لخته‌هایی که خطر مرگ در پی دارند

به دنبال لخته شدن خون در پا ممکن است، لخته از طریق جریان خون عبور و جریان خون به ریه‌ها را مسدود ‌کند که اگر سریع درمان نشود، خطر مرگ را درپی خواهد داشت.

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت(طبنا)لخته خون در پا در واقع ترومبوز ورید عمقی است که اگر بدون درمان در بدن باقی بماند، عواقب شدیدی خواهد داشت. در حالی که تشخیص سریع و مراقبت صحیح، خطر ابتلا به مشکلات شدید را کاهش می‌دهد. ممکن است ندانید که لخته خون در پا دارید. در بسیاری از موارد، علایم فیزیکی به‌عنوان موارد جزئی محسوب می‌شوند، یا در نتیجه افزایش سن نادیده گرفته می‌شوند.

در برخی موارد لخته خون علایم آشکار ندارد و ممکن است علامتی مشاهده نشود. بنابراین تا زمانی که مشکلات جدی و شدید رخ ندهد متوجه نخواهید شد. به گزارش «ایندیپندنت»، مطلع بودن از علایم لخته شدن خون در ساق پا، به تعیین زمان لازم برای درمان کمک می‌کند.

آسیب دایمی به دریچه‌های وریدی پا

شایع‌ترین محل برای تشکیل لخته‌خون در پاها، وریدهای عمیق و بزرگ ساق پا، ران یا لگن است. این سیاهرگ‌ها رگ‌های خونی اصلی‌اند که خون را به قلب باز می‌گردانند. لخته‌های خون زمانی تشکیل می‌شوند که حادثه‌ای مانند جراحت یا جراحی در لگن یا پاها باعث آسیب به پوشش رگ خونی می‌شود و آن را باریک می‌کند. لخته‌های خون همچنین زمانی که ترکیب خون شما تغییر کند و آزادانه جریان نداشته باشد، راحت‌تر تشکیل می‌شوند. هنگامی که لخته‌خون پا در جای خود باقی بماند، باعث ایجاد وضعیتی می‌شود که «سندرم پس از ترومبوتیک» نامیده می‌شود. این مشکل باعث آسیب دایمی دریچه‌های وریدهای پا می‌شود و در نتیجه درد، تورم و زخم ساق پا را ایجاد می‌کند.

نشانه‌های لخته‌شدن خون در پا

درد ضربان‌دار که معمولا در یک ناحیه از یک ساق پا یا ران، هنگام راه رفتن یا ایستادن، متمرکز می‌شود و مانند گرفتگی عضلانی است. تورم که به‌طور ناگهانی در ناحیه آسیب‌دیده یا در امتداد سیاهرگ در پای آسیب‌دیده رخ می‌دهد. قرمزی ناشی از التهاب، که معمولا در ناحیه آسیب‌دیده پخش می‌شود. همین طور احساس گرما، (معمولا نشانه‌ التهاب است) در ناحیه‌ای از پا که متورم یا دردناک است. تنگی نفس که بدون هیچ دلیل واضحی رخ می‌دهد. البته از آنجایی که وریدهای عمقی پا از روی پوست دیده نمی‌شوند، لخته خون در پا می‌تواند نامرئی باشد.

چرا خطرناک است؟

لخته‌شدن خون در پا اتفاق می‌افتد، زیرا خطر آزاد شدن یک قطعه از لخته‌ خون وجود دارد. اگر این اتفاق بیفتد، لخته از طریق جریان خون عبور می‌کند و جریان خون به ریه‌ها را مسدود می‌کند. این مشکل شدید آمبولی ریه نامیده می شود و اگر سریع درمان نشود، خطر مرگ را درپی خواهد داشت.

چه کنیم؟

برای کاهش خطر لخته‌شدن خون در پا می‌توانید از راهکارهای زیر بهره‌مند شوید: ۱. فعال بمانید و تا جایی که می‌توانید تحرک داشته باشید. ۲. لباس‌های گشاد بپوشید و به‌خصوص از جوراب استفاده کنید. ۳. در صورت تجویز پزشک از جوراب‌های فشاری یا جوراب‌های گردش خون استفاده کنید. ۴. پاهای خود را در فواصل زمانی معین در طول روز ۱۲ سانتی‌متر بالاتر از قلب خود قرار دهید. ۵. اگر اضافه وزن دارید حتما برای کم کردن آن اقدام کنید. ۶. در صورت امکان، بیش از یک ساعت در یک زمان ایستاده یا نشسته نمانید، به‌ویژه اگر سفر می‌کنید و سفرتان بیش از چهار ساعت طول می‌کشد.

۷. اگر قرار است در یک سفر طولانی بنشینید، وضعیت نشستن خود را تا حد امکان تغییر دهید. ۸. اگر در حالت نشسته‌ قرار دارید و نمی‌توانید برای مدت طولانی حرکت کنید، انگشتان پا را به سمت جلو بکشید و خم کنید و با پاهای خود دایره‌هایی ایجاد کنید تا خون شما به گردش درآید. ۹. مصرف نمک را در رژیم غذایی‌ خود کاهش دهید. ۱۰. مراقب صدمه خوردن پاهایتان باشید و از آن اجتناب کنید. ۱۱. در مورد خطر لخته‌شدن خون در صورت مصرف هورمون‌ها برای پیشگیری از بارداری یا درمان جایگزین، یا در طول بارداری و بلافاصله پس از آن با پزشک صحبت کنید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha