۵۳ درصد از تصادفات شهر تهران به دلیل عدم توجه به جلو است

رئیس مرکز اطلاع رسانی پلیس راهور تهران بزرگ گفت: بیش از ۵۳ درصد از علل تصادفات در شهر تهران به دلیل عدم توجه به جلو و حواس پرتی است.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری سلامت (طبنا) سرهنگ علی اصغر شریفی رئیس مرکز اطلاع رسانی پلیس راهور تهران بزرگ درباره تصادفات رانندگی گفت: وقتی بحث تمرکز در رانندگی پیش می‌آید و پلیس بر عدم حواس پرتی در حین رانندگی اصرار و تاکید دارد به دلیل این است که از تصادفات و حوادث در معابر جلوگیری شود همچنین بیش از ۵۳ درصد از علل تصادفات در شهر تهران به دلیل عدم تمرکز و دقت حواس پرتی رانندگان حین رانندگی باز می‌گردد.

وی افزود: این آمار مربوط به حواس پرتی و عدم توجه کافی به جلو است که بیشترین آن مربوط به صحبت با تلفن همراه در حین رانندگی است.

شریفی بیان داشت: وقتی راننده خطری را می‌بیند از آن لحظه چشم پیام خطر را به مغز می‌فرستد و مغز دستور می‌دهد که پا بر روی ترمز فشار بیاورد تا خودرو متوقف شود به این مدت زمان طی شده در اصطلاح زمان عکس‌العمل می‌گوئیم که با مسافت توقف ارتباط زیادی پیدا می‌کند. حواس جمع در رانندگی یعنی حس بینایی، شنوایی، چشایی و لامسه و … را باید در اختیار بگیریم که باید با استفاده از تمام آنها متمرکز در رانندگی باشیم. مثلاً وقتی والدین به فرزند خود می‌گویند که «حواس خودتو جمع کن»، حتماً موضوع مهمی در میان است چرا که این کلمه حواس جمله تأکیدی است و از تمرکز و بالا بردن دقت حکایت دارد.

وی گفت: یکی از مسافران تعریف می‌کند که در بزرگراه همت، راننده اتوبوسی که خودروی خود را در فضای مجازی برای آگهی منتشر کرده بود با وجود داشتن بیش از ۶۰ مسافر و در حین رانندگی پاسخگوی تماس گیرندگان برای پرسیدن قیمت و شرایط فروش خودرو بود که این راننده بی احتیاط به همه آنان پاسخ می‌داد و حواس وی از رانندگی کاملاً پرت بود و چندین بار هم تا تصادف با خودروهای عبوری پیش رفت.

رئیس مرکز اطلاع رسانی پلیس راهور تهران بزرگ بیان داشت: واقعاً صحبت با تلفن همراه مغز را درگیر می‌کند و به راننده اجازه درست تصمیم‌گیری را نمی‌دهد. هر چه مکالمه هیجانی‌تر باشد زمان عکس‌العمل نیز افزایش پیدا می‌کند و مسافت توقف هم بیشتر می‌شود و استفاده از تلفن همراه کاملاً حواس راننده از راننده پرت می‌کند و در واقع باعث بی هوشی و حواس پرتی شدید راننده می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha