه انجام شده است.

مسئول واحد پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی کرمان، تصریح کرد: پیوند مغز استخوان از سال ۱۳۸۸ در کرمان آغاز شد و تاکنون ۴۲۶ مورد پیوند صورت گرفته و پیوند قرنیه نیز از سال ۱۳۸۷ شروع و تاکنون ۷۶۶ مورد انجام شده است.

جعفری، با اشاره به عمل کاشت حلزون ازسال ۱۳۹۵ در بیمارستان شفا کرمان، بیان کرد: تاکنون ۴۴۲ مورد عمل کاشت حلزون انجام شده است.

وی با اشاره به آیه ۳۲ سوره مائده "و هرکه نفسی را حیات بخشد، مانند آن است که همه مردم را حیات بخشیده است"، ادامه داد: تنها راه ادامه حیات برای بیماران با نارسایی پیشرفته قلب، ریه و کبد پیوند عضو است و بهترین درمان برای نارسایی کلیه و جلوگیری از هزینه های بسیار بالای دیالیز که بار سنگینی بر دوش بیمار و دولت دارد، پیوند کلیه است.

مسئول واحد پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی کرمان، اظهار داشت: پیشرفت در تکنیک های جراحی پیوند و ارائه داروهای جدید، مانع رد پیوند شده و این امر هر ساله میزان موفقیت پیوند و بقای آن را افزایش می دهد.

جعفری با بیان اینکه هرکس در هر سنی می تواند اهدا کننده عضو و یا نسج باشد، گفت: اهدای اعضا می تواند نجات بخش جان بیماران، حافظ سلامت و ایجاد امیدواری به شروع زندگی جدید باشد.

تشخیص مرگ مغزی با گروه ۵ نفره پزشکی

وی در ادامه صحبت هایش توضیح داد: مرگ مغزی توسط پنج گروه پزشکی شامل متخصص بیهوشی، متخصص مغز و اعصاب، جراح مغز و اعصاب، متخصص داخلی و پزشکی قانونی که عضو گروه پیوند نیستند، تایید می شود.

مسئول واحد پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی کرمان، بیان کرد: پس از تایید مرگ مغزی و رضایت متوفی در زمان حیات( وصیت – کارت اهدا اعضا پس از مرگ)، رضایت نهایی اهدای عضو از بستگان درجه یک او نیز گرفته می شود.

مراجعه ماهیانه ۲۰ نفر برای دریافت کارت اهدای عضو

جعفری گفت: برای اهدای عضو می توان با در دست داشتن کپی کارت ملی و یا مدرک شناسایی معتبر به معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی کرمان اداره پیوند اعضا واقع در چهار راه شفا در شهر کرمان مراجعه و نسبت به ثبت نام و صدور کارت اهدا عضو اقدام کرد.

وی افزود: همچینن می توان با مراجعه به سایت انجمن اهدای عضو ایرانیان به آدرس ehdacenter.ir نسبت به دریافت کارت اهدای عضو اقدام کرد.

مسئول واحد پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی کرمان، ابراز داشت: خوشبختانه با فرهنگ سازی که در زمینه اهدای عضو از طریق انجام مصاحبه، نصب بیلبورد و اقدامات رسانه ملی شده و همچنین بینش خوب مردم و همشهریان عزیز دیار کریمان شاهد هستیم، هر ماه بیش از۱۰ تا ۲۰ نفر فرم ثبت نام اهدا عضو را کامل کرده و کارت اهدای عضو را دریافت می کنند.

جعفری، اضافه کرد: نکته قابل توجه اینکه فرد با گرفتن کارت اهدا عضو نیت قلبی خود را به اعضای خانواده خود اعلام می نماید ولی با توجه به قوانین جمهوری اسلامی ایران فرد بالغ با دریافت کارت نمی تواند اهدای عضو نماید، بلکه در صورت مرگ مغزی، بستگان درجه یک خانواده باید رضایت کتبی خود را نسبت به اهدا اعضای نزدیکان خود اعلام کنند.

علوم پزشکی کرمان جزء دانشگاه های برتر در زمینه پیوند اعضا

وی ابراز داشت: دانشگاه علوم پزشکی کرمان در بین دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور جزو دانشگاه های برتر در زمینه پیوند اعضاست.

مسئول واحد پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی کرمان، عنوان داشت: کار برداشت عضو(کبد، کلیه و قلب) از بیمار مرگ مغزی در کرمان انجام می شود و در صورتی که بیمار در یکی از شهرستان های استان باشد و امکان انتقال بیمار به مرکز استان فراهم نباشد، تیم جراح با حضور در شهرستان، عمل برداشت عضو را انجام می دهند.

جعفری توضیح داد: به عنوان مثال در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان با اعزام تیم جراحی برداشت ارگان( کبد و کلیه ) از بیمار مرگ مغزی عمل برداشت در بیمارستان علی ابن ابیطالب(ع ) این شهر انجام و اعضای اهدایی برای پیوند به بیمارستان افضلی پور کرمان ارسال می شود.

وی در مورد اهدای قلب از بیمار مرگ مغزی گفت: پس از انجام اقدامات پاراکلینیکی و اکو قلب و مشاوره با متخصصان پیوند قلب در تهران و هماهنگی های وزارت بهداشت و درمان و مناسب بودن قلب فرد دهنده، گیرنده قلب در تهران مشخص و آماده پیوند می شود، تیم جراحی برای برداشت قلب از تهران به کرمان می آیند و پس از برداشت سریعا قلب برای پیوند به تهران ارسال می شود.

ایران رتبه اول آسیا در اهدای عضو

مسئول واحد پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی کرماندر مورد شاخص های جهانی اهدای عضو در ایران، گفت: شاخص جهانی اهدای عضو در ایران، (یعنی تعداد سالانه اهدای عضو به ازای یک میلیون نفر جمعیت) در آغاز شروع یعنی در سال ۱۳۷۹ عدد ۰.۲ بود.

جعفری بیان کرد: این رقم در پایان سال ۹۸ به ۱۴.۳ رسید، که به خاطر رشد ۷۰ برابری، زبانزد کشورهای دنیا شد و به همین دلیل، رتبه اول آسیا به ایران اختصاص یافته است.

به گفته وی: ایران همچنین رتبه سی‌ و یکم اهدای عضو در جهان را دارد و رتبه اول به کشور اسپانیا اختصاص دارد.

مسئول واحد پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی کرمان، خاطرنشان ساخت: در سال ۱۳۹۸ با شاخص PMP ۱۱.۹ با اینکه شاخص کشوری ۱۴ بود رتبه قابل توجه ای داشت، اما با شیوع کرونا این شاخص در کل کشور افت قابل توجه ای داشته است، که این شاخص در سال ۱۴۰۱ با ۹ مورد اهدا عضو به ۶/۹ رسیده است.

دانشگاه علوم پزشکی کرمان

انتهای پیام/

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha