کد خبر: اهمیت-مداخلات-دارویی-و-روانپزشکی-در-تر
۱۳ شهریور ۱۳۹۵، ۱۰:۴۶

عضو مرکز تحقیقات اعتیاد دانشگاه علوم بهزیستی اظهارداشت: مداخلات غیر دارویی و روانپزشکی در درمان ترک اعتیاد از اهمیت زیادی برخوردار است.

به گزارش خبرگزتاری سلامت، دکتر رضا دانشمند دبیر بخش مقالات بین المللی دهمین کنگره دانش اعتیاد که از ۲۴ تا ۲۶ شهریور ۹۵ در مرکز همایش های رازی تهران برگزار می شود، گفت: درصد بسیار بالایی از افرادی که مصرف کننده مواد هستند سابقه اختلالات روانپزشکی دارند و مفهوم اختلالات روانپزشکی مفهوم متفاوتی است .

عضو مرکز تحقیقات اعتیاد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی گفت: در خیلی از موارد علت گرایش افراد به مصرف مواد ، ناهنجاریهای خلقی و هیجانی عدم توانایی در مدیریت و کنترل هیجان و یا اختلالات رفتاری مانند افسردگی، اضطراب، بی ثباتی در هیجان و خلق و خو است.

دانشمند، منظور از عامل یا همراه در افرادی که مواد مصرف می کنند را اینگونه تشریح کرد و گفت : به عنوان مثال عامل یا همراه گاه می تواند در کسانی که مواد مصرف می کنند به این صورت باشد  که افسردگی فرد را به سمت مصرف گرایش دهد و گاه ممکن است افسردگی وجود داشته باشد ودر مصرف فرد تاثیر گذار باشد .

وی ادامه داد: اگر فقط به کنترل مصرف مواد و درمان اعتیاد فرد توجه کنیم واختلالات روانیشان را مدنظر قرار ندهیم هرگز در درمان آنها موفق نخواهیم بود و به همان اندازه که مداخلات درمانهای زیستی و دارویی در درمان این بیماران اهمیت دارد مداخلات غیر دارویی و روانپزشکی هم  بسیار اهمیت دارد و بدون اینها درمان موفق نخواهد بود.

دبیر بخش مقالات بین المللی دهمین کنگره دانش اعتیاد، این کنگره را مهمترین و بزرگترین گردهمایی کارشناسان و اندیشمندان در حوزه اعتیاد دانست و اظهار داشت: محورهای وسیعی در زمینه علوم پایه، تازه های عصب شناختی، مطالعات حیوانی در حوزه بالینی و  پیشگیری، مداخلات درمانی جدید، رویکرد به درمان و عوارض و شناخت مواد، مداخلات کاهش آسیب و رویکردهای روانی و اجتماعی که تمام این موارد به صورت سخنرانی و پنل در کنگره ارائه می شود.

وی محورهای خاص در این کنگره را شامل اعتیاد کودکان، اعتیاد زنان، اعتیاد بیماران جسمی و روانپزشکی عنوان کرد.

دانشمند ادامه داد: این کنگره حدود ۳ هزار مخاطب دارد و ۱۰۰۰ مقاله و ۴۰ پنل تخصصی با گرایش های مختلف و حدود ۱۵ نفر از اساتید برجسته خارجی از سازمان بهداشت جهانی و مراکز بین المللی در حوزه علمی و عملی از داخل و خارج کشور در ا ین کنگره حضور خواهند داشت.

وی گفت: ایران جزو کشورهایی است که در حوزه دانش اعتیاد در جهان پیشرو است و از نظر علمی جایگاه برجسته ای دارد و قطعا وجود چنین کنگره بین المللی در منطقه به عنوان یک موقعیت برجسته می تواند کاریزمای ایران در فیلد اعتیاد باشد.

دانشمند افزود: قرار است در این کنگره تازه های علمی بحث و بررسی شود و از دل این تازه ها و سخنرانی ها موضوعات به روز به گوش مسئولین برسد و تصمیم گیری ها و سیاستگذاری ها در حوزه اعتیاد انجام شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha