آغاز به کار اولین سمپوزیوم بین‌ المللی مجسمه‌ سازی در سیرجان

شهردار سیرجان از آغاز به کار نخستین سمپوزیوم بین‌ المللی مجسمه‌ سازی با حضور هنرمندان داخلی و خارجی، اساتیدی از کشورهای ترکیه، ارمنستان و بحرین و اساتید مطرح کشوری در این شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری سلامت(طبنا) از کرمان؛ اولین سمپوزیوم بین‌ المللی مجسمه‌ سازی سیرجان با حضور هنرمندان داخلی و خارجی، اساتیدی از کشورهای ترکیه، ارمنستان و بحرین، رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر، شهردار و معاونان، جمعی از مسئولان شهری، هنرمندان و اصحاب رسانه در محل کارگاه فنی زیباسازی شهرداری واقع در خیابان فرمانداری سیرجان آغاز به کار کرد.

در افتتاح این رویداد هنری، شهردار سیرجان گفت: با همکاری شورای شهر و مدیریت جدید شهری، در حوزه کارهای عمرانی، خدماتی در جهت آبادانی شهر شروع شده است و باید در همه‌ ابعاد شهر و نیز در حوزه‌ سردیس‌ ها، تندیس ها و آلمان‌ های شهر اتفاق بیافتد.

وی افزود: با پیگیری‌ هایی شورای شهر و مجموعه‌ شهرداری، فراخوان عمومی برای هنرمندان داخلی و خارجی داده شد.

شهردار سیرجان تصریح کرد: حدود ۷۰ اثر با موضوعات سیرجان دارالحسین ایران، صنعت، کشاورزی، گلیم، آثار باستانی و بزرگان شهر ارائه گردید و ۱۵ اثر توسط هیئت داوران برگزیده شد.

آغاز به کار اولین سمپوزیوم بین‌ المللی مجسمه‌ سازی در سیرجان

کریمی پور اضافه کرد: این آثار در یک پروسه ۲۰ روزه اجرا و به اکران عمومی گذاشته می‌ شود و سپس در نقاط مختلف شهر جانمایی و نصب خواهد شد.

وی؛ از تبادل فرهنگی در این سمپوزیوم با دیگر نقاط دنیا توسط هنرمندان بین‌ المللی این نمایشگاه صحبت و خاطرنشان کرد: هنرمندان این سمپوزیوم طی مدت حضورشان در سیرجان، از آثار تاریخی و اماکن شهر بازدید می‌ کنند و وضعیت این بازدیدها را در فضای مجازی برای افراد و هنرمندان نقاط مختلف دنیا به اشتراک می‌ گذارند و سیرجان و فرهنگ و ارزش‌ های آن را معرفی می‌ کنند.

آغاز به کار اولین سمپوزیوم بین‌ المللی مجسمه‌ سازی در سیرجان

رییس شورای اسلامی شهر نیز گفت: تاکنون برگزاری سمپوزیوم تهیه‌ المان‌ های شهری در شهرهای استان انجام نگرفته و در مرکز استان هم در این سطح نبوده است.

حسن خدامی پور اضافه کرد: این اقدام شهرداری سیرجان می‌ تواند به عنوان الگویی برای سایر شهرهای استان باشد.

وی بیان داشت: این کار بزرگ مجموعه‌ شهرداری، از جهت زیبایی سیما و منظر شهری، معرفی شهر و فرهنگ آن اهمیت دارد و نیز در کاهش هزینه‌ تهیه‌ المان‌ های شهری تاثیرگذار است.

آغاز به کار اولین سمپوزیوم بین‌ المللی مجسمه‌ سازی در سیرجان

دبیر سمپوزیوم بین المللی مجسمه سازی سیرجان نیز از برگزاری اولین دوره سمپوزیوم مجسمه‌ سازی در ابعاد بین‌ المللی با حضور هنرمندان برجسته داخلی و خارجی خبر داد.

امین زند با اعلام این خبر افزود: پس از مطالعات و بررسی مسایل مختلف با همت و تلاش شهرداری و شورای اسلامی شهر سیرجان، اولین دوره سمپوزیوم مجسمه‌ سازی در ابعاد بین‌المللی با ارائه بیش از ۷۰ اثر از ۲۹ هنرمند مجسمه ساز برجسته داخلی و خارجی برگزار و طرح‌های برگزیده توسط ۱۱ هنرمند برجسته کشوری و ۳ هنرمند خارجی از کشورهای ارمنستان، ترکیه و بحرین و در بازه زمانی ۵ تا ۲۵ تیرماه جاری ساخته و به تصویر کشیده خواهد شد.

آغاز به کار اولین سمپوزیوم بین‌ المللی مجسمه‌ سازی در سیرجان

وی ادامه داد: این آثار در کمیته تخصصی شهرداری و با حضور اساتید و هنرمندان برجسته این حوزه همچون جعفر نجیبی، پیمان کریمی و نمایندگانی از شهرداری و شورای شهر داوری و ۱۴ طرح انتخاب شد.

دبیر سمپوزیوم بین المللی مجسمه سازی سیرجان بیان کرد: سمپوزیوم با شعار «سیرجان شهر فرصت ها» با در نظر گرفتن شاخص هایی از جمله گلیم، دارالحسین، صنعت و معدن، پسته و حمل و نقل و ترانزیت با استفاده از سنگ طراحی می شود.

زند اظهار داشت: برای انتخاب این هنرمندان مؤلفه‌ هایی همچون رزومه و سابقه حضور حداقل در ۳ سمپوزیوم‌ معتبر و نیز توانایی ساخت اثر در مدت ‌زمان تعیین شده در اولویت قرار گرفت.

آغاز به کار اولین سمپوزیوم بین‌ المللی مجسمه‌ سازی در سیرجان

وی، در توضیح چگونگی فرایند ساخت مجسمه توسط هنرمندان ابراز داشت: بازه زمانی ساخت آثار هر روز در کارگاه فنی زیباسازی شهرداری است و در کنار هر یک از این هنرمندان یک دستیار که ۱۰ نفر از این دستیاران از هنرمندان ساکن شهر سیرجان هستند قرار خواهد داشت.

دبیر سمپوزیوم بین المللی مجسمه سازی سیرجان، یادآور شد: ضمن اینکه سفارش آثار هنری به مجسمه‌ سازان برجسته با صرف هزینه بسیار بالایی همراه بود، که اکنون در قالب این سمپوزیوم هزینه تولید و استفاده از آن به میزان قابل‌توجهی کاهش‌ یافته که این سمپوزیوم علاوه بر جنبه های فرهنگی هنری و توسعه صنعت توریسم در حوزه نمادهای شهری صرفه اقتصادی بسزایی نیز برای شهرداری سیرجان دارد.

آغاز به کار اولین سمپوزیوم بین‌ المللی مجسمه‌ سازی در سیرجان

زند با اشاره به ویژگی‌ های جانبی این رویداد بیان داشت: حضور این مجسمه‌ سازان در سیرجان فرصت مناسبی است که علاوه بر ارتقای سطح هنری شهر، بهره‌ مندی دانشجویان و هنرمندان سیرجان و شرق کشور از دانش و تجربه این هنرمندان و معرفی فرهنگ و جاذبه‌های گردشگری سیرجان به این هنرمندان بزرگ داخل و خارج کشور و توسعه گردشگری شهر است.

وی به برگزاری تور بازدید و برپایی کارگاه و سمینار علمی و آموزشی توسط این اساتید طی اعلام برنامه زمان بندی خبر داد و خاطرنشان ساخت: آثار اولین سمپوزیوم مجسمه‌ سازی بین‌ المللی سیرجان در مردادماه رونمایی و آثار تولیدی نخست به مدت دو هفته به صورت نمایشگاهی برای بازدید شهروندان قرار می‌ گیرد و پس از آن در مناطق ۲ گانه شهری به صورت دائمی جانمایی و نصب خواهد شد.

انتهای پیام/

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha